Osmasedmdesát zraněných, stovky zatčených a toužebné vyhlížení zbytečných voleb. Taková je bilance katalánského boje za nezávislost na Madridu za první část minulého týdne. Konflikt přiživily úterní rozsudky španělského nejvyššího soudu nad třinácti někdejšími členy katalánské vlády, která v roce 2017 vypsala referendum o nezávislosti na Španělsku.
Centrální vláda považovala hlasování za nezákonné a madridský soud jí dal podle očekávání za pravdu.
Bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras dostal třináct let vězení; jeho dvanáct kolegů si od soudu odneslo celkem více než sto let.
Katalánci na to zareagovali okamžitým založením hnutí nazvaného Tsunami Democratic, jež přes smartphonové aplikace anonymně svolalo statisícové demonstrace. Dějištěm největší z nich - do čtvrtečního večera - bylo barcelonské letiště, na němž protestující zablokovali přes sto mezinárodních letů. Střety s policií byly na evropské poměry nebývale ostré. Jeden z demonstrantů přišel o varle, jiný o oko.
Federální premiér Pedro Sánchez se pokusil katalánské hnutí za nezávislost rozdělit apelem na jejího předsedu, aby násilnosti odsoudil. Quim Torra na oplátku bez důkazů naznačil, že za násilnostmi stáli provokatéři nasazení Madridem. Oba politici přitom spoléhají na to, že jejich spor pomohou rozlousknout celostátní volby vypsané na 10. listopad. Jejich optimismus je sporný ve světle faktu, že za poslední čtyři roky to budou volby již čtvrté. *