EKONOMICKÉ SYSTÉMY EVROPSKÝCH ZEMÍ Švýcarsko je jednou z nejvyspělejších zemí světa. V tamních bankách je uložena přibližně jedna třetina z celkového objemu uloženého v bankách na celé zeměkouli.
EKONOMICKÉ SYSTÉMY EVROPSKÝCH ZEMÍ Švýcarsko je jednou z nejvyspělejších zemí světa. V tamních bankách je uložena přibližně jedna třetina z celkového objemu uloženého v bankách na celé zeměkouli. Dvě staletí neutrality umožnila Švýcarsku získat pověst bezpečného finančního centra. Curych je jedním z hlavních a nejdůležitějších světových bankovních a obchodních velkoměst. Švýcarsko zároveň patří mezi země s nejvyšší životní úrovní na světě. Jako neutrální země je ideální základnou pro Červený kříž. V Ženevě sídlí také další mezinárodní organizace, působící v oblasti lidských práv. Přestože není členem Evropské unie, má na ni úzkou vazbu díky členství v obchodním společenství EFTA (společně s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem). DANĚ Z PŘÍJMŮ
Pro Švýcarsko je typický značný rozdíl ve výši daní z příjmů - každý z 26 kantonů má totiž svůj samostatný daňový zákon. Kantony jsou natolik suverénní, že si každý z nich může stanovit jakékoliv daně, pokud nejsou v rozporu s ústavou. Obecně lze ale říci, že všechny kantony preferují nízké daně, a proto se daň z příjmu fyzických osob v průměru pohybuje okolo 10 %. Poplatníkem daně z příjmů fyzických osob je rodina - je zavedeno společné zdanění manželů, takže manželé vyplňují společně jedno daňové přiznání. Je to výhodné zejména pro manželské páry, kde jeden vydělává více, zatímco druhý je v domácnosti a stará se o děti. Daň z příjmů právnických osob se v průměru pohybuje okolo 20 % (ve větších městech je daň vyšší, v menších nižší).
DPH A SPOTŘEBNÍ DAŇ
Daň z přidané hodnoty je jednotná na celém území státu a činí 7,6 % (platí pro zboží i služby). Snížená sazba ve výši 2,3 % se uplatňuje na potraviny, nápoje, noviny, časopisy. Pro hotelnictví platí zvláštní sazba DPH ve výši 3,5 %. Povinnost odvádět daň z přidané hodnoty mají firmy, když jejich výnos překročí celkem 75 tisíc švýcarských franků za rok. Spotřební daně se platí při dovozu piva, jiných výrobků s obsahem alkoholu, tabákových výrobků, výrobků z minerálních olejů a u aut.
BANKOVNICTVÍ A POJIŠŤOVNICTVÍ
Švýcarské bankovnictví je nejpropracovanější na světě. Na hrubém domácím produktu se podílí z více než 12 % (v USA je to pouze 7 %, v Japonsku 6 %). V zemi působí okolo 400 bank, které mají okolo 3400 poboček. V bankovním sektoru pracuje více než 110 tisíc zaměstnanců. Mezi nejvýznamnější banky patří Union Bank of Switzerland, Credit Suisse a Schweizerische Kreditanstalt. Uvedené banky patří mezi největších deset bank světa a disponují rozsáhlou sítí dceřiných společností po celém světě. Pro Švýcarsko je typický velký počet regionálních bank a spořitelen. Právní a fiskální rámec spolu se základní stabilitou země vytváří dostatečně atraktivní rámec pro rozvoj finančního sektoru. Vedle daňových stimulů je švýcarské bankovnictví pro svou klientelu atraktivní také velmi rigorózně uplatňovaným zákonem o bankovním tajemství, což je neustálým terčem kritiky ostatních vyspělých zemí světa i Evropské unie. Ve švýcarských bankách je deponováno více než 3400 miliard švýcarských franků (přibližně jedna třetina celkového finančního majetku v bankách na celém světě). Země má také silně rozvinutý pojistný trh - je zde registrováno okolo 30 životních pojišťoven a více než 100 pojišťoven zabývajících se neživotním pojištěním. Největší z nich je pojišťovna Zürich. Švýcaři vydávají ze všech Evropanů nejvyšší výdaje na pojištění, takže švýcarský trh je již nasycen. Proto 70 % pojistek uzavřených vloni švýcarskými pojišťovnami připadá za zahraničí.
INFRASTRUKTURA
Pro Švýcarsko jsou typické výškové rozdíly a členitost, přesto se vyznačuje kvalitní a hustou dopravní sítí. Dálnice mají řadu tunelů nutných k překonávání přírodních překážek. Ve Švýcarsku je velice hustá síť silnic, která se neustále vylepšuje a vláda každoročně vynakládá nemalé finanční prostředky na její zkvalitňování. Velkou roli při přepravování osob a zboží hraje také železniční doprava. Část je státní, část v rukou soukromých železničních společností. Objemem přepravovaného zboží patří švýcarské železnici jedno z předních míst světa (téměř polovina nákladní dopravy je přepravována po železnici). Přeprava po železnici je rychlá (rychlovlaky jezdí rychlostí okolo 160 km v hodině) a pro místní obyvatele levná. Také zdejší letiště patří k nejmodernějším v Evropě. Největší letiště jsou Zürich-Klotten, Ženeva a Basilej. Největší letecké společnosti se jmenují Swiss a Air Engiadina.
**INVESTOVÁNÍ
Ve Švýcarsku jsou zahraniční investice vítané. Země má liberální podmínky pro zahraničního investora, pouze v oblasti nemovitostí existují pro cizince omezení a je předmětem schvalovacího řízení. Zahraniční investoři mohou počítat s kvalifikovanou pracovní silou, ale nejdražší v Evropě. Veškeré doprovodné služby zvyšují zahraničním podnikatelům náklady. Velice výkonný švýcarský průmysl je založen na levné energii z vodních elektráren. Země je známa také jako hodinářská velmoc. Ve Švýcarsku má sídlo řada světoznámých firem. Zahraniční investoři se velice intenzivně zajímají o cestovní ruch, neboť pro něj má Švýcarsko ideální podmínky - cestovní ruch je třetím největším sektorem národního hospodářství.