Menu Zavřít

Kauza Luxleaks. Juncker měl osobně pomáhat daňovým fíglům

14. 7. 2016
Autor: čtk

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl možná osobně zapleten do kauzy LuxLeaks, tedy daňového zvýhodnění nadnárodních firem v Lucembursku. Vyplývá to z oficiálních dokumentů amerického daňového úřadu (IRS). Juncker se měl coby premiér Lucemburska tajně setkat s představiteli Amazonu zodpovědnými za daňovou strategii.

Takzvaná kauza „LuxLeaks“ se provalila v roce 2014. V době vlády Junckera (1995-2013) Lucembursko podepsalo tajné dohody se stovkami nadnárodních firem včetně Amazonu, které jim umožnily platit v zemi nízké daně. Juncker kvůli tomu čelil výzvám ze strany Evropského parlamentu k rezignaci.

Juncker se od dohod distancoval a dosud odmítal osobní zapojení. Daňové dohody měly být plně v kompetenci finanční správy Lucemburska. Nově uniklé dokumenty, o nichž informoval server Newsweek, ukazují něco jiného. Dokumenty se vztahují na soudní spor mezi Amazonem a IRS.

V září 2003 se Juncker měl podle IRS setkat se čtyřmi představiteli Amazonu. Podle některých hlasů mohl Juncker vykreslovat obraz Lucemburska jako daňového ráje, tvrdí britský deník Daily Mail.

„Je těžké uvěřit, že by se na těchto schůzkách nediskutovalo o daních,“ spekuluje německý právník Sven Giegold, který v Evropském parlamentu v minulosti napadal Junckerovu roli v daňové politice.

Víte, kde v Evropě platí daně Apple?

Apple odvedl na dani v Británii to, co vydělá za dvě hodiny

Apple Store (Autor: Michael Movchin, CC BY-SA 3.0, WikimediaCommons)

Šéf mezinárodní organizace bojující proti daňovým únikům Tax Justice Network Alex Cobham tvrdí, že žádný z lucemburských politiků dosud nebyl přímo spojen s daňovými dohodami. Pokud by se přímé zapojení Junckera prokázalo, byla by „jeho pozice předsedy Evropské komise neudržitelná“.

bitcoin_skoleni

Junckerův mluvčí prohlásil, že „bylo zcela normální“, že se Juncker setkával s představiteli společností, které hodlaly investovat v zemi, ale daňová problematika byla předmětem zájmu výhradně daňové správy. Poukázal na to, že Juncker se v současné pozici snaží protlačit zákony omezující daňové úniky.

Mezi představiteli Amazonu, kteří se s Junckerem setkali, byl i Bob Comfort, klíčový člověk Amazonu v otázce daňové strategie. Ten už dříve prohlásil, že Juncker se choval „jako byznysový partner“, který „pomáhal řešit problémy“. Dále se schůzky zúčastnila Jocelyn Krabbenschmidtová, ředitelka Amazonu pro mezinárodní přímé zdanění, a také Jeroen Pit, ředitel pro daň z přidané hodnoty v EU.

Co bude podle Junckera po brexitu? Čtěte:

Juncker chce po brexitu rozšířit eurozónu


  • Našli jste v článku chybu?