Menu Zavřít

Kde banky řídí riziko s hodinářskou přesností, jedná ČNB s hrubostí tesařského učně, píše šéf Ekonomických staveb

8. 6. 2021
Autor: Ekonomické stavby
  • Novela zákona o ČNB povede podle Davida Mencla k horší dostupnosti bydlení

  • Její schválení označuje šéf Ekonomických staveb za jednu z nejhorších zpráv za posledních 10 let

  • Kdo na hypotéku dosáhne, bude mít až o 40 procent vyšší splátky, varuje Mencl


David Mencl je generální výkonný ředitel ve společnosti Ekonomické stavby a.s., kterou před 22 lety založil. S firmou se zaměřuje na nízkoenergetickou výstavbu rodinných domů v Česku, na Slovensku, v Polsku a také v Německu. V posledních letech dosáhl zhruba miliardového ročního obratu a zaměstnává téměř 800 pracovníků. V komentáři pro Euro.cz nešetří kritickými slovy na adresu České národní banky a novely zákona o ní.

Tuzemský trh s hypotékami za sebou má – krizi navzdory – jedno z nejúspěšnějších období a velké změny před sebou. Ty už však moc pozitivní nebudou. Éra dostupných hypoték se pomalu, ale jistě chýlí ke konci: úroky znovu rostou a u prezidenta čeká na podpis novela zákona o ČNB, která drasticky zvyšuje pravomoce České národní banky. Dopady nepocítí jen samotné banky, ale doplatí na ně téměř všichni – dostupnost vlastního bydlení se pro řadu lidí zhorší a čekat lze i další zdražování nemovitostí. A to nechávám stranou nový stavební zákon, který na trh mnoho optimismu také nepřinese.

Rekordní rok, aneb ráj před bouří

Objemy poskytování hypoték v uplynulém pandemickém roce opakovaně lámaly rekordy – letošní březen se s 44,7 miliardami korun stal vůbec nejsilnějším měsícem v historii ČR – a jasně dokázaly, jak velký zájem mají Češi o vlastní bydlení. Úrokové sazby se výrazně přiblížili k minimu z roku 2016, a největší překážkou pro řadu zájemců tak byly často jen zavřené pobočky v době nejtvrdšího lockdownu. My osobně jsme pro klienty zprostředkovávali hypotéky i vzdáleně, a potvrdilo se nám, že se v dnešní době musí drtivá většina žadatelů po vlastním bydlení spoléhat na hypotéky.

Ceny nemovitostí rostly i navzdory koronaviru. Nájem v Praze je ale nejnižší za tři roky
Přečtěte si také:

Ceny nemovitostí rostly i navzdory koronaviru. Nájem v Praze je ale nejnižší za tři roky

Není na tom vlastně nic překvapivého, ani špatného. Chybou je, že stát a ČNB místo toho, aby žadatele podpořily, jim spíše hází klacky pod nohy a nutí je zůstávat déle v nevýhodných nájmech. Ty sice dočasně na řadě míst poklesly, ale lze očekávat, že jakmile se ekonomika více rozjede, tak se vrátí do vzestupného trendu. K růstu se ostatně již vrátily i průměrné úroky hypoték – v dubnu již druhý měsíc v řadě stouply, na aktuálních 1,98 %. Každé, i řádově nepatrné zvýšení přitom celkové náklady zvedá poměrně výrazně. U průměrné hypotéky poslední skok o 0,4 % znamená jen za rok nárůst splátek zhruba o 1 300 korun. Nelze se tak divit, že se všichni, kdo můžou, snaží na poslední chvíli do vlastního bydlení investovat.

Jedna z nejhorších zpráv za posledních deset let

Banky v Česku zvládají řízení efektivně, což potvrzují vlastní zprávy ČNB a informace získané z pozice bankovního dohledu. Potvrdil to také stres test prováděný napříč EU, který naše banky označil dokonce za nejzdravější z celé Evropy. Správné řízení rizik české banky prokázaly i během hypoteční krize v letech 2008–2009, z níž vyšly jako krizí neohrožené. I přesto se však ČNB rozhodla, že si usurpuje pravomoc nařizovat podmínky hypoték.

