Menu Zavřít

Kauza Skripal: USA a další země vyhostí přes stovku Rusů

27. 3. 2018
Autor: čtk

Více než stovku diplomatů a dalších pracovníků ruských zastupitelských úřadů vyhostí do týdne Spojené státy, 16 zemí Evropské unie, včetně Česka, a také Ukrajina s Kanadou, Albánií, Norskem a Makedonií. Tyto země se tak rozhodly reagovat na případ otravy ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Británii, z něhož britští představitelé za podpory řady zahraničních partnerů obviňují Moskvu. Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo, že přijme odvetná opatření.

Spojené státy vyhostí 60 lidí, Ukrajina 13 osob a Kanada čtyři osoby. Státy EU, které se rozhodly vypovědět ruské diplomaty, jsou Německo, Francie a Polsko (po čtyřech), Česko a Litva (tři), Itálie, Dánsko, Španělsko a Nizozemsko (po dvou), Švédsko, Lotyšsko, Estonsko, Chorvatsko, Finsko, Rumunsko a Maďarsko (po jednom). Mezi členskými státy unie, které nevyhostí nikoho, je například Slovensko, jež si jen předvolalo ruského velvyslance. Rakousko, kde jsou v koaliční vládě nacionalisté ze Svobodné strany Rakouska, oznámilo, že nevyhostí nikoho, protože je neutrální zemí. Z evropských nečlenských zemí EU se připojila k sankcím ještě Albánie, která vypoví dva lidi, a Norsko, které vyhostí jednoho diplomata. Nově vyhoštění jednoho ruského diplomata oznámila Makedonie.

„Odpověď bude symetrická,“ citovala ruské ministerstvo zahraničí agentura RIA. Vyhoštění diplomatů označila Moskva za provokativní gesto a nepřátelský krok. Rusko obvinilo západní státy, že se slepě řídí principy euroatlantického spojenectví.

Podle britské premiérky Theresy Mayové dostalo Rusko varování, že nemůže pošlapávat mezinárodní právo. Útok v jihoanglickém Salisbury byl prý „jasným vzorkem stále agresivnějšího ruského chování“. „Představuje také ale novou a nebezpečnou fázi v ruské nepřátelské aktivitě proti Evropě a našim společným hodnotám a zájmům,“ prohlásila Mayová před poslanci v britském parlamentu. Británie oznámila vypovězení 23 ruských diplomatů už předminulý týden a Moskva následně odpověděla stejným způsobem.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že „mimořádná mezinárodní reakce (britských) spojenců představuje v historii největší kolektivní vyhoštění ruských důstojníků zpravodajské služby a pomůže bránit společnou bezpečnost“. „Rusko nemůže beztrestně porušovat mezinárodní pravidla,“ dodal.

Šéf italské strany Liga Matteo Salvini, který si dělá naděje, že se stane premiérem, ostře kritizoval USA a EU za vyhošťování diplomatů. „Bojkot Ruska, obnovení sankcí a vyloučení diplomatů nevyřeší problémy, naopak je zhoršuje,“ uvedl Salvini na twitteru.


Odpor k Rusku sílí. Bojkotujme šampionát, zní z Anglie i Německa

 Putinův šampionát. Ruský prezident si chce fotbalovým mistrovstvím světa udělat reklamu, ve světě sílí hlasy volající po jeho bojkotu.


Podle ruského velvyslance ve Washingtonu Anatolije Antonova opustí USA 46 diplomatů z washingtonské ambasády, 12 z ruské mise při OSN v New Yorku a dva z newyorského generálního konzulátu. Ambasáda v USA prý bude i ve zmenšené podobě pokračovat v práci. Podle Bílého domu americký prezident Donald Trump nařídil také uzavření ruského konzulátu v Seattlu.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová prohlásila, že po vyhoštění Rusů budou Spojené státy bezpečnější zemí, protože „bude omezena ruská schopnost slídit po Američanech a provádět tajné operace“. Vyhoštěním „Spojené státy a jejich spojenci dávají Rusku jasně na vědomí, že jejich akce budou mít následky,“ řekla mluvčí. Její kolega Raj Shah uvedl, že prezident Donald Trump si přeje dobré vztahy s Moskvou, ale její chování to neumožňuje.

Agentura RIA Novosti krátce po americkém oznámení s odvoláním na své zdroje napsala, že ruská reakce bude následovat v několika příštích dnech.


Čtěte: Zpravodajci prověří českou stopu jedu novičok, rozhodl Zeman

Miloš Zeman


Předseda Evropské rady Donald Tusk přitom nevyloučil možnost, že v nadcházejících dnech a týdnech budou následovat další společná evropská opatření, včetně možných nových vyhoštění ruských diplomatů. Tusk zdůraznil, že unie je a zůstane kritická ke krokům ruské vlády, vyjádřil ale také zároveň soustrast občanům Ruska v souvislosti s tragickým požárem obchodního centra, při kterém v neděli v sibiřském městě Kemerovo zahynulo přes 60 lidí.

MM25_AI

Prezidenti a premiéři zemí EU koncem minulého týdne na summitu v Bruselu prohlásili, že souhlasí se závěrem britské vlády, podle které za útok na někdejšího dvojitého agenta Skripala a jeho dceru je s největší pravděpodobností odpovědné právě Rusko. „Jiné věrohodné vysvětlení neexistuje,“ stojí v závěrech vrcholné unijní schůzky.

Dále čtěte:

Kauza Skripal: Evropská unie odvolala velvyslance v Rusku ke konzultacím

Komentář: Carstvuj na strach vragam, Vladimir Vladmirovič!

Stojí za otravou agenta Skripala Rusko? Je to vysoce pravděpodobné, tvrdí Mayová

Estébák Sarkocy: Mám nahrávku, na které se mě Babišův advokát snažil podplatit

Corbyn byl naverbován, za informace jsme mu platili, tvrdí bývalý agent StB

Stropnický si kvůli tvrzení o českém původu jedu novičok předvolal ruského velvyslance


  • Našli jste v článku chybu?