Menu Zavřít

Kapříky lze v Čechách získat po telefonu

16. 12. 2004
Autor: Euro.cz

Mohou v Česku fungovat obchody podáním ruky?

Řada smluv v Rusku funguje podle slov Štěpána Popoviče (EURO 49/2004) na podání ruky. Myslíte si, že by tato praxe mohla být běžná i v Česku?

  • 1) ano 35,2 %
  • 2) ne 56,2 %
  • 3) nevím, nemám názor 8,6 %

Generální ředitel Glaverbel Group Štěpán Popovič v rozhovoru s týdeníkem EURO vyslovil poznatek, že v Rusku se uzavírají smlouvy podáním ruky. Zeptali jsme se proto účastníkům pravidelné ankety, zda si myslí, že by podobné praktiky byly možné i v Česku. Více než 56 procent respondentů Manažerského barometru se domnívá, že tady tak uzavírat obchody nelze.
Potíže, které jsou příčinou toho, proč to nejde, spatřují někteří dotazovaní především v oblasti práva: „Přestože bych osobně takovou praxi uvítal, nelze uvažovat o jejím širším uplatnění u nás, i když Obchodní zákoník tuto formu obecně nevylučuje. Problém je především v celkovém pojetí práva u nás (středoevropský = rakousko-uherský model, nikoliv anglosaské pojetí) při prokazování u našich soudů, kdy se zkoumá především, a někdy i výhradně, formální stránka věci. Jak jistě každý, kdo má s našimi soudy nějakou zkušenost, potvrdí, bez písemné smlouvy se můžete jít 'klouzat' a každý se vám vysměje předem… Takovou revoluci v pojetí práva, hlavně zavedení povinného uplatnění judikátů při rozhodování soudů a náhlou schopnost našich soudců rozhodovat podle principu spravedlnosti snad nemůžeme dnes vůbec očekávat.“
I když naše pověst nepatří k těm nejlepším a zahraniční právní kanceláře mají v Česku žně, klima pro podnikání přece jen ozdravuje: „Obecně jsme zahraničím vnímáni jako národ tunelářů. Domoci se práva soudní cestou také není naše silná stránka. Proto se v počáteční fázi zahraniční vlastníci snaží o maximální právní podporu každého kroku nové dceřiné firmy v Čechách. Proto také zahraniční právní kanceláře mají v ČR tak dobrý byznys. Dělám pro renomované zahraniční vlastníky dvanáct let a z mé strany je podání ruky zákon. Jsou partneři, kde podání ruky funguje a pracujeme měsíce bez podepsané smlouvy, jsou ale i partneři, kde písemná smlouva je nezbytná. Podnikatelské klima pomalu ozdravuje.“
Uzavírat jen na slovo velké kontrakty by bylo možné, ale musely by lépe pracovat soudy: „Ano, za podmínky, že se tomu přizpůsobí i právní prostředí - v tuto chvíli si však neumím představit, jak by postupovala 'byrokratická a zkorumpovaná mašinérie zpuchřelého socialistického mocnářství' reprezentovaná soudy, jakmile byste chtěli řešit nějaký spor.“
Velkým „vzorem“ pro obchodní jednání je stát. Ten sám má však prachbídnou platební morálku, tak proč by se podnikatelé měli chovat: „Ve vlastní podnikatelské praxi jsem od roku 1992 uzavřel jistě více než sto smluv takovým způsobem. Je škoda, že morálka v obchodních vztazích v ČR rok od roku upadá. Velkou odpovědnost za aktuální stav věcí nese sám stát. Obchodní podmínky požadované řadou státních institucí a následná platební morálka (v tuto chvíli pohledávky za státem po splatnosti více než 30 dní převyšují 20 milionů Kč) vede v návaznosti na vymahatelnost práva k závěru – když to prochází státu, tak co bych se já choval jinak… A tak se z původně spolehlivých obchodních partnerů stávají méně a méně spolehliví a korektní partneři.“
Ani právně dokonalá smlouva nezajistí dodržení vzájemných závazků: „Paradoxně se dá říci, že v takových případech pak podnikání, spolupráce, byznys, či jak to nazveme, funguje lépe než na základě precizní právně dokonalé smlouvy. Samozřejmě takový model má svá omezení jak v předmětu, tak rozsahu tak charakteru smluvní strany. Nechci filozofovat, ale zvykové právo, uplatněné v takových vztazích, má mnohdy větší hodnotu než stohy byrokratických nesmyslů – viz Evropská unie v současné podobě.“
Vymahatelnost práva na východ od nás je jiná a používají se v ní jiné metody: „Dokonce i tady to tak s ruskými klienty funguje. Jenže je třeba říci, proč to tak funguje. Oni mají své metody jak si vynutit plnění. To je však o něčem jiném. U nás to nikdy nebude takto fungovat. Máme totiž dva základní problémy, špatné zákony a špatnou vymahatelnost práva. Abyste udělali obchod, musíte popsat ve smlouvě veškerá rizika a celou transakci popsat. Podívejte se na Občanský zákoník. To je ostuda. Máme dvě úrovně práva, jedno je to, co se běžně používá mezi občany, a pak je transakční, které válcuje vše, co mu přijde do cesty. Ve velkých transakcích se vyjednává několik měsíců.“
Proč takové překvapení, vždyť tady se velký „byznys“, jak známo, uzavírá i po telefonu: „Česká republika je už dál. Některé smlouvy na „kapříky“ fungují dokonce jen na telefon.Obchodní zákoník s touto alternativou počítá, ale neznám finanční úřad, který by náklady vyplývající z takto uzavřené smlouvy uznal.“

bitcoin školení listopad 24

Odpovídalo 105 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?