O schválení novely zákona se zástupci ČNB pokusili od roku 2017 už potřetí. Dvakrát o návrhu hlasovali poslanci a v naprosté většině a shodě ho odmítli. Parlament ČR logicky neshledal důvody k tomu svěřovat ČNB ještě větší pravomoce, než už má. Vedení ČNB nyní zneužilo nouzový stav a dvakrát odmítnutý návrh přes zákulisní dohody, bez řádného projednání a ve stínu jiných kritických témat nechalo schválit. Mírnější návrh Senátu se bohužel neuchytil, a nyní již novela čeká pouze na podpis prezidenta. 

Česká národní banka si tak výrazně zvýší pravomoce na úkor komerčních bank, a citelně zasáhne do nařizování podmínek hypoték. ČNB prosazuje myšlenky socialisticky řízeného plánovaného hospodářství, kdy hypotéka bude v každé bance stejným produktem, čímž prolomila jeden z principů tržní ekonomiky. Její role v oblasti hypoték má být role bankovního dohledu. Má dohlížet na finanční zdraví jednotlivých bank a jednat až tehdy, kdy je stabilita konkrétní banky v ohrožení. Přesto už dlouho prosazuje svůj značný vliv na hypotéky v Česku a má dostatek nástrojů, jak bankovní systém řídit. Když ČNB neměla pravomoc parametry hypoték přímo nařizovat, vydávala důrazná doporučení. Banky doporučení nerespektující stihla hloubková kontrola, takže se i bez platnosti zákona dobrovolně doporučením podvolily, byť mnohá z nich byla mimořádně nešťastná a často poškozující hypoteční trh, klienty bank i banky samotné.

Kde je zakopán pes

ČNB se již „povedlo“ prosadit naprosté zrušení 100% hypotéky, zakázat dofinancovat 80% LTV hypotéky jinými produkty. Vymohla si ve většině bankovních domů zkrácení splatnosti hypotéky ze 40 na maximálně 30 let. Prosadila parametry DTI a DTSI, které opět významně snížily dostupnost hypoték. To vše, aby záhy zjistila, že nucené zavedení těchto parametrů je úlet, a zase je zrušila.

Češi si v pandemii zamilovali rekreační objekty. Jsou za ně ochotni dát stejné peníze jako za bydlení v Praze
Přečtěte si také:

Češi si v pandemii zamilovali rekreační objekty. Jsou za ně ochotni dát stejné peníze jako za bydlení v Praze

Kde banky řídí své riziko s přesností hodinářského mistra, ČNB přichází a jedná s hrubostí tesařského učně. Svůj vliv na podobu hypotečních úvěrů vysvětloval guvernér ČNB Rusnok nejprve snahou snížit ceny bytů v Praze. Toto celoplošné řešení ale nesmyslně zasáhlo i byty v regionech bez růstu cen, zmrzačilo hypotéky na rodinné domy či pozemky, a naopak ceny nájmů vystřelilo nahoru. Na ceny bytů v Praze totiž nemá vliv dostupnost hypotéky, ale malý počet nových bytů.

MM25_AI

Problematické je rovněž nastavení tržního mechanismu, kde vznikají velké realitní fondy zaměřené na nájemní bydlení. Ty budou dále šponovat ceny nájmů a komplikovat tak mladým rodinám, aby mohly našetřit na vstupní investici. Řada z nich bude muset místo splácení vlastního majetku hradit nájem celý život, a do důchodu odejde jako nemajetná. Šťastnější mladé rodiny, které na hypotéku dosáhnou, zaplatí vlivem opatření ČNB splátku o 40 % vyšší než by platily, pokud by se ČNB v hypotékách neangažovala.

  • Našli jste v článku chybu?