Těžba ropného kartelu OPEC v červenci stoupla o 90 000 barelů denně na 32,85 milionu barelů denně, což je nejvyšší údaj v letošním roce. Přispěla k tomu hlavně Libye, na kterou se nevztahuje dohoda o snížení těžby. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě a o informace zdrojů z odvětví.
OPEC v červenci plnil dohodu o omezení těžby z 84 procent. Díky poklesu těžby v Saúdské Arábii a nižšímu vývozu z Angoly tento údaj stoupl ze 77 procent v červnu. Na počátku letošního roku však kartel plnil dohodu až z 90 procent.
Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu o zhruba 1,2 milionu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Dohoda o omezení těžby byla původně sjednána na šest měsíců, v květnu však byla o devět měsíců prodloužena. Dohoda se nevztahuje na Libyi a Nigérii.
Nejvíce rostla těžba v Libyi, a to v průměru o více než jeden milion barelů denně. Vyšší však byla těžba i v Iráku, Spojených arabských emirátech, Gabonu a Ekvádoru, které oznámily, že chtějí více těžit kvůli nedostatku financí. Naopak se těžba snížila v Angole a Saúdské Arábii.
OPEC na konci listopadu oznámil, že jeho cílem je zajistit, aby těžba všech členů dohromady činila 32,5 milionu barelů denně. Tento údaj ale zahrnuje také Indonésii, která kartel opustila, a nezahrnuje Rovníkovou Guineu, která se ke kartelu nově připojila.
Související články: