Menu Zavřít

Země na mušce. Firma Planet snímkuje každý den veškerý povrch planety

15. 11. 2017
Autor: Planet.com/CC BY-SA 4.0

Americká firma Planet fotí z vesmíru všechna místa na Zemi každý den. Dvě stovky satelitů na oběžné dráze snímkují s takovým rozlišením, že jejich služby využívají i vlády a tajné služby. Společnosti zabralo pouhých šest let, než se vypracovala z garážového startupu do pozice lídra na trhu, který odkoupil svou konkurenci.

Země je zmapovaná jako nikdy dříve. Praxe každodenního snímkování všech míst zachytí i sebemenší změny. Analýza takto získaných dat umožní lepší rozhodnutí v oblastech ekologie, vodohospodářství nebo urbanismu.

 Původní tým Planet, tak jak začínal před šesti lety v garáži Počátky firmy v garáži

Planet má za sebou úspěšný rok. Podle informací webu Quartz.com ještě loni pokrývala pouze třetinu Země. Letos v únoru firma poslala na oběžnou dráhu 88 satelitů a minulý týden dalších deset.

Satelity mají unikátní design, váží pět kilogramů a pořizují snímky v rozlišení tři metry na pixel. Díky úspornému návrhu, malým rozměrům a s tím spojenými nízkými přepravními náklady se firmě povedlo předstihnout konkurenci a následně jí odkoupit. V roce 2015 to byl německý Blackbridge, loni získala od Googlu firmu SkyBox. Těmito akvizicemi společnost Planet získala síť satelitů s ještě lepším rozlišením, než mají její vlastní.

 Satelity vlastního designu Díky malým rozměrům satelitů je možné jich vypustit mnoho během jednoho letu

Planet nabízí své snímkovací služby nejen soukromým společnostem, vládám a výzkumníkům, ale i tajným službám. Jako příklad spolupráce se zpravodajci uvádí Planet Japonsko. „Japonské bezpečností složky sice mají k dispozici satelity s vysokým rozlišením, které jsou schopné detailně zachytit malé území, ovšem pouze s malou frekvencí, uvedl Kei Sibuya, kontraktor japonské vlády ze společnosti Satellite Netwok. Vytvoření globální sítě by pro vládu bylo nákladné a složité. Spolupráce v praxi vypadá tak, že zpravodajci analyzují data od Planet, a pokud je něco zaujme, přesměrují nad dané místo vlastní satelity nebo drony.

Zindexujeme planetu

Každodenní snímkování není konečným cílem společnosti. Nyní se chce soustředit na oblast strojového učení a automatické analýzy snímků. Společnost chce zákazníkům nabídnout odpovědi na otázky jako: kolik je domů v Pákistánu nebo kolik lodí se vystřídá v největších světových přístavech za určitou dobu. „Planet chce zindexovat změny na Zemi stejně jako Google zindexoval internet,“ uvedl CEO společnosti Will Marshall.

Nový areál Apple

Gigafactory Tesly

Stavba solárního parku v Číně

bitcoin_skoleni

Přečtěte si také:

Útok na družicový GPS by ochromil všechny bezhotovostní platby světa

Další cíl arabských šejků: po ropě chtějí těžit vodu ve vesmíru

České firmy pronikají do vesmírného byznysu

Logica zabezpečí český projekt Galileo PRS


  • Našli jste v článku chybu?