Menu Zavřít

Kapka místo úsměvu

17. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Spíše než cenou bude mobilní gigant bojovat nabídkou služeb

Pět let a dva týdny. Přesně tolik času uplynulo od doby, kdy Oskar, český mobilní operátor, spustil svou síť a začal nabízet služby, do okamžiku, kdy se stal součástí impéria britské společnosti Vodafone. Největší světový mobilní operátor, alespoň co se tržeb týká, získal v Oskarovi více než 1,8 milionu zákazníků a 17procentní podíl na českém mobilním trhu. Příchod gigantu, který nese image agresivního hráče, dozajista rozhýbá vody českého mobilního trhu, nicméně cenovou válku mezi operátory zřejmě nepřinese. Zákazníci se však mohou těšit na větší nabídku služeb a levnější mobilní telefony.

Zpět na místo činu.

Vodafone se pokoušel vstoupit na český trh již v roce 1999. Tehdy ještě jako Vodafone AirTouch se společně s českou telekomunikační firmou GTS CzechNet pokoušel získat třetí licenci na provozování sítě mobilních telefonů v Česku. Konsorcium však bylo neúspěšné, ve výběrovém řízení skončilo až na třetím místě, když za vítěze tendru vybrala komise firmu Český Mobil, která na jaře roku 2000 spustila síť pod názvem Oskar. Vodafone kroužil kolem českého mobilního trhu několik let, v poslední době vedl například jednání s konsorciem PPF/Tiscali/InWay/J&T o možnosti odprodeje Eurotelu, v případě, že by konsorcium získalo v tendru 51procentní podíl Českého Telecomu (ČTc), jehož součástí Eurotel je. Současně s tím Vodafone prováděl v uplynulé době due diligence v Oskarovi a rumunském operátorovi MobiFon, který TIW také majoritně ovládala. Dohoda o převzetí Oskara a MobiFonu za 3,5 miliardy dolarů, zhruba 77 miliard korun, byla nakonec podepsána minulé úterý. Odhadovaná cena za samotného Oskara se podle zdrojů týdeníku EURO pohybuje kolem 1,5 miliardy dolarů, 33 miliard korun.

Poslední záchrana.

Patrik Zandl, analytik tuzemského telekomunikačního trhu, soudí, že vstupem Vodafonu končí éra Oskara jako „nízkonákladového“ operátora. „Pro Oskara to byla poslední záchrana před tím, než by začaly být vidět ekonomické potíže, které mělo TIW. Možná ještě rok by se Oskar mohl udržet na trhu s image levného operátora, ale brzy by i zákazníci začali cítit technologické zpoždění oproti lokální konkurenci. Kromě pár výjimek spustil všechny služby minimálně o rok později než konkurence a tento stav by se dál prohluboval,“ soudí Zandl.
Tvrdí, že se silným vlastníkem za zády si Oskar bude moci dovolit investice do potřebného vybavení. „Jen výstavba UMTS sítě přijde na 40 až 50 miliard korun, což by si TIW nemohla dovolit. Vzhledem k tomu, že Vodafone je globálně v tomto směru hodně aktivní, je pravděpodobné, že mobilní síť třetí generace spustí dříve než v roce 2008, jak mu ukládá licence. Odhaduji, že by k tomu mohlo dojít na konci příštího roku,“ říká Zandl. Jeho slova potvrzuje Svatoslav Novák, šéf Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS): „Mobilní provozovatelé odlákávají z pevných sítí nejen hlas, ale už i datové služby, zejména připojení k internetu. I proto věřím, že Vodafone bude první, který v Česku nabídne UMTS.“

MM25_AI

Zlevní telefony, ne volání.

Stejně jako Novák a Zandl nepředpokládá ani Milan Rusnák, šéf operátora GTS Novera, rozpoutání cenové války. „Nemyslím, že by se vstup Vodafonu na český trh projevil razantním poklesem cen za mobilní služby, protože již Oskar byl v této oblasti dost agresivní,“ tvrdí. Podle Zandla by však mohlo alespoň částečně zlevnit volání z ciziny, zásadní změnu očekává také v nabídce služeb operátora. „Plošnému zlevňování cen za volání nebo SMS zprávy moc nevěřím, ale očekávám transfer know-how a technologií, které Vodafone celosvětově nabízí, což se pozitivně projeví v širší nabídce služeb,“ uvádí Zandl. Jan Matura, odborník na mobilní technologie, dodává, že by se vstupem Vodafonu mohly zlevnit telefonní přístroje a zároveň by se mohla rozšířit jejich nabídka: „Ve většině zemí, kde Vodafone působí, používá výraznou dotační politiku. Ceny dotovaných telefonů jsou nízké a zákazník k nim dostane i řadu bonusů v podobě volných minut, či přístupu k mobilnímu obsahu.“

Červená zůstane.

Do letošního podzimu, než transakci schválí akcionáři Vodafonu a regulační orgány Česka i Evropské unie, zůstane Oskar v současné podobě, pak ho zřejmě čekají změny. Červená barva sice operátorovi zůstane, ale je pravděpodobné, že logo Oskara s úsměvem vystřídá firemní identita Vodafonu s kapkou u jména. „Předpokládám, že po prázdninách se dočkáme nového jména a nového loga operátora,“ soudí Zandl. Vstup mobilního gigantu na český trh také může ovlivnit probíhající privatizaci Českého Telecomu, který 100procentně ovládá jedničku českého mobilního trhu, Eurotel. „Radikálně se tím změní podmínky na trhu. Místo jednoho globálního operátora v podobě T-Mobile a jednoho malého, až komického operátora tu budou dva velmi silní hráči. Eurotel tím pádem nemá „malým“ lokálním operátorům, jako je Belgacom či Swisscom, nabídnout tolik prostoru k rozvoji. Vstup France Télécomu a jeho mobilní dcery Orange do Telecomu, respektive Eurotelu, by dával smysl, ale zůstává otázkou, zda nabídnou dostatečnou sumu,“ vysvětluje Zandl. Naopak Svatoslav Novák nepředpokládá snížení zájmu o ČTc, respektive Eurotel: „Karty již byly rozdány a o Eurotel je stále zájem, proto si nemyslím, že by se to mělo nějak projevit na nabídkách za Telecom.“ Diskusi uzavírá Rusnák: „Cena státního podílu určitě nepůjde dolů, možná naopak.“

  • Našli jste v článku chybu?