Menu Zavřít

Katastrofální znalost reality

14. 4. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola XXIV

Diamantový Mládek * Vazba a zpěv * Kde Havel žije * Vláda řídí vše

Diamantový Mládek

Po ostudě s rychlovlakem Pendolino, velkolepě prezentovaným předvolebním hitem ministra dopravy Milana Šimonovského, přišel lidovecký resort minulou středu s novou atrakcí pro voliče. Šimonovského volební chiméra říká, že se do roku 2020 v České republice vybuduje trať, po níž vlaky pojednou rychlostí až 300 kilometrů za hodinu. Podle Ondřeje Jaška z ministerstva dopravy bude jen na projekt a na první výkupy pozemků vyčleněno 2,2 miliardy korun. Manažeři českých drah s tak těžkým úkolem dosud nepočítali. Šimonovský se zřejmě řídí heslem „diamant roste pod tlakem“. Je ale otázkou, zda současný generální ředitel Josef Bazala tuto politickou objednávku přijme.
Pro tak heroický plán by se lépe hodil jeho předchůdce Rudolf Mládek. Byl totiž u zrodu spletité historie projektu rychlovlaků, který už přišel zhruba na deset miliard korun. Mládek před jedenácti lety, kdy na drahách panovala nálada proti Siemensu a politici podporovali absurdní plán oživení českých průmyslových molochů, podepsal při plném vědomí smlouvu o výrobě rychlovlaků s konsorciem vedeným ČKD. Podnik však zkrachoval, konsorcium žádné rychlovlaky nevyrobil,o a když odborářská hrozba stávkou v roce 1997 vyhnala Mládka z drah, našlo se mu o rok později teplé místo zrovna ve vedení podniku ČKD Dukla. Ten po dvou letech skončil v konkurzu. Mládek se dnes prý rád pasuje na odborníka ODS přes železniční dopravu. Prezident Václav Klaus sice spanilými jízdami podporuje Pendolino, ale v roli premiéra měl možná pravdu, když v roce 1995 Mládka do čela Českých drah příliš nechtěl.

Vazba a zpěv

ČSSD minulé pondělí pozastavila někdejšímu šéfovi kabinetu premiéra Zdeňkovi Doleželovi členství ve straně. O tento krok Doležel, který je obviněn v kauze Unipetrol zvané „Pět v českých na stole“ z pokusu o podvod, o to požádal okresní organizaci sociální demokracie na Žďársku, a ta mu vyhověla. Žádný soudný člověk, který ještě věří ve spravedlnost, ovšem nechápe, proč ho soud neposlal do vazby, jako například přítelkyni rodiny Stanislava Grosse Libuši Barkovou či pozemkového spekulanta Miloše Červenku? Taktika moci je jasná. Někoho nechá vzít do vazby, protože si přeje, aby zazpíval. Někoho zachrání před vazbou, protože si přeje, aby nezpíval.

WT100

Kde Havel žije?

Ke kauze Barkové a Červenky hezky česky ladí i nové informace o kauze Nomura, totiž že policie chce obvinit ze zneužívání informací v obchodním styku dva bývalé manažera japonské banky v Česku Randalla Dillarda a Davida Thirska. „Pokud bude zneužívání státních pravomocí pokračovat, může to mít za následek zvýšení požadavků na odškodné ve stávající arbitráži, popřípadě i další žaloby na ČR,“ reagoval zástupce Nomury Jiří Hrabovský s tím, že vyšetřování příslušné kauzy začalo již v září roku 2000. Skutečně málo lidí uvěří, že policisté vyšetřovali pět a půl roku a dospěli k obvinění právě poté, co Česká republika prohrála arbitráž. Vicepremiér za ekonomiku Jiří Havel, který v kauze IPB hrál před šesti lety klíčovou roli, na prohlášení Nomury odpověděl takto: „Vláda jakékoli vyvíjení nátlaku na policii odmítla. Pan Hrabovský prokazuje katastrofální znalost českého právního systému, kde orgány činné v trestním řízení musí konat nezávisle. Nátlak na ně není možný.“ Havel tímto výrokem prokázal katastrofální znalost české reality. Aby si ji vylepšil, mohl by nastudovat například kauzu mafiána Berdycha či kauzu soudce Berky.

Vláda řídí vše

S blížícími se volbami i premiér Jiří Paroubek občas říká věty, které se příčí skutečnosti. „Vše nasvědčuje tomu, že se kompetentnost ODS od roku 1998 příliš nezvyšovala. A ani nemohla, protože kromě rétorických cvičení nemuseli její členové za osm let zatím prokazovat, že by cokoliv řídili,“ napsal minulý týden pro deník Metro. Premiér chce čtenáře tohoto metropolitního deníku přesvědčit, že kdo neřídí vládu či ministerstvo, neřídí nic. Asi zapomněl na dvanáct hejtmanů za ODS z celkem třinácti krajů, kteří kromě jednoho lidovce z jižní Moravy řídí celou zemi. Primátoři Prahy, Brna, Liberce, Plzně, Zlína, Hradce Králové, Ústí nad Labem, Pardubic a dalších velkých měst také asi neřídí nic. Stejně jako neřídil nic ani Paroubek jako člen opoziční ČSSD, když byl od listopadu 1998 do srpna 2004 náměstkem primátora hlavního města Prahy.

  • Našli jste v článku chybu?