Menu Zavřít

Kampeličky se dostaly do mírné ztráty. Počet jejich členů rostl

4. 6. 2017
Autor: Archiv

Tuzemské družstevní záložny skončily v roce 2016 s mírnou ztrátou zhruba jeden milion korun. Předloni přitom vykázaly zisk 7,5 milionu korun. Vyplývá to ze statistiky České národní banky. Počet členů 11 kampeliček loni stoupl o 400 na 51 586.

Celková bilanční suma záložen loni meziročně vzrostla o 1,9 miliardy na 34,2 miliardy korun. V objemu vkladů tak kampeličky daleko zaostávají za ostatními finančními sektory. Například v podílových fondech měli Češi na konci loňského roku uloženo 432 miliard korun, v penzijních fondech 383 miliard korun a v bankách více než 1,5 bilionu korun.

Úrokové výnosy záložen v minulém roce klesly o 161 milionů na 1,435 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí se zvýšily o 423 milionů na 647 milionů korun.

Kampeličky mají v souhrnu stále zhruba pětkrát více členů než v roce 2003, řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. I loni podle něj nabízely výrazně vyšší úročení vkladů než banky, u termínovaných vkladů přesáhl nabízený úrok v některých případech dvě procenta, zatímco banky srovnatelné peníze nebyly s to úročit ani jedním procentem. Většina záložen si myslí na bankovní licenci, minimum z nich na ní ale reálně dosáhne, doplnil analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.

Stejná pravidla podnikání jako pro banky

Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček víceméně rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. V roce 2013 zkrachovalo Metropolitní spořitelní družstvo, o rok později pak záložna WPB Capital. Fond pojištění vkladů vyplatil v roce 2014 tisícům jejich klientů přes 14 miliard korun.

bitcoin školení listopad 24

Družstevní záložny musí dodržovat stejně jako banky regulatorní limity a pravidla obezřetného podnikání. Všechny vklady fyzických osob v záložnách jsou stoprocentně pojištěny do 100 tisíc eur (2,7 milionu Kč). V případě, že by finanční instituce nemohla splnit své závazky, vyplácí vklady Garanční systém finančního trhu (dříve Fond pojištění vkladů).

Přečtěte si také:

Rusnok předal čínské bance ICBC licenci. Ta v Česku letos zřídí pobočku

Čtveřice největších bank vydělala 12 miliard, o dvě miliardy více

Prohra v arbitráži: ČNB zaplatila stamiliony ČSOB


  • Našli jste v článku chybu?