Menu Zavřít

Karkulka zůstane celá

26. 2. 2004
Autor: Euro.cz

Součková tvrdí, že jí premiér obcházení zákonů předem schválil

Protiústavní vyhlášky ministerstva zdravotnictví kritizované lékaři i právníky zřejmě vyšumí do ztracena. Premiér Vladimír Špidla nebude usilovat o jejich zrušení a počká, až je nahradí řádné zákony. Ministry, kteří by chtěli opakovat originální legislativní postupy Marie Součkové, napříště zarazí přísnější pravidla.
Ministerstvo zdravotnictví v posledním roce vydalo čtyři vyhlášky, u nichž nedodrželo závazný legislativní postup (EURO 8/2004). Zatímco poprvé „pouze“ nezohlednilo připomínky legislativní rady vlády a odboru kompatibility, v dalších třech případech se na ně už ani neobrátilo. Právníci těchto institucí posuzují, zda návrhy vyhlášek nejsou v rozporu se zákony nebo mezinárodními závazky České republiky. Například vyhláška 470/2003 Sb., o zdravotních registrech tak letos od ledna platí, přestože odporuje zákonu o ochraně osobních dat a je v rozporu s mezinárodními smlouvami.

bitcoin_skoleni

Těžkotonážní obrana.

Marie Součková připouští, že vyhláška není zcela v pořádku. „K případnému rozporu se zákonem lze uvést to, že vyhláška je obecně závazným právním předpisem a občané jsou povinni ji respektovat,“ uvádí na webové stránce ministerstva. Z jejího vyjádření přitom vyplývá jiná pozoruhodná informace: závazná legislativní pravidla v tomto případě obešla na radu premiéra Špidly. Součková vysvětluje, že registry jsou pro lékaře vodítkem a bez jejich dat by mohlo dojít k vážnému poškození zdraví, zvláště u pacientů s onkologickými a ostatními chronickými onemocněními. „Vzhledem k těmto důvodům byl předseda vlády požádán o souhlas k výjimce při projednávání vyhlášky. Ten tak 12. 12. 2003 učinil,“ píše Součková ve svém vyjádření z 19. února.
Premiér pro týdeník EURO naopak uvedl, že chce podobné praxi zabránit. „Aby bylo možné zamezit obcházení legislativních pravidel vlády, bude v rámci jejich připravované změny tato věc dořešena tak, aby ve Sbírce zákonů nemohla být uveřejněna vyhláška určitého ministerstva, pokud nebude projednána stanoveným postupem.“
Sekretariát legislativní rady vlády pro týdeník EURO potvrdil, že ministři mají ze zákona povinnost předkládat této radě k posouzení návrhy všech vyhlášek a zákonů. Rada zajišťuje jejich projednání a sama je předává k posouzení rovněž na odbor kompatibility. Přístup Marie Součkové, která už radu obešla u tří vyhlášek, je zcela ojedinělý. „Kromě těchto tří případů se dosud nestalo, že by některý z ministrů návrh vyhlášky nepředložil,“ uvádí sekretář legislativní rady vlády Jaroslav Oehm.

Lékaři v ohrožení.

Legislativní radou vlády a odborem kompatibility dosud neprošla ani vyhláška 43/2004 Sb., o receptech, která platí od února. Přestože zatím není jasné, zda se i tato vyhláška dostala do rozporu se zákony, lékaři ji odmítají respektovat a sbírají podpisy pro její zrušení.
Česká lékařská komora ovšem stále považuje za skandální především vyhlášku o registrech. Své členy už vyzvala, aby se jí neřídili, protože je vystavuje nebezpečí trestního stíhání. V rozporu se zákonem jim totiž nařizuje, aby do registrů posílali citlivá osobní data pacientů. Sporný předpis může zrušit pouze Ústavní soud nebo Součková. Na Ústavním soudu již vyhláška leží, začátkem února ji tam poslal úřad ombudsmana. Ministerstvo zdravotnictví tento měsíc oznámilo, že vyhlášku „uvede v soulad“ s ostatními právními předpisy, jakmile začne platit novela zákona o péči o zdraví lidu. Vyhláška je provizorním řešením a má umožnit „kontinuitu sběru dat“ do doby, než ji nahradí novela zákona 20/1966. Poslanci novelu definitivně schválili 20. února a nyní čeká na podpis prezidenta. Platit může od dubna, pokud do té doby vyjde ve sbírce zákonů.
Lékařská komora nepovažuje schválení novely za ukončení sporu. „Pokud tady máme právní stát, měla by se vyhláška zrušit okamžitě,“ tvrdí mluvčí komory Pavel Kubíček. Prezident komory David Rath poslal premiéru Špidlovi už v polovině ledna dopis s žádostí, aby se ve věci sporné vyhlášky osobně angažoval. Mluvčí vlády Anna Veverková se domnívá, že premiér žádosti o její zrušení nevyhoví. „Vychází z toho, že již byl schválen zákon, který vyhlášku nahradí,“ uvedla pro týdeník EURO.

  • Našli jste v článku chybu?