Z a h r a n i č n í k a p i t á l
Role zahraničních investorů v české ekonomice není pravděpodobně stále ještě doceněna, ačkoliv je naprosto zřejmé, jakým přínosem zahraniční kapitál je. Vládou připravované pobídky budou patrně méně výhodné, než se původně zdálo.
Připomeňme, že v současné době působí v České republice téměř 800 firem se zahraniční majetkovou účastí, které mají více než 50 zaměstnanců. Zaměstnávají zhruba 255 tisíc lidí. Velký význam těchto subjektů spočívá v tom, že vytvářejí neustále nová pracovní místa. Od poloviny loňského roku do poloviny letošního to bylo téměř třináct tisíc nových pracovních míst. Vyplynulo to z právě uveřejněného průzkumu provedeného letos agenturou CzechInvest. Podle něj 68 procent dotazovaných firem hodlá v ČR rozšířit výrobu a z toho osmnáct procent v nové lokalitě, což bude velké plus zvláště pro regiony, kde je dosud málo pracovních příležitostí.
Největším přínosem firem se zahraniční účastí pro českou ekonomiku jsou bezesporu jejich exportní výsledky. Přes sedmdesát procent zkoumaných firem předpokládá, že objem jejich letošního exportu překročí 50 procent jejich produkce, z toho u třetiny export přesáhne 90 procent jejich produkce.
To vše dokládá, že zahraniční kapitál v zemi je nepostradatelným a stále efektivnějším pomocníkem při transformaci české ekonomiky. Jak minulý týden před novináři zdůraznil generální ředitel CzechInvestu J. A. Havelka, příliv tohoto kapitálu a know-how je nezbytný mimo jiné i pro zvyšování mezinárodní konkurenceschopnosti ČR v období před jejím vstupem do EU.
Těchto skutečností si je CzechInvest dávno vědom a od svého vzniku pracuje na tom, aby se k nám co nejvíce investorů dostalo. Nakonec i vláda začala už před časem hovořit o nutnosti pobídek pro investory. Nyní se má materiál o nich konečně na vládě projednávat. Ovšem podle vyjádření generálního ředitele této agentury bude proti původnímu návrhu poněkud ochuzen a patrně nebude pro zahraniční investory dost lukrativní, aby dali České republice přednost třeba před Polskem.
Největším lákadlem pro investory měla být možnost daňových úlev formou dotací na pět let a po splnění podmínek ještě na další období. Limit investice podmiňující úlevy se sice v novém systému sníží na deset milionů USD, nicméně oproti původnímu návrhu CzechInvestu a ministerstva průmyslu a obchodu ministerstvo financí zkrátilo dobu, během které musí být částka investována, a to z pěti let na období do uvedení hlavního díla do provozu(což de facto vychází na dva roky).
Zároveň hodlá požadovat, aby fiskální podpora udělená investorovi formou daňových úlev byla do dvou let v Česku reinvestována. Podle názoru J. A. Havelky ministerstvo tímto i jinými zásahy do návrhu znehodnotilo pobídky natolik, že to může Českou republiku poškodit.
Vypadá to, jako by ministerské úředníky k takovému postupu vedla jakási nedůvěra v zahraniční kapitál, anebo pobídky považují za přílišná privilegia investorům - možná ale, že chtějí jen ušetřit státní pokladnu. V tomto případě asi nebude šetření na správném místě.