Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že při středečním jmenování vlády bude vedením ministerstva zahraničí místo kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho dočasně pověřen předseda sociální demokracie a adept na místo ministra vnitra Jan Hamáček. Ke kompetenční žalobě, kterou by v takové chvíli měl podle některých sociálních demokratů podat na prezidenta Miloše Zemana, Babiš nevidí důvod.
Babiš předal Zemanovi seznam ministrů včetně Pocheho, na kterém trvala navzdory kategorickým připomínkám prezidenta a komunistů ČSSD. „Já jsem splnil závazek v rámci dohody s ČSSD a předpokládám, že dojde k dočasné alternativě, kdy pan Hamáček by měl být pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí,“ uvedl Babiš. Na doplňující dotaz, zda v takovém případě vyvolá u Ústavního soudu kompetenční spor, řekl, že k tomu není důvod.
Prezident minulý týden europoslanci Pochemu doporučil, aby o funkci ministra neusiloval kvůli svým postojům k migraci a nařčením z korupce. Zemana nepřesvědčila ani páteční schůzka s Pochem. Ten řekl Českému rozhlasu, že výsledky schůzky byly dány předem, protože tři minuty po setkání dostal tiskové komuniké ke schůzce. Babiš v neděli novinářům řekl, že o jmenování Pocheho nyní s prezidentem nemluvil. Proti Pochemu má výhrady i KSČM, její předseda Vojtěch Filip uvedl, že vládní sestavě s Pochem by komunisté důvěru získat nepomohli.
Přečtěte si komentář o sestavování vlády:
Díky, Poche
Babišova vláda, kterou by měli ve Sněmovně při hlasování o důvěře podpořit komunisté, má být jmenována v Den památky obětí komunistického režimu. Babiš připomněl, že původně mělo ke jmenování dojít až 4. července. „To se změnilo. Myslím, že je to shoda náhod a já v tom nevidím žádnou souvislost, zlý úmysl,“ prohlásil. Bylo podle něj na Hradu, jaký termín pro jmenování určí, najít místo v kalendáři všech zainteresovaných je podle něj problematické.
Premiér příliš nechtěl komentovat, zda KSČM před svým očekávaným víkendovým definitivním rozhodnutím, jestli Babišův kabinet podpoří, nezvyšuje své požadavky. „Já se s panem Filipem určitě setkám a budeme v té výměně názorů pokračovat,“ uvedl Babiš. KSČM podle něj jednala s ANO o programu a prosadila svých sedm priorit. Měla také v minulosti výhrady vůči ministrům dopravy Danu Ťokovi a zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba za ANO), kteří mají ve vládě pokračovat.
Dále čtěte: