Telekomunikační úřad hodlá regulovat ceny ADSL, zatím neví jak
Nejpozději v létě by se uživatelé vysokorychlostního připojení k internetu prostřednictvím ADSL měli dočkat změny k lepšímu. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se totiž rozhodl, že zařadí služby ADSL do cenové regulace. Je však pravděpodobné, že dříve než k tomuto kroku regulátor trhu přistoupí, Český Telecom jako hlavní aktér v kauze ADSL zvýší přenosovou rychlost, aniž by měnil cenu.
Jasná fakta.
Možnost regulace cen rychlého internetu připustil předseda ČTÚ David Stádník již na začátku dubna (EURO 14/2003), přičemž se odvolával na tehdy ještě nedopracovanou analýzu cen ADSL v Česku a Evropě. Operátoři a uživatelé internetu se s ní seznámili na konci dubna. Výsledek? Česko má nejpomalejší ADSL v Evropě za průměrnou cenu (EURO 17/2003). „Daný dokument na vzorku zahraničních operátorů jednoznačně prokázal, že ceny za ADSL jsou v České republice vysoké. A pokud jsou nižší, dostává český uživatel horší služby. Také jsem nucen konstatovat, že služby ADSL tady nejsou nabízeny v konkurenčním prostředí,“ komentuje Stádník analýzu pro týdeník EURO. „Porovnání rovněž vyznělo velmi nepříznivě pro Český Telecom, a to jsme ve srovnání nepoužili minimální ceny v jednotlivých zemích,“ dodává.
Telekomunikační úřad se proto rozhodl, že zařadí ADSL do cenové regulace. Momentálně však ani Stádník neví, kdy by mohlo k rozhodnutí dojít. Petra Kopecká z Aliatelu tvrdí, že na regulovaných trzích často stačí náznak či prohlášení regulátora, že hodlá určitou věc analyzovat, aby dominantní subjekt změnil své chování. „Je možné, že to bude i nejbližší vývoj v ADSL a úřad nakonec nebude muset zasahovat,“ věří.
Mlynář chce tisícovku.
Do kauzy ADSL se aktivně zapojil i ministr informatiky Vladimír Mlynář, který prohlásil nabídku rychlého internetu za jednu ze svých priorit. Zároveň vyzval Český Telecom (ČTc), aby do léta výrazně zvýšil základní přenosovou rychlost, nebo snížil cenu. „Přikláním se k první variantě, ADSL má být ze své podstaty vysokorychlostním připojením přes běžnou linku,“ soudí Mlynář. Kdyby si pořizoval ADSL, byl by ochoten za službu zaplatit s DPH a pronájmem modemu tisícovku měsíčně. „Za současnou nejnižší rychlost 192/64 kilobitů bych takovou cenu považoval za přijatelnou,“ řekl týdeníku EURO Mlynář.
Na ministrova slova zareagoval Český Telecom, který oznámil, že chce v létě zhruba 2,5krát zvýšit rychlost u základní nabídky. „V průběhu léta by se měla rychlost, při zachování stejné cenové úrovně, dostat na 512/128 kilobitů,“ potvrdil týdeníku EURO mluvčí Telecomu Vladan Crha, avšak nechtěl uvést přesný termín.
Přímluva za domácnosti.
Lenka Horáková z Czech On Line považuje rychlost stahování dat 512 kilobitů za vteřinu za minimum, aby ADSL dostálo svému jménu širokopásmové služby. Šéf Tiscali Naveed Gill si naopak myslí, že není skutečná potřeba měnit rychlost základní úrovně ADSL, ale jen jeho cenu, nebo začít s 256 kilobity při aktuální ceně. Redaktor internetového magazínu ISDN Server Mirek Merunka tvrdí, že při zachování současné ceny je nutné posunout rychlosti minimálně na úroveň 256/128 kilobitů, abychom se dostali na úroveň západní Evropy. „Pro masovější rozšíření ADSL do domácností by však bylo daleko prospěšnější, kdyby jedna z variant třeba zůstala na současných parametrech, ale koncová cena by se snížila do rozmezí 600 až 800 korun měsíčně,“ uvažuje Merunka. Realizaci jeho představ mluvčí Telecomu nevylučuje. „Je možné, že připravíme levnější variantu s nižší rychlostí,“ připustil Crha.
Český Telecom také v poslední době výrazně zintenzívnil marketingovou kampaň na službu ISDN, která kromě jiného umožňuje vytáčené připojení přes digitální linku rychlostí 64 případně 128 kilobitů za sekundu. Produktový ředitel Telecomu Miloš Mastník nepředpokládá, že by ADSL ubíralo zákazníky ISDN a naopak. „Ke kanibalismu u některých zákazníků asi dojde, ale většina těch, kteří si ADSL pořídí, u ISDN zůstává,“ řekl Mastník týdeníku EURO. Vyvrátil rovněž myšlenku, že by kvůli ISDN Telecom záměrně zdržoval masivnější rozjezd ADSL.
Nepožerou se.
Ani marketingový ředitel GTS David Duroň se nedomnívá, že v souvislosti s nástupem ADSL přijde konec ISDN. Zmíněné služby jsou prý částečně substituční, ale je třeba vidět jejich odlišné předurčení. „ISDN je zjednodušeně řečeno vysoce komfortní digitalizovaná telefonní linka, která nabízí mnohé z toho, co ADSL zatím nezvládne. Domnívám se, že obě technologie budou vedle sebe ještě dlouho úspěsně koexistovat,“ soudí. Martin Kálovec z poradenské společnosti The Boston Consulting Group je toho názoru, že někteří operátoři v Evropě pochopili ISDN jako způsob, jakým si lze vybudovat pozici u zákazníků, kteří později přejdou na ADSL. „Třeba právě pomoci speciálních akcí pro klienty, kteří mají zkušenost s ISDN,“ uzavírá.