Česká módní značka Kara, která se specializuje na prodej výrobků z kůže a kožešin, se zdá být na dobré cestě z insolvenční spirály. Už je jisté, že místo konkurzu projde reorganizací a její hodnotu ve čtvrtek ocenili znalci Krajského soudu v Hradci Králové na 80,5 milionu korun, s čímž věřitelé akciové společnosti Kara Trutnov souhlasili.
Schválení posudku je prvním krokem k plánované reorganizaci, jež by měla začít na podzim. Podnikatel Zdeněk Rinth, který za obnovou firmy stojí, společnost řídí od května a dosud ji podpořil půjčkou 25 milionů korun. V minulosti se však nechal slyšet, že neváhá do provozu vložit postupně až devadesát milionů.
Sedmdesátiletý Rinth Karu vlastnil už dříve, ale v roce 2018 prodal svůj podíl investiční skupině C2H podnikatele Michala Mičky, což zdůvodnil potřebou odpočinku. Mičkova skupina se však dlouhodobě potýkala se špatným výkonem managementu, a tak Kara letos v únoru skončila v insolvenci, stejně jako obchod Pietro Filipi, který patřil stejnému investorovi. Michal Mička v zimě uvedl jako důvod krachu koronavirové restrikce. K 25. lednu společné pohledávky Pietro Filipi a Kary dosáhly zhruba 722 milionů korun. Kara samotná má 160 věřitelů, kteří po ní požadují 277 milionů korun.
Největším věřitelem firmy je investiční společnost Natland Pohledávková V, která Kaře poskytla částku 168,5 milionu korun. Do výše 115,5 milionu korun ji má zajištěnou majetkem Kary. Tato společnost nyní ve spolupráci se staronovým majitelem pracuje na krizovém plánu, který by měl značku udržet nad vodou. Návrh reorganizace oba společníci představí v září a jeho výsledkem by měla být situace, kdy bude značka životaschopná a Rinth v ní bude držet většinový podíl.
Zachránit, nebo potopit?
Kdyby Kara skončila v konkurzu, což bylo za Mičkova vedení ve hře, dostali by věřitelé ze svých financí zpět podle soudního odhadu asi třetinu. „Domníváme se, že zachování značky se sedmdesátiletou historií je výhodnější než firmu zavřít, tedy ukončit konkurzem. To prosazuje bývalý management, který firmu za tři roky působení v podstatě zdevastoval. Naše snaha, tedy záchrana firmy a její udržení v chodu, vede k vyššímu uspokojení věřitelů, už proto, že zachování značky a běžící firmy je výhodnější pro dodavatele, zákazníky a pro věřitele. I ti, kteří přijdou o část svých pohledávek, ale dál fungující firmě dodávají, mají možnost pomocí další obchodní spolupráce umořit ztráty, které způsobil původní management, nikoliv my jako věřitelé,“ řekla redakci Euro.cz Hana Filipová, tisková mluvčí společnosti Natland.
„Spolupráce s panem Rinthem se od počátku vyvíjí a je výborná. Máme rozdělené role, ale aktivně spolupracujeme, Natland je nyní největší zajištěný věřitel a on je pověřen řízením firmy,“ dodává Filipová.
„Firma měla rozvrácené vztahy se všemi obchodními partnery, včetně těch nejdůležitějších, což jsou obchodní centra,“ tvrdí Zdeněk Rinth. Kara aktuálně provozuje 26 prodejen v Česku a šest na Slovensku, přičemž šéf firmy plánuje před začátkem zimní sezóny otevřít v každé zemi ještě jednu. „Tržby mají prodejny lepší než v letech 2019 a 2020,“ uvedl Zdeněk Rinth pro ČTK. Redakci Euro.cz to potvrdila vedoucí jednoho z obchodů, nacházejícího se v lukrativním nákupním centru: „Pro Karu je hlavní sezóna zima a léto trochu stagnuje, protože ve třicetistupňovém vedru nikdo nepotřebuje kožich nebo koženou bundu. Teď po covidu ale letní měsíce Karu nakoply tak, že v životě neměla přes prázdniny takovou tržbu.“
Hledá se posila
V současnosti má Kara 143 zaměstnanců a hledá prozatím dvacet dalších na prodejny i do bohuslavické výrobny. „V Bohuslavicích se pracuje deset hodin denně a přidáváme i šestihodinové sobotní směny. Daří se nám ve všech segmentech, které byly v katastrofálním stavu,“ sdělil tisku Rinth.
Shánění zaměstnanců se ukazuje jako tvrdý oříšek. Prodavačky z obchodů Kara si od začátku vlastnických změn stěžují na nízké platové ohodnocení. Ačkoliv náborové letáky slibují motivující odměnu, zaměstnanci za pokladnami pracují podle zdrojů Euro.cz na jedenáctihodinových směnách za mzdu, která sotva překračuje zákonem dané minimum.
Zaměstnancům prý staronový ředitel během přebírání Kary sliboval, že lidem na platy nesáhne, naopak jim vrátí dluh za tři měsíce, kdy nedostali kvůli insolvenci nic. Zdroj tvrdí, že udělal pouze to druhé, a pak okamžitě následovalo snížení mezd. Kromě toho měl okleštit podíl z tržby prodejny, který zaměstnanci dostávají za odměnu, na desetinu. Vysvětlil to tím, že potřebuje v první řadě dostat podnik z problémů, a slíbil, že Kara bude brzy za vodou, uvádí zdroj.
Staronový předseda představenstva Zdeněk Rinth nicméně popisuje situaci jinak. „Po mém nástupu do funkce dne 11.5.2021 jsme doplatili mzdy za únor, březen i duben,“ sdělil redakci Euro.cz. Poté jsme stabilizovali mzdy všem zaměstnancům, a to včetně výplatních termínů. Rovněž jsme sjednotili pracovní smlouvy, kde pohyblivé složky mezd nejsou vázány na subjektivní hodnocení, ale na konkrétní výsledky každé prodejny.“
Aktualizováno 6. 9. v 11.45 na základě dodatečné odpovědi Zdeňka Rintha.