Menu Zavřít

Kanadský trumf miliardáře Lamicha. Skupina Lama Energy skokově zvýšila zisk

16. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Podnikatelská skupina Lama Energy Group, většinově vlastněná Petrem Lamichem, loni skokově navýšila svou ziskovost. Nekonsolidovaný zisk mateřské firmy, tvořený hlavně výplatou dividend od dceřiných firem, vzrostl z předloňských 110 milionů na 383 milionů korun. Zatímco podnikání v Kanadě slušně vynáší, s některými aktivitami na českém trhu je to horší.

Hlavním generátorem zisku je podnik Petrolama Energy Canada, zaměřený na přepravu, úpravu a skladování ropy z východokanadských písků. Ten v loňském roce skokově zvýšil svůj zisk na 642 milionů korun. Proto není divu, že skupina Lama využila příležitosti a na přelomu loňského a letošního roku svůj podíl v kanadské firmě navýšila z původních 60 na 79 procent. Zbytek patří lokálním partnerům.

Naopak největším průšvihem v portfoliu Lamichova koncernu je operátor satelitního a internetového televizního vysílání Digi CZ. Firma, kterou Lama Energy Group převzala v dubnu 2015 od původního rumunského vlastníka, vykázala za loňský rok ztrátu přes 211 milionů korun.

Tajemný miliardář
Petr Lamich je poměrně tajemnou postavou českého byznysu; zůstává téměř v anonymitě a nestojí o publicitu. Ve firmě Lama Energy Group drží 85procentní podíl, zbylých 15 procent patří klíčovým manažerům.

Dlouhodobě ztrátové je i podnikání virtuálního mobilního operátora Lama Mobile. Navzdory zmíněným negativním zkušenostem Lamichova firemní skupina na telekomunikačním trhu dál expanduje, letos v únoru přikoupila firmu Live Telecom.

Co se týká podnikání v české energetice, v loňském roce nejvíce vynášela společnost Lama Energy zaměřená na dodávky elektřiny a plynu koncovým zákazníkům. Její zisk po zdanění dosáhl 113 milionů korun. Teplárna Otrokovice vydělala něco přes 25 milionů korun, Teplárna Kyjov rok uzavřela takříkajíc s kladnou nulou.

Dále čtěte:

Ohlodaný tržní koláč. ČEZ a innogy přicházejí o zákazníky

bitcoin_skoleni

Jeden z největších obchodníků s emisními povolenkami ve střední Evropě míří k bankrotu

Hon za levnější elektřinou


  • Našli jste v článku chybu?