Městys Vladislav leží osm kilometrů východně od Třebíče.
Jeho dominantou je kostel Nejsvětější Trojice, návštěvníky ale upoutá i komín bývalého pivovaru. Kdysi z něj stoupal bílý dým, dnes už na něm hnízdí jