Menu Zavřít

Každý chvilku tahá pilku aneb Ľair du temps

12. 11. 2018
Autor: Euro.cz

Z tohoto vydání týdeníku Euro si můžete poskládat něco, co charakterizuje „ducha doby“, jejíž jedinou jistotou je, že spousta věcí nebude jako dřív. K moudrosti patří zpětné zrcátko. Jak bylo a jak bude, popisuje jedna z ikon československého byznysu Gabriel Eichler, muž globálního rozhledu a nadhledu, jak se dozvíte z profilového rozhovoru.

David Tramba strávil mnoho času prohrabáváním se ve výročních zprávách včetně příloh velkých českých zaměstnavatelů. Což když uděláte bez počítačového robota více než dvěstěkrát, získáte nějaký vhled. Pozoruhodné je, jak opatrně přistupuje k honorování lidí na přepážkách třeba finanční sektor, který se zjevně připravuje na velkou technologickou změnu. Nejde jenom o fintech, digitalizaci provozu, ale také o změnu nálady. Tu dokumentují hned dva další články.

Mela, která se odehrává kolem kapitálových životních pojistek, kde finanční arbitr připomíná nedostatky v transparenci smluv, zatímco pojišťovny tvrdí, že vždy dodržovaly tehdejší zákony. Ten čas minulý je důležitý, protože soudy ve svých verdiktech dělají průlomová rozhodnutí – například že při rozhodování o spotřebitelské půjčce nemusí stačit, že klient nemá záznam v registru a že něco o své dobré úvěruschopnosti prohlásí, protože banka si to má ověřit a má na to dostatek nástrojů. Finanční byznys nebude snadný.

A snadno nebude ani v Ostravě, kde odboráři Nové huti demonstrativně odešli poté, když jejich otázky nedokázal uspokojivě odpovědět Sandžív Gupta, takto zájemce o podnik, který vydělal prodávajícímu podle propočtů týdeníku Euro přes 40 miliard korun. Štafeta Indů z Londýna nějak nedovede Ostravany okouzlit. Z rozhovoru s Guptou posuďte sami, zda mají důvod.

Budoucnost je třeba si koupit, a když můžeme oxid uhličitý z fosilních paliv vypouštět, můžeme jej také odčerpávat a proměňovat v bezemisní naftu, akorát že to cenově trochu nevychází, ale německý startup, v němž má zainvestováno i ČEZ, se nevzdává.

Musíme vsadit na vědu, i kdyby nám měla bořit mýty, třeba ty o prvopočátcích Přemyslovců. Geneticky se nám do toho slovanství přimíchávaly cizí živly už od samého začátku, neboť stopa vede někam do centrální nebo snad jižní Francie. Vlastenec Tomio Okamura to jistě spravedlivě posoudí.

MM25_AI

O autorovi| Miroslav Zámečník zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?