Menu Zavřít

Kauza DPP: žalobce žádá pro Dvořáka a Rittiga pět let vězení a trest 10 milionů

15. 4. 2019
Autor: čtk

Státní zástupce Adam Borgula navrhl, aby pražský městský soud poslal bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka a lobbistu Ivo Rittiga shodně na pět let do vězení. Ve své závěrečné řeči žádal také, aby dostali peněžitý trest ve výši 10 milionů korun. Muži se podle obžaloby podíleli na rozsáhlém tunelování dopravního podniku.

Firma kvůli zpronevěře, zjednávání výhod při zadávání zakázek a kvůli praní špinavých peněz přišla údajně nejméně o 457,5 milionu korun.

„Vina byla všem obžalovaným plně prokázána,“ prohlásil Borgula. Spolu s Dvořákem a Rittigem navrhl proto potrestat také dalších 14 jejich spoluobžalovaných. I pro většinu z nich žádal státní zástupce nepodmíněné tresty na spodní hranici trestní sazby, pokuty ve výši pěti až deseti milionů korun a zákazy činnosti. U spolupracujícího obviněného Jaroslava Kbisky z účetní firmy Peskim navrhl žalobce soudu, aby od potrestání upustil.

Zhruba šestihodinovou závěrečnou řeč státního zástupce si přišli k soudu osobně poslechnout pouze čtyři z obžalovaných - bývalý ekonomický náměstek DPP Ivo Štika, někdejší šéf služeb dopravního podniku Tomáš Petana a advokáti David Michal a Marek Stubley. Rittig, Dvořák a další se omluvili. Závěrečné řeči obžalovaných začnou v úterý.

Soud podle Borguly nevyhověl všem jeho návrhům na provedení důkazů. Nevyslechl některé svědky a nepovolil použít odposlechy. „Některé z těchto důkazů byly pro případ velmi důležité,“ uvedl. Domnívá se ale, že na prokázání viny rozsáhlé dokazování u soudu stačilo.


Kauza Nagyová: vyšetřování pokračuje, pochybnosti zůstávají

 Jana Nečasová (dříve Nagyová) a Petr Nečas


Případ má dvě hlavní větve. První se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním prodeje jízdenek, tisku jízdenek a vzniku elektronické jízdenky. Druhá popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Podnik v kauze figuruje jako poškozený, podle obžaloby přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka. Oba muži to odmítají.

Obžaloba viní v první větvi tři bývalé zaměstnance DPP: generálního ředitele Dvořáka, Štiku a Petanu. S nimi z podezření na zpronevěru a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky zpovídají jednatel firmy Cross Point Pavel Švarc, Jan Janků z papírny Neograph a Peter Kmeť za karibskou firmu Cokeville Assets. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale mezitím zemřeli.

Borgula tvrdí, že Dvořák po dohodě se Švarcem stanovil u zakázky na prodej jízdenek neopodstatněné, neobjektivní a diskriminující podmínky tak, aby zakázku získal Cross Point, a to „za účelem obohacení nejméně Ing. Martina Dvořáka a Ivo Rittiga“. Obdobně údajně zmanipuloval zakázku na elektronickou jízdenku ve prospěch společnosti Crowsnest.

Ohledně tisku jízdenek Dvořák podle obžaloby společně se Štikou, po dohodě s Janků a na návrh Kmetě, účelově označili jízdenky jako ceninu, což jim umožnilo obejít vyhlášení otevřené soutěže a přidělit zakázku Neographu.

MMF24

V druhé větvi případu jsou vedle Švarce, Janků a Kmetě obžalováni z legalizace výnosů z trestné činnosti lobbista Rittig, jeho údajná spojka v DPP Jan Valtr i jeho právníci David Michal, Marek Stubley a Karolína Babáková. Na lavici obžalovaných usednou také Petr Michal, Jana Šádková, Kubiska, Dvořákova matka Marie a advokát Aleš Rozehnal se svým společníkem z firmy Kyrenia Ferdinandem Überallem.

Čtěte také:

Němcová u soudu: O trafikách pro Tluchoře a spol. nic nevím

Kauza Rittiga a Nečasové se komplikuje. Přebírá ji nový soudce

Komentář: Kmotr ke kmotrovi sedá

Soud očistil policistu, který šel na řidiče s pistolí v ruce

Státní zástupce obžaloval soudce Elischera v případu údajného ovlivňování soudních kauz

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).