Jinak než úspěchem prý nemůže dopadnout první IPO na pražské burze u společnosti Limart. „Už proto, že když se nepovede, pohřbí to definitivně již tak značně skomírající tuzemský trh s cennými papíry, uvedl právník společnosti White & Case Michal Dlouhý na semináři, který k problematice IPO uspořádala minulý týden pražská burza.
Je však bláhové si myslet, že jen Limart spasí pražskou burzu. Aby se stala pro investory lákavější, potřebovala by umístit na svém trhu přinejmenším deset podobných „Limartů . A to je problém. I když čtyři takzvaní patroni, kteří se na burze starají o uvádění nových emisí na trh, uvádějí, že jsou ve styku s mnoha potenciálními zájemci o IPO, žádné další zaručené jméno známo zatím není. „Když se Limart povede, jsme schopni uvést na burzu další dvě až tři společnosti za rok, říká Pavel Makovec z firmy EPIC, která má na starosti právě Limart.
Letos však možná bude primární emise akcií Limartu první a poslední akcí tohoto druhu u nás. Mnozí totiž čekají na to, jak v Parlamentu dopadne iniciativa Komise pro cenné papíry a Asociace pro kapitálový trh a zařídí se možná až podle toho. Obě instituce předložily poslancům návrhy na změny příslušných zákonů upravujících problematiku IPO, zejména Obchodního zákoníku a zákona o cenných papírech. V nich navrhují především odstranění nesmyslně dlouhých lhůt pro zápisy do obchodních rejstříků, které potenciální zájemce o IPO velmi odrazují. „Druhého května by měli mít poslanci na jednání rozpočtového výboru hrubou verzi paragrafovaného znění těchto zákonů, uvedl k tomu komisař KCP Milan Šimáček. Ten je optimistou a věří, že novelizované zákony budou přijaty. Platit by však měly až od ledna příštího roku.