Středoamerická země, která bohatne z prodeje ropy, plynu či stříbra, má obrovskou kulturní tradici. V pestrém Mexiku může být vaším obchodním partnerem třeba indián, který mluví španělsky, je horlivým katolíkem a podniká ve výpočetní technice.
Foto: Profimedia
Staroslavné Mexiko je i v současné globální ekonomice velmi důležitou zemí. Především díky své lidnatosti, ropnému bohatství a rozsáhlému propojení svého hospodářství se Spojenými státy. Z hlediska obchodního potenciálu je tak Mexiko bezesporu druhou nejvýznamnější zemí Latinské Ameriky hned po Brazílii.
Počet obyvatel
Význam země roste stejně jako počet samotných Mexičanů. Při loňském sčítání lidu jich bylo napočítáno už přes 112 milionů. Populace tak za pouhých 15 let vzrostla o pětinu. Lidnatý stát sice stále vykazuje klasický neduh rozvíjejících se zemí – doširoka rozevřené sociální nůžky mezi úzkou vrstvou extrémně bohatých lidí a naopak početnou skupinou obyvatel pod hranicí chudoby. Střední vrstva a její životní standard ale rychle roste.
Rozloha a členění
Republika zabírá téměř dva miliony kilometrů čtverečních a dělí se na 31 států plus samostatný distrikt hlavního města. Na jihu sousedí Mexiko krátkými hranicemi jen se dvěma malými středoamerickými státy – Guatemalou a Belize. Naopak severní hranice s klíčovým sousedem – Spojenými státy – je dlouhá přes 3,5 tisíce kilometrů. Zčásti ji tvoří veletok Rio Grande. Hranice je zejména ze strany USA bedlivě střežena kvůli pašování drog a ilegálním přistěhovalcům.
Nejdůležitější města
Města soustřeďují většinu mexické populace, v současnosti už její tři čtvrtiny. Už jen samotné hlavní město Mexico City neboli Ciudad de México poutá s aglomeracemi téměř 30 milionů lidí a někdy bývá označováno za nejlidnatější metropoli světa. Pojí se s ním ještě jeden superlativ. Leží ve středním Mexiku na náhorní plošině v relativně velké nadmořské výšce přesahující 2 200 metrů. Dalšími dvěma velkými městy důležitými pro obchod jsou severněji ležící Guadalajara a Monterrey, obě mají kolem čtyř milionů obyvatel.
Ropa a nerostné bohatství
Nerostné bohatství Mexika tvoří na prvním místě ropa, kterou země těží hlavně ve vodách Mexického zálivu prostřednictvím státního gigantu, společnosti PEMEX. Mexiko kontroluje zhruba šest procent veškerého světového obchodu s černým zlatem. Není ovšem členem mezinárodního ropného kartelu OPEC, takže hraje podobně jako například Rusko v obchodu s ropou zajímavou nezávislou roli. Velmi vyznaný je dále vývoz zemního plynu. Mexiko bylo samozřejmě už v dobách španělské kolonizace pro conquistadory doslova zlatým dolem. Vedle zlata z něj putovalo do světa zejména obrovské množství stříbra. To patří mezi exportované suroviny dodnes, když Mexiko je stále světovou jedničkou ve vývozu stříbra.
Národnostní složení
Mexiko patří mezi země s největším podílem indiánů na populaci. Potomci slavných Mayů, Aztéků a dalších indiánských skupin představují 30 procent obyvatel. Ve státě Chiapas na sebe dlouhou dobu poutalo pozornost médií i mexické armády odbojové hnutí Zapatova armáda národního osvobození, které má za cíl mimo jiné právě boj za práva indiánských menšin. Většinovou populaci představují mesticové, tedy míšenci bělošských přistěhovalců a indiánů. Jen necelá desetina obyvatel jsou běloši.
Jazyk
Etnickou pestrost odráží i škála jazyků. Španělštinu sice jako společný jazyk ovládá naprostá většina obyvatel, vedle ní ale v zemi stále existuje na 50 indiánských jazyků. Mexičané, kteří dojíždějí do USA nebo do Kanady za prací, samozřejmě ovládají angličtinu. Obecně ale platí – stejně jako v ostatních latinskoamerických zemích – že obyvatelstvo mnohem raději komunikuje ve španělštině než v angličtině coby jazyku severoamerických „gringos“.
Náboženství
Jedním z nejsilnějších pojících prvků mexické společnosti je křesťanská víra. Katolíci tvoří 90 procent obyvatel a protestanté zhruba pět procent. Křesťanské hodnoty jsou velmi respektovány. Vedle Vánoc je každoročně 12. prosince velkolepě slaven také stěžejní Svátek Panny Marie Guadalupské, který připomíná příchod křesťanství do Mexika v 16. století.
Měna
Mexické peso má mezinárodní kód MXN. Lze se setkat s jeho označením $ nebo Mex$. Přepočet na českou měnu se provádí relativně snadno, protože v současnosti je jedno peso asi 1,5 koruny. Peso se dále dělí na sto centavos.
Státní svátky
1. ledna Nový rok
6. ledna Tři králové
2. února Den Candelarie
5. února Den ústavy
24. února Den vlajky
21. března Výročí narození prezidenta Benita Juáreze
březen–duben Velikonoční týden (před českým Pondělím velikonočním) – čtvrtek a pátek jsou svátky
1. května Svátek práce
5. května Výročí bitvy u Puebly
1. září Zpráva o stavu národa
16. září Den nezávislosti
12. října Den rasy (Objevení Ameriky)
1. listopadu Den všech svatých
2. listopadu Památka zesnulých
20. listopadu Den revoluce
12. prosince Svátek Panny Marie Guadalupské
25. prosince Vánoce
Důležitá telefonní čísla
ambulance a požárníci 080
policie (ochrana obyvatel) 55703503 a 55701910
požární sbor (centrála) 57683477
informace o telefonních číslech 040
taxislužba 52802181
Časový posun
Mexický čas se liší o sedm hodin oproti středoevropskému. Například pokud je v Česku pravé poledne, v Mexiku je pět hodin ráno. V zemi se také dvakrát do roka mění čas. Některé oblasti na severu a západě mají ještě další místní posun (takzvaný kalifornský čas, který je ještě o další jednu až dvě hodiny oproti středoevropskému zpožděn.
Kulturní zvyklosti
Základní doporučení proexportní agentury CzechTrade pro obchodní bonton a komunikační strategii zahrnuje následující doporučení. Buďte trpěliví a vytrvalí, raději si na vše vyhraďte více času. Očekávejte, že váš partner dochvilný nebude, vy ale vždy choďte včas. Mějte připraveny vhodné dárky, zpočátku reprezentující vaši firmu či Českou republiku, později můžete vybrat i něco netradičního, podle zájmu obchodního partnera. Mezi 14. až 16. hodinou se nesnažte někoho v Mexiku zastihnout, obědvá. Tamní partneři budou také nedostupní od poloviny prosince až do Tří králů a o velikonočním týdnu. Raději telefonujte, než posílejte e-mail.
V hovoru buďte důslední, ale ne arogantní a nikdy partnera nekritizujte, ani konstruktivně. Zajímejte se o jeho rodinu. V mexické kultuře je rodina centrem zájmu a očekávejte, že i váš partner jí přizpůsobí své obchodní plány. Buďte skuteční profesionálové v reprezentaci vaší firmy i vás samých. V Mexiku stále platí, že „šaty dělají člověka“.
Navazujte osobní vztahy. Zvěte a přijímejte pozvání. Pamatujte, že společenský prvek je v Mexiku stejně důležitý jako ten obchodní. Nutno také podotknout, že Mexiko je stále známé svou korupcí.
Víza
Už v roce 2000 vstoupily v platnost bilaterální dohody o zrušení vízové povinnosti pro běžné i jiné pasy mezi Českou republikou a Mexikem. Díky tomu čeští občané, kteří pojedou do Mexika na dobu kratší než 180 kalendářních dní, nepotřebují vízum.
Velvyslanectví Mexika v ČR
V Jirchářích 151/10
110 00 Praha 1
tel.: 283 061 530
http://portal.sre.gob.mx/checo/
Velvyslanectví ČR v Mexiku
Embajada de la República Checa en México
Cuvier 22, Colonia Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo
C.P. 11590, México D.F. (Distrito Federal)
tel.: +52-55-55312544 nebo 55312777
fax: +52-55-55311837
e-mail: mexico@embassy.mzv.cz
Kancelář CzechTrade v Mexiku
Cuvier 22, Colonia Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo
C.P. 11590 México, D.F. (Distrito Federal)
tel./fax: +52-55-52 55 33 93
e-mail: alice.dokoupilova@czechtrade.cz
www.czechtrade.cz; www.czechtrade-mexico.com.mx
vedoucí kanceláře: Alice Dokoupilová