Prezident Miloš Zeman bude vedlejším účastníkem sporu, který se týká jeho výroků o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl prezidentovu návrhu. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která se dožaduje omluvy, původně zažalovala prezidentskou kancelář. Po zásahu Nejvyššího soudu musela svou žalobu přesměrovat na ministerstvo financí.
„Bylo zcela vyhověno návrhu prezidenta na jeho vstup do řízení na straně České republiky jakožto vedlejšího účastníka a námitky paní Kaslové proti tomuto návrhu byly shledány jako nedůvodné,“ řekl webu Seznam Zprávy advokát Marek Nespala, který zastupuje Kancelář prezidenta republiky.
Kaslová webu sdělila, že se proti tomuto rozhodnutí odvolávat nebude. „Myslím si, že by to tu kauzu dál protáhlo. Toho, že tam bude pan Zeman jako vedlejší účastník, se nijak neobávám,“ uvedla.
Z justiční databáze vyplývá, že termín projednání žaloby zatím obvodní soud nestanovil.
Podle občanského soudního řádu se jako vedlejší účastník může řízení účastnit ten, kdo má právní zájem na jeho výsledku. V řízení bude Zeman mít stejná práva a povinnosti jako žalované ministerstvo financí.
Čisté ruce, Bamberg, Hitler gentleman aneb Všechny Zemanovy virózy
Zeman v lednu 2015 při projevu k výročí konce holokaustu o Peroutkovi řekl, že napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“. Posléze se ukázalo, že autorem citátu je Jan Stránský. Článek v Přítomnosti se Pražskému hradu nalézt nepodařilo, podle historiků neexistuje.
Justice Kaslové původně přiznala nárok na omluvu za to, že prezident označil jejího děda za autora zmíněného článku. Za chybu u Stránského výroku a úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením se Česká republika podle verdiktu omlouvat nemusela. Nejvyšší soud pak ale rozsudek zrušil a spor vrátil na začátek.
Dále čtěte: