Menu Zavřít

Kandidátské země EU přistupují k sociální ekonomii s rozpaky

4. 11. 2002
Autor: Euro.cz

Rozšířit povědomí o sociální ekonomii, pochopit její principy a úlohy v ekonomice kandidátských zemích bylo cílem dvoudenní mezinárodní konference v Praze. Jejím pořadatelem byla Evropská konfederace družstev a Družstevní asociace ČR. Sociální ekonomii vytvářejí organizace, jako jsou družstva, vzájemné společnosti, asociace a nadace.

Rozšířit povědomí o sociální ekonomii, pochopit její principy a úlohy v ekonomice kandidátských zemích bylo cílem dvoudenní mezinárodní konference v Praze. Jejím pořadatelem byla Evropská konfederace družstev a Družstevní asociace ČR.

Sociální ekonomii vytvářejí organizace, jako jsou družstva, vzájemné společnosti, asociace a nadace. Sektor sociální ekonomie v zemích EU zahrnuje kolem 900 tisíc podniků, které vytvářejí desetinu hrubého domácího produktu a dávají práci desetině zaměstnanců. Jejich činnost nespadá do veřejného sektoru ani do tradičního tržního hospodářství. Premiér Vladimír Špidla při zahájení konference řekl, že kandidátské země přistupují k sociální ekonomii s rozpaky. Jejich postoj je podle Špidly ovlivněn tím, že totalitní režimy překrucovaly skutečné funkce.

Nejenom ekonomická výkonnost

„V moderní Evropě je sociální ekonomie vnímána jako komplexní souhrn aktivit, které směřují k prevenci vyloučení, k prevenci negativních důsledků rychlého nerovnoměrného hospodářského rozvoje lidské civilizace,“ řekl Špidla. Úspěch podniků tohoto sektoru nemůže být podle premiéra poměřován výhradně ekonomickou výkonností, ale musí být posuzován přínosem v podmínkách solidarity, soudržnosti a teritoriálních svazků. Podle Špidly chce česká vláda prolomit bariéry vnímání sociální ekonomie, podpořit propagaci jejích myšlenek na všech stupních státní správy a samosprávy a podpořit institucionalizaci principů změnou legislativy. Vláda chce také usnadnit využití zkušeností společných fondů Unie k podpoře pracovního a podnikatelského uplatnění zdravotně nebo jinak znevýhodněných občanů. Snaží se také posílit motivaci těchto občanů k vyšší kvalifikaci, vyšší zaměstnanosti a větší samostatnosti.

MM25_AI

Návrat k tradičním hodnotám je pomalý

Za základní problém českého prostředí považuje šéf Svazu českých a moravských družstev Jan Wiesner podvědomý způsob vnímání základních principů sociální ekonomie veřejností, podnikateli i politickou reprezentací. Podle něj byly hodnoty, jako solidarita, sociální soudržnost a demokratická účast, u nás dlouhou dobu deformovány a narušeny - návrat je podle něj sice zřejmý, ale pomalý.

  • Našli jste v článku chybu?