Menu Zavřít

Kauza StB: Babiš se snaží zvrátit rozhodnutí slovenských soudů, podal ústavní stížnost

27. 5. 2019
Autor: čtk

Český premiér Andrej Babiš se prostřednictvím ústavní stížnosti snaží na Slovensku zvrátit rozhodnutí tamních soudů, které loni v obnoveném líčení zamítly jeho žalobu, že je v dokumentech někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Slovenský ústavní soud uvedl, že stížnost přijal k dalšímu řízení. V dlouholeté kauze jeden ze senátů ústavního soudu již jednou rozhodl v Babišův neprospěch.

Předseda české vlády podání ústavní stížnosti potvrdil. „Já třikrát soud vyhrál, ale před parlamentními volbami 2017 někdo osvítil ústavní soud na Slovensku a ten řekl, že jsme špatně žalovali. (…) Já ten soud vyhrál a znovu ho vyhraju, budu se soudit celý život, protože jsem nikdy nic nepodepsal a nespolupracoval,“ řekl Babiš novinářům po jednání vlády.

Babiš dlouhodobě popírá, že s StB spolupracoval. V roce 2012 kvůli tomu podal u bratislavského soudu žalobu na Ústav paměti národa (ÚPN), který svazky po StB na Slovensku spravuje.

Slovenské soudy nejprve Babišovi daly za pravdu. Obrat nastal po předloňském verdiktu tříčlenného senátu slovenského ústavního soudu, který na podnět ÚPN rozhodnutí bratislavského krajského soudu i slovenského nejvyššího soudu zrušil. Ústavní soud tehdy kromě jiného konstatoval, že žalovanou stranou ve sporu neměl být ÚPN, a zpochybnil také věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u soudů vypovídali ve prospěch Babiše a jejichž výpovědi byly klíčové.


Analýza eurovoleb: Překvapení pro Babiše, knockout ČSSD a zdvižený prst na Pospíšila


V obnoveném líčení pak bratislavský krajský soud loni v lednu Babišovu žalobu zamítl. Babiš následně neuspěl ani s mimořádným opravným prostředkem u nejvyššího osudu. Oba soudy se musely při svém rozhodování řídit verdiktem ústavního soudu.

Proti zmíněným dvěma rozhodnutím obecných soudů Babiš podal ústavní stížnost, ve které tvrdí, že došlo k porušení článků slovenské ústavy, jež upravují základní práva, dále práva na soudní ochranu, jakož i k porušení úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Tomáš Senaj z tiskového odboru slovenského ústavního soudu uvedl, že příslušný senát soudu na neveřejném zasedání letos v dubnu zmíněnou stížnost přijal k dalšímu řízení. O samotné stížnosti soud zatím nerozhodl.

Záznam o Babišově spolupráci s StB:

Podle zákona ústavní soud může při předběžném projednání ústavní stížnost zamítnout, pokud ji považuje například za zjevně neopodstatněnou. U Babišovi stížnosti to soud ale neudělal. Pokud by ovšem senát ohledně nejnovější stížnosti českého premiéra dospěl k jinému právnímu názoru, než měl v kauze předloni jiný ústavní senát, měl by případ předložit plénu soudu. Plénum, které tvoří všichni ústavní soudci, by pak rozhodl o sjednocení rozhodovací praxe v dané záležitosti.

bitcoin_skoleni

Kvůli sporu o evidenci ve svazcích StB Babiš loni podal na Slovensko stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, který ji ale odmítl.

O Babišových kontaktech s StB čtěte:

Babiš spolupracoval s StB, potvrzuje i český archiv

Nové důkazy: našly se záznamy o Babišových hlášeních StB

Bratislavský soud: Babiš je jako agent StB veden oprávněně

Babiš stáhl žalobu na bývalého člena StB Sarkocyho

  • Našli jste v článku chybu?