Menu Zavřít

Katalánský premiér pohrozil vyhlášením nezávislosti, Madrid i Brusel přitvrzují

19. 10. 2017
Autor: ČTK

Katalánský premiér Carles Puigdemont dnes opět vyzval španělskou vládu k dialogu. Pokud se jednání neuskuteční, vyhlásí katalánský parlament podle Puigdemonta nezávislost autonomního regionu. Katalánský premiér v dopise předsedovi španělské vlády rovněž vyzval Madrid k zastavení represí, přičemž připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne. Španělská vláda ale už dříve uvedla, že nebude hovořit o ničem, co odporuje ústavě.

„Pokud španělská vláda bude bránit dialogu a bude pokračovat v represích, katalánský parlament může, uzná-li to za vhodné, hlasovat o vyhlášení nezávislosti, o níž nehlasoval 10. října,“ uvedl dnes Puigdemont v dopise. Připomněl tak minulé úterý, kdy jako šéf regionálního kabinetu podepsal deklaraci o nezávislosti, ale její platnost okamžitě odložil, aby umožnil dialog. Španělský premiér dal poté předsedovi katalánské vlády dvě lhůty. Ta první vypršela v pondělí a Puigdemont se v ní měl jasně vyjádřit, zda už nezávislost vyhlásil, či nikoli.


Sny katalánských separatistů investoři snadno promění v trosky. Čtěte více

Chlapci ve španělských vlajkách po oslavě Národního dne 12. října 2017 v barcelonském metru


Druhá lhůta vypršela dnes v 10:00 SELČ: katalánský premiér měl do té doby obnovit v Katalánsku takový stav, který nebude odporovat španělské ústavě. Jinak Madrid hrozí dočasným omezením katalánské autonomie. To umožňuje článek 155 španělské ústavy, který dosud nebyl aplikován a který nespecifikuje, jak má takový krok vypadat.

Podle dnešních zpráv španělských médií ale bude případné omezení autonomie schváleno nejdříve koncem příštího týdne, vyslovit se pro ni musí absolutní většinou Senát. Ten bude projednávat návrh španělské vlády na omezení autonomie, kterou zřejmě Madrid převezme jen v některých sektorech; nejspíš prý převezme kontrolu nad katalánským rozpočtem a bezpečnostními složkami. Mimořádné zasedání vlády k případnému omezení autonomie Katalánska se má podle listu El País konat v sobotu.

Madrid v sobotu začne omezovat katalánskou autonomii

Španělská vláda dnes v reakci na dopis katalánského premiéra Carlese Puigdemonta uvedla, že v sobotu zahájí kroky k obnovení ústavního pořádku v Katalánsku, a to na základě článku 155 španělské ústavy. Ten umožňuje Madridu po schválení Senátem převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, pokud správa regionu porušuje španělskou ústavu. Sobotní mimořádné zasedání vlády v Madridu dnes potvrdil v reakci i španělský vládní mluvčí Íňigo Méndez de Vigo, který vyjádřil lítost nad tím, že se katalánská vláda rozhodla pokračovat v odporu.

Převzetí autonomie musí schválit absolutní většinou Senát, který se k tomu na plenárním zasedání podle španělských médií sejde zřejmě až koncem příštího týdne. Do té doby bude mít katalánský premiér teoreticky další lhůtu převzetí autonomie Madridem zvrátit.

Vláda dnes v prohlášení odpověděla na dopis katalánského premiéra, který pohrozil vyhlášením nezávislosti Katalánska v případě, že Madrid bude pokračovat v „represích“ vůči tomuto autonomnímu regionu a bude bránit dialogu.

V dopise Puigdemont mimo jiné připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne, kteří jsou viněni ze vzpoury. Té se měli Jordi Sánchez z Katalánského národního shromáždění (ANC) a Jordi Cuixart z organizace Òmnium Cultural dopustit organizováním protestů 20. září, které svolali poté, co španělská policie provedla kvůli plánovanému referendu razii na úřadech katalánské vlády a zadržela skupinu katalánských úředníků.

Španělská vláda musí Senátu předložit návrh, jak hodlá autonomii Katalánska omezit. Už v pondělí či v úterý má podle španělského tisku zasednout vedení Senátu, které má svolat komisi autonomních regionů. Ta pravděpodobně spolu se zástupci ústavní komise projednává návrh vlády na omezení autonomie, k němuž se podle deníku El Mundo bude moci vyjádřit i Puigdemont. Pokud jeho vyjádření nebude uspokojivé, schválí plénum Senátu návrh vlády na omezení autonomie. Vládní lidovci mají dost hlasů na absolutní většinu, která je k tomu potřebná.

Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull kritizoval rychlou reakci španělské vlády. Podle něj měl Madrid odpověď připravenou a obsah listu ho vůbec nezajímal. „Netrvalo jim to ani 30 minut,“ napsal na twitteru Turull k rychlému zveřejnění španělského prohlášení.

Mimořádné zasedání španělské vlády se bude konat v sobotu, protože premiér Rajoy dnes odjíždí na summit EU do Bruselu. Odtud se vrátí v pátek, kdy se má ale ještě ve městě Oviedo zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) dostane EU, převzít ji od španělského krále mají předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani.

Šéf EP: Nikdo v Evropě nebude akceptovat nezávislé Katalánsko

Katalánská vláda by neměla vyhlašovat nezávislost, protože nikdo v Evropě nezávislost tohoto španělského autonomního regionu akceptovat nebude. Prohlásil to v rozhovoru pro španělský rozhlas šéf Evropského parlamentu (EP) Antonio Tajani, který je nyní na návštěvě ve španělském městě Oviedo. Tajani zopakoval i názor evropských unijních představitelů, že nynější spor Madridu s Barcelonou je španělský, nikoli unijní problém.

„Bylo by lepší, kdyby katalánská vláda nezávislost nevyhlašovala, protože nikdo s ní (v Evropě) nesouhlasí,“ řekl dnes předseda EP Tajani. Dodal, že nezávislost Katalánska nikdo v Evropě akceptovat nebude a nikdo nebude v této věci stát po boku Katalánska. Zopakoval dřívější prohlášení některých unijních představitelů, že jde o „španělský problém, nikoli problém EU“.

O tom, že EU nebude dělat prostředníka v katalánské krizi, hovořil tento týden například i komisař EU pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Také podle něj si problém musí vyřešit Madrid a Barcelona samy.

Tajani se ke Katalánsku vyjádřil v severošpanělském městě Oviedo, kde se má v pátek zúčastnit předávání Ceny princezny asturské. Tu v jedné z kategorií (za svornost) letos dostane EU a kromě Tajaniho ji má z rukou španělského krále převzít předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk.

bitcoin školení listopad 24

Šéf EP hovořil o Katalánsku v rozhlase dnes krátce poté, co tamní premiér pohrozil vyhlášením nezávislosti tohoto regionu. Španělská vláda na to reagovala oznámením, že v sobotu na mimořádném zasedání zahájí kroky k převzetí autonomie Katalánska.

O situaci v Katalánsku dále čtěte:

Desetitisíce Katalánců protestovaly proti uvěznění lídrů separatistů

Nezávislost vyhlásím, ale až po jednání s Madridem, řekl Puigdemont

Katalánci oznámili oficiální výsledky referenda: 90 procent pro nezávislost

Komentář: Vzkaz z Barcelony

Nezávislost není pro každého. Katalánsko může postihnout odchod firem

Katalánci přišli o nejsilnější hlas. Vzali jim fotbal

Španělsko zadrželo katalánské lídry. Puigdemont je prohlásil za politické vězně

Z Katalánska chce přesídlit už bezmála 700 firem


  • Našli jste v článku chybu?