Menu Zavřít

Špatný odhad: obžalovaní v kauze OKD mají státu uhradit 5,7 miliardy

20. 4. 2018
Autor: čtk

Za zpracování nepřesného posudku vedoucího k nevýhodné privatizaci těžebního podniku OKD by měl soudní znalec Rudolf Doucha dostat tříletou podmínku. Bývalý místopředsedové Fondu národního majetku (FNM) Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti, by pak měli dostat podmínku 2,5 roku. Všichni tři by měli společně nahradit škodu 5,7 miliardy korun. V závěrečné řeči to navrhl státní zástupce Tomáš Černý.

Obžalovaní vinu odmítají. Závěrečné řeči budou pokračovat ve středu, pak by měl zaznít termín, kdy bude vynesen rozsudek.

Prodej akcií OKD schválila v roce 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Státní podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle Černého však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, státu tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun.

Černý měl svoji závěrečnou řeč připravenou na 38 stranách, které vsedě předčítal přes tři hodiny. Doucha podle něj musel vědět o tom, že vypracoval hrubě zkreslený posudek. „Posudek zcela ignoruje existenci dceřiných společností,“ uvedl Černý.

V závěrečné řeči s odkazem na posudky prohlásil, že Douchova práce porušila „nejzákladnější základy“ pro oceňování. Podotkl také, že si znalec nezajistil všechny potřebné podklady, aby mohl firmu objektivně ocenit. Podle něj výrazně ovlivnil ocenění OKD směrem dolů, jelikož do něj nezahrnul dceřiné firmy, různé další majetky a hrubě podhodnotil cenu 40 tisíc bytů, které OKD vlastnila.

Pochybení Kuty a Škurka státní zástupce spatřuje v tom, že vycházeli ze špatného posudku, jehož objednání měli na starosti. Ministerstvu financí pak na základě posudku zaslali podklady, které obsahovaly chybný výpočet hodnoty OKD. Černý zdůraznil, že podle jeho názoru za všechno nesl odpovědnost FNM. Žalobce je přesvědčen, že měli ministry okamžitě informovat o tom, že mohou vzniknout nenávratné škody.


Bakalův recept na zbohatnutí: levně koupit, vysát, zmizet

Zdeněk Bakala


Z advokátů dnes stihl vystoupit jen Tomáš Gřivna, který zastupuje Kutu. Podle něj se neprokázalo nic z toho, co obžaloba tvrdí. Zdůraznil, že o transakci rozhodovaly různé orgány kolektivně, bylo to schváleno vládou i Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. „Nevidím nic, co by šlo vyčíst vrcholnému manažerovi a zbytek jsou pouze spekulace,“ řekl Gřivna.

Se státním zástupcem se také neshodl na tom, zda je případ promlčený. Černý míní, že promlčecí doba v této kauze činí 20 let, podle Gřivny byla pět let a dávno uplynula. Pro klienta proto navrhl, aby soud zastavil trestní stíhání, nebo ho obžaloby zprostil, což by v obou případech znamenalo, že nemusí platit údajně způsobenou škodu.

Černý se při přednesu závěrečné řeči dostal do konfliktu s předsedkyní senátu Ivou Fialovou a některými advokáty, jelikož citoval z dokumentů, které před soudem nelze použít jako důkaz. Soudkyně prohlásila, že jedná protizákonně a v rozporu s trestním řádem, což Černý odmítl. Míní, že sice nejdou použít jako důkaz, ale jsou založeny ve spisu, a tak z nich citovat může.

Ministrem financí byl v inkriminované době pozdější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli prodeji OKD terčem kritiky. V trestní věci vystupoval jako svědek. Výtky odmítá, vláda podle něj společnost prodala za nejvyšší nabízenou cenu. Privatizací se nyní zabývá i sněmovní vyšetřovací komise.

bitcoin školení listopad 24

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým patřil Karbon Invest, prodali OKD po dvou měsících od nabytí státního podílu investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Přečtěte si také:

Vyšší, než se čekalo. Náklady na útlum dolů OKD se odhadují na 6,6 miliardy

Bakalův švindl aneb Staré pověsti privatizační

Bakala miliardy vracet nechce. Žalobu insolvenčního správce OKD odmítá

Bakalova šachta ožívá. Polský důl Dębieńsko restartují Australané

Soumrak nad horníky. Polovinu z nich nahradí roboti už po roce 2020

OKD je opět v plusu. Zbankrotovaný podnik loni dosáhl zisku 3,4 miliardy


  • Našli jste v článku chybu?