Dalších 25 bývalých vojenských objektů čeká rekonstrukce.Obce je nabízejí hlavně pro podnikatelské využití.
Hrušovany díky státním dotacím vybudovaly dvě solární elektrárny s celkovým výkonem až 75 kilowattů.
Autor: Jakub Hněvkovský
Ministerstvo pro místní rozvoj schválilo dotace 25 projektům pro obce a města ve výši 130 milionů korun. Jejich cílem je rekonstrukce chátrajících budov bývalých vojenských objektů a obnova či výstavba infrastruktury na území těchto areálů. O peníze se celkem ucházelo 55 projektů v celkové hodnotě 429 milionů korun.
Elektrárna na střeše
Originální nápad, jak využít kasárenské objekty, dostali v Hrušovanech u Chomutova. Proč budovat nosiče solárních panelů, když střechy vojenských budov k tomu přímo vybízejí? Dvě takto se státní dotací vybudované elektrárny o celkovém výkonu přibližně 75 kilowattů slouží ve vsi od konce loňského roku. „Tržby z prodeje elektrické energie budou ročně dosahovat zhruba jednoho milionu korun, což je pro naši obec významná částka,“ popisuje starosta Petr Šmíd. Přestože si obec musela vzít na část nákladů úvěr, návratnost investice je vypočítána zhruba na čtyři roky.
Nyní chtěli v Hrušovanech doplnit svůj „sluneční park“ o třetí elektrárnu s výkonem 38 kilowattů. Jenže zapomněli, že lepší je vrabec v hrsti než elektrárna na střeše. Úřad žádal o dotaci na 70 procent nákladů, minule dokonce získal od Státního fondu životního prostředí přes 80 procent. Teď dostal ale pouze 2,6 milionu korun, tedy asi třetinu. Skoro 4,5 milionu korun by musela přidat obec, což by však prodloužilo návratnost projektu na nekonečných deset let. Protože radní přispěchali ještě s jedním projektem a museli si vybrat pouze jeden z nich, rozhodli se pro novostavbu rekvalifikačního centra s příspěvkem přes pět milionů korun, tedy 75 procent nákladů. „V blízkosti se nachází průmyslová zóna Triangle, která se bude rozrůstat, a bude zde možnost pro využití minimálně po dobu pěti let,“ uvádí Šmíd. Centrum má být postaveno ještě v letošním roce.
Místo ubikací postaví sociální byty
V Dašicích na Pardubicku za přidělené peníze nic nepostaví, naopak zbourají. Někdejší vojenskou ubytovnu čeká demolice, výběrové řízení na firmu, která provede práce, již probíhá. „Zatím máme sedm zájemců,“ říká starosta Dašic Ladislav Racek. V kasárnách, kde se v minulosti vystřídaly elitní jednotky dragounů a po válce sídlili dělostřelci, vyrostou menší, takzvané startovací byty. Dříve se uvažovalo i o obchodním středisku, vzhledem k dostatečným kapacitám však radnice od záměru nakonec upustila. „V letošním roce bude objekt zdemolován, výstavba 45 bytových jednotek začne nejdříve v příštím roce. Budeme shánět developera, protože sami bychom to finančně neutáhli,“ líčí Racek.
Dvoutisícové město dostalo 7,6 milionu korun z celkových nákladů přes deset milionů korun. Již dříve zde byly zbourány budovy nákladem přibližně 15 milionů korun, které ze tří čtvrtin uhradil stát. Další část rozsáhlého areálu využívají podnikatelé především jako sklady. „V současné době máme téměř vše pronajato. Své zázemí zde nalezlo asi 15 firem, od velkých po malé,“ starosta. Sklady jsou předurčeny především pro uchovávání lehkých věcí, nelze v nich použít žádnou techniku a nejsou vytápěny.