Menu Zavřít

Karel Vacek: Svaz tělovýchovy vykrádá zimní střediska

8. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) vykrádá lyžařské areály, které spravuje. Tvrdí to Karel Vacek, majitel společnosti Snowhill. Ta je největším provozovatelem vleků v České republice.

Vacek chce vstoupit do lukrativních krkonošských středisek, kde zatím vládnou akciovky ČSTV. Jde o Harrachov, Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou. „Máme připraven plán, jak elegantní cestou zajistit zdroj pro český sport, aniž by za tím stálo vykrádání lyžařských areálů pro krmení molocha, jakým je ČSTV: ten spolkne 80 milionů ročně jen v platech funkcionářů, které nikdo nezná a nepotřebuje, dochází také k bratrskému přerozdělování dotací státu,“ řekl Vacek týdeníku Profit.

Lídr trhu v oblasti provozování vleků zároveň ostře kritizuje ČSTV za to, že se v krkonošských střediscích neuskutečnila slibovaná zlepšení. „Ani nová lanová dráha v Harrachově, ani zasněžování v Peci pod Sněžkou. Ve Špindlerově Mlýně se sice rozšířilo zasněžování, avšak pomocí úvěru,“ vypočítává Vacek.

Mluvčí ČSTV Vladimír Civín ale říká, že situace je dobrá. „Loňský rok byl pro všechny naše akciovky rekordním. Podepsala se na tom dobrá zima i vnitřní opatření, která směřovala ke stabilitě společnosti,“ uvádí Civín. „Špindlerův Mlýn loni vydělal po zdanění 74 milionů korun, Harrachov necelých 20 milionů a Pec pod Sněžkou také zhruba dalších 20 milionů korun.“ Společnosti z těchto zisků rozdělily dividendu. „Ta byla rovněž rekordní, v minulých obdobích šel zisk většinou do investic,“ sdělil mluvčí svazu týdeníku Profit.

MM25_AI

I rozdělení dividendy ale bylo podle Vacka nešťastné. „Bylo tak zničeno cash flow společností a Harrachov si na výplatu dividend bral úvěr. Celková finanční situace horských akciovek koresponduje se stavem ČSTV. Použitelné zdroje jsou oproti plánu (750 milionů korun) zhruba o 200 až 300 milionů korun nižší, účty společností se vykrádají,“ tvrdí Vacek.

Ten chce sám získat přístup do klíčových zimních středisek. „Od roku 1989 se jasně ukázalo, zda lepším správcem jsou soukromé subjekty nebo státní a občanská sdružení typu ČSTV. Ty jsou zvyklé pouze leštit kliky politických stran při rozdělování peněz ze státního rozpočtu,“ uzavírá Vacek.

  • Našli jste v článku chybu?