Menu Zavřít

Karlín, Pankrác, Radlická

29. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Vítěz výběrového řízení bude znám nejdříve v březnu

Průběh výběrového řízení na stavbu centrály Československé obchodní banky (ČSOB), které začalo před více než půl rokem, vedení banky úzkostlivě tají. I když původní plány počítaly, že by vítěz tendru měl být znám již koncem minulého roku, rozhodnutí o výsledcích výběrového řízení bude vyhlášeno nejdříve v březnu. „Vše bude záležet na tom, jak vypracují zájemci upřesňující nabídky. Ty mají předložit na přelomu února a března. Banka ale i poté může po developerech žádat další informace,“ sdělil týdeníku EURO Pavel Hejzlar, tiskový mluvčí ČSOB. Týdeník EURO má informace, že ve hře o lukrativní zakázku, o kterou byl mezi developery velký zájem, zůstaly čtyři velké developerské společnosti – Cecopra, ECM, Real Estate Karlín Group a Skanska CZ.

Dva z Pankráce

Francouzská firma Cecopra se jako jeden z investorů podílela na rozsáhlém projektu Nový Smíchov. Nedávno společnost zahájila výstavbu kancelářské budovy Polygon House v Praze na Pankráci. Mezi realitními odborníky se spekuluje, že v případě vítězství Francouzů, bude nové sídlo ČSOB právě na Pankráci, která již delší dobu prochází procesem neustálých úprav a změn a postupně se stává čtvrtí bankovních a peněžních ústavů.
Na Pankráci uskutečňuje některé ze svých projektů také další z účastníků výběrového řízení, společnost ECM. „Tuto informaci nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit,“ reagoval project manager ECM Tomáš Laštovka, na dotaz týdeníku EURO, zda je ECM v užším výběru.
Zájem o výstavbu nové budovy pro ČSOB potvrdil Serge Borenstein, jeden ze spolumajitelů Real Estate Karlín Group. Pokud by zvítězila tato společnost, nová centrála ČSOB by stála v Karlíně. V případě, že jako první skončí Skanska CZ, městská rada již odsouhlasila, že zahájí jednání o úplatném převodu pozemků hlavního města v blízkosti metra Radlická, které by byly součástí projektu.
Vedení banky by se chtělo stěhovat již v roce 2005. Do nového sídla se přemístí celé ústředí, tedy zhruba čtyři tisíce lidí. „Nyní sídlíme v patnácti budovách roztroušených po Praze, které technicky nevyhovují našim potřebám. Je to pro zaměstnance náročné vzhledem k logistickému i komunikačnímu zázemí,“ vysvětlil Pavel Hejzlar. Nová centrála by měla mít přibližně 40 tisíc metrů čtverečních administrativních prostor. Přesídlením opustí banka také objekty v lukrativních místech Prahy. Vyvstává otázka, jak s nimi naloží. „Předpokládáme, že v pozdější fázi celého projektu bude posuzována využitelnost současných budov nejprve jako sídel pro jiné členy skupiny ČSOB a následně prodej těch, pro něž banka již nebude mít přiměřené využití,“ sdělil Hejzlar.

Z centra.

ČSOB patří mezi společnosti, které se snaží nalézt vhodnější sídla mimo centrum města. Průkopníky nového trendu jsou hlavně banky a mobilní operátoři. Opouštějí roztroušené kanceláře a stahují se na jedno místo. Mimo centrum nemusí překonávat obtíže spojené s parkováním. To je jeden z důvodů, proč se stále atraktivnějšími stávají dopravně snadno dostupné lokality. V centru totiž moderní budovu, která splňuje náročné požadavky na technické vybavení, určenou většinou pro několik tisíc lidí, postavit nelze. Moderní budovy mají navíc výrazně nižší provozní náklady ve srovnání se staršími objekty v centru. Nalézt v centru Prahy vhodnou budovu, kde by mohlo být umístěno několik tisíc lidí, je nemožné. Tomu odpovídá i skutečnost, že jsou stále více vyhledávané okrajové lokality, dobře dostupné městskou hromadnou dopravou a s možností parkování. Ze studie Trend Report 2002, kterou vypracovala Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, byla v loňském roce největší poptávka po kancelářských prostorách na Smíchově, v Holešovicích, Karlíně, na Pankráci, v Nových Butovicích, Vysočanech, na Chodově a v Libni. Na Pankrác se ke konci loňského roku přestěhovala centrála Raiffeisenbank. Výstavba čtrnáctipatrové budovy o necelých 20 tisících metrech čtverečních trvala více než rok. Dům z největší části obývají členové skupiny Raiffeisen, zbytek ploch byl nabídnut dalším zájemcům. V letošním roce bude zahájena výstavba nového komplexu administrativních budov pro Českou spořitelnu. V objektu v Praze-Krči bude kromě administrativního i technické centrum. Stavba, jejímž developerem je společnost Sekyra Group, bude dokončena během dvou let. Možnost výstavby nové centrály zvažují i Komerční banka a pojišťovna Allianz.

MM25_AI

Kdo ještě bojuje

  • CECOPRA
  • ECM
  • Real Estate Karlín Group
  • Skanska CZ

Banky se stěhují V celé Evropě patří banky a pojišťovny mezi největší zadavatele nových developerských projektů. Většinou se stěhují do nájmů. V loňském roce se uskutečnily následující významné transakce:

  • Italská banka UniCredito si pronajala 45 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch v decentrální části Milána.
  • Na okraj Frankfurtu přesunula své sídlo největší evropská hypoteční banka Eurohypo.
  • Place Vendome v centru Paříže opustila francouzská banka Crédit Foncier. V jihovýchodní části Paříže si pronajala přes 30 tisíc metrů čtverečních moderních administrativních ploch.
  • Našli jste v článku chybu?