Vláda, která vzejde z povolebních jednání, bude mít jeden zásadní úkol. Musí rozhodnout o osudu naší energetiky. A nejde jen o to, kolik budeme mít v peněžence, ale i o to, zda dovolí, aby si s naším státem pohrávali producenti ropy z Blízkého východu, těžaři plynu ze Střední Asie či lidé z nukleárních korporací v Pensylvánii nebo Moskvě. Důležité je samozřejmě také prostředí, ve kterém žijeme.
Ani jako Mostečák zvyklý na ledacos bych nechtěl bydlet v krajině, která se rozprostírá jen hodinu jízdy od nás na sever. Bývalá NDR je tam poseta stovkami gigantických větrníků – vypadá jako dětské hřiště, které pro své potomstvo postavili duševně vyšinutí obři.
Příští vláda musí být realistická. I eurokomisař pro podnikání Antonio Tajani nedávno přiznal, že naše společenství potřebuje novou energetickou politiku. Nám Čechům, kteří platíme ročně na zelené energie navíc tisíce korun, to opravdu nemusí zdůrazňovat.
V sousedním Polsku nebo v Německu se už vlády rozhodly – využívají co nejvíce domácí dostupné a levné zdroje, tedy uhlí. A samozřejmě pro ně staví moderní tepelné elektrárny, které mají vysokou účinnost a minimalizují škodlivé emise. Jen v Německu jich loni a letos vzniklo osm a dalších šest plánují postavit do roku 2020. Jejich celkový výkon má dosahovat sedmi Temelínů.
Právě tomu já říkám zodpovědné politické rozhodnutí. Rozhodnutí, které bere v úvahu přijatelnou cenu energie, potřeby domácností i průmyslu, životní prostředí i národní bezpečnost.
Autor je náměstkem primátora Mostu
Čtěte také:
Studie: Do roku 2050 bude brát svět pětinu elektřiny z větrných elektráren
Němci zavřou 28 elektráren. Nejsou konkurenceschopné
Zelená elektřina se Němcům prodraží. Faktury budou příští rok rekordně vysoké