Menu Zavřít

KAPITÁNI OPOUŠTĚJÍ LOĎ

6. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Akciové trhy

Osud amerických burz, které poslední dobou udávají tón kapitálovým trhům v západní Evropě a také v Praze, má v letošním roce ve svých rukou do značné míry šéf Federálního rezervního systému USA (Fed) Alan Greenspan. Mnozí investoři totiž čekají, kdy a o kolik kormidelník americké měnové politiky sníží klíčové úrokové sazby. Experti předpokládají, že technologické akcie budou i nadále ve špatné kondici.

Odborníci doporučují vzhledem k očekávanému poklesu úroků ve Spojených státech návrat k tradičním oborům, které na uvolnění měnových otěží reagují nejvíce. Jde o sektory s větší dynamikou ve srovnání s průměrným ekonomickým cyklem. Patří k nim například obchodní nebo finanční a bankovní domy. Samostatnou kapitolu tvoří již zmíněné technologické tituly. Bylo by chybou si myslet, že všechny akcie firem z Nové ekonomiky nestojí za nic. Příležitosti na trhu stále existují. Kolaps koncem minulého roku byl sice plošný, ale v dlouhodobějším horizontu nastartoval pouze konec firem se slabým obchodním modelem.

WT100

Některé odhady však uvádějí, že nervozita potrvá ještě zhruba půl roku. Uplynulých dvanáct měsíců skončilo pro světové burzy nevalně. Pesimismus dokládá i objem takzvaných „insider prodejů akcií. Manažeři amerických firem se vloni zbavili cenných papírů ve svých společnostech za 70,5 miliardy dolarů. Největší podíl obstarali šéfové Microsoftu nebo Dell Computeru.

Jan Slabý z Wood & Company předpovídá, že na pražské burze sehraje podstatnou roli vedle silného vlivu zahraničních trhů ještě privatizace. Kauzou roku bude pravděpodobně prodej Komerční banky. Její akcie se nyní pohybují okolo úrovně 900 korun, přičemž odborníci stanovují cílovou cenu za dvanáct měsíců na 1200 Kč.

  • Našli jste v článku chybu?