Menu Zavřít

Kamenolom nikdo na zahrádce nechce

4. 5. 2006
Autor: Euro.cz

Šéf firmy Holcim dbá na ochranu životního prostředí

Stát se dodavatelem žádaného zboží na rostoucím trhu je cílem mnoha podnikatelů. Společnost Holcim Česko, jeden z největších výrobců stavebních materiálů v České republice, však hodlá postoupit o stupeň výš. Posun do sektoru služeb je jedním ze záměrů nového generálního ředitele firmy, Nizozemce Rolanda van Wijnena (34).

EURO: Tvrdíte, že budoucností pro Holcim je diverzifikace činností. Čím chcete obohatit trh? WIJNEN: Kromě obchodu s cementem, na který se zaměřujeme, jsme čím dále tím aktivnější na trhu s betonem a kamenivem. I v ostatních vyvíjejících se zemích začínáme nejprve s cementem a následně pokračujeme s dalšími produkty. Naše portfolio čtrnácti výroben betonu by se mělo o třetinu rozšířit. Dodavatelé cementu pak postupují dále v řetězci, blíže ke stavebním firmám typu Skanska. Jsme součástí velkého koncernu a máme na rozdíl od konkurentů obrovské know-how. Myslím si, že je jen málo společností, které o betonu či cementu vědí tolik jako my.

EURO: V současné době hledáte v České republice nový kamenolom. Jaké máte další plány? WIJNEN: Holcim působí v České republice od roku 1992, kdy získal cementárnu Prachovice. Za posledních deset let se nám podařilo dosáhnout první pozice na trhu s cementem. Museli jsme hodně investovat, protože jsme sem vstoupili v době stěhování celého odvětví na východ. Investice v Česku za posledních deset let přesáhly 2,5 miliardy korun. Velká část putovala do životního prostředí. Nyní hodláme výrazněji investovat do výroby štěrku a betonu. Máme sice investiční plán, ale netroufnu si odhadnout, kolik budeme letos investovat. Souvisí to s vývojem trhu. Co se betonu týká, hledáme společnosti, které bychom mohli převzít. Je však těžké říct, kolik budeme v daném období investovat. A nebylo by ani moudré naše plány zveřejnit.

EURO: Řídíte pobočky v Rakousku a na Slovensku. Dají se tyto trhy srovnat s Českou republikou? WIJNEN: Jsou velmi odlišné. Slovensko a Rakousko jsou extrémy. Rakousko je stabilní trh s malým růstem, ani hospodářství tam již tak rychle neroste. Na druhé straně je spotřeba cementu z těchto tří zemí v Rakousku nejvyšší. Jsou dále, co se týká infrastruktury. Jejich tunely jsou na spotřebu cementu náročné. Na špičce jsou hornaté země, jako například Švýcarsko. Slovensko je rychle rostoucí trh, což působí pozitivně na stavební průmysl. Máme tam až patnáctiprocentní roční přírůstek. Česká republika je uprostřed. Růst stavebnictví se pohybuje kolem osmi procent ročně.

EURO: Velké téma vaší společnosti je životní prostředí. Investujete do jeho zlepšování? WIJNEN: Náš průmysl má velký dopad na krajinu a životní prostředí. Cementárna je ošklivá a velká. Navíc vylučuje velkou dávku oxidu uhličitého, prachu a dalších látek. Ani vy byste si nepřál mít kamenolom na zahrádce za domem. Proto jsme zavázáni chovat se rozumně kvůli našim zaměstnancům a okolí. Jedním z konkrétních projektů je instalace elektrofiltrů. Snažíme se rovněž výrazně zmírnit hluk. V pískovně Dobřín rekultivujeme krajinu. Byli jsme v kontaktu se sportovními rybáři, uvažujeme o tom, že bychom tam udělali rybník. Zároveň pořádáme každoroční soutěže Holcim Awards for Sustainable Construction. Jejím cílem je podporovat stavební projekty, které překračují tradiční řešení a přitom splňují kritéria ekonomické efektivity a ekologické kvality. Tento rok jsme rozdali ceny v celkové hodnotě 1,1 milionu dolarů. Odborná porota se rozhodla udělit dvě první místa – jedno z nich získal projekt výstavby železničního terminálu ve Stuttgartu a druhé Latinská Amerika za venezuelský projekt obnovy chudinské periférie Caracasu. Stříbro získal revitalizační projekt rekonstrukce údolí Mulini Valley nedaleko italského Amalfi a na třetí příčce se umístil kanadský projekt zavedení zeleně v městské čtvrti v Montrealu. Tato soutěž má i svou českou obdobu, při které rozdělíme 350 tisíc korun.

MM25_AI

EURO: Tento měsíc získal Holcim většinu v čínské cementárně. Leží budoucnost byznysu v Asii? WIJNEN: Roste Indie, Čína, Jižní Amerika a východní Evropa. Nejdůležitějšími nekonsolidovanými trhy jsou ale určitě Čína a Indie. Náš byznys se však nepřesouvá na východ kvůli levnější pracovní síle, jako je tomu v jiných oborech. Cement se transportuje těžce a draze. Nevyplatilo by se kvůli levnější pracovní síle přesídlit na východ.

EURO: Můžete nastínit vaše další aktivity v České republice? WIJNEN: Vývoj je pozitivní. Domnívám se, že budoucnost je na dalších pět až deset let zajištěná. Na druhé straně vývoj není natolik rychlý, abychom museli investovat pod tlakem s nebezpečím, že akvizice nebudou výnosné. S cementárnou jsme spokojeni, nemáme důvod k nějakým obřím změnám. A Evropa, podaří-li se jí sjednotit trh a nebude se chovat podle přání regionů, má rovněž slibnou budoucnost.

  • Našli jste v článku chybu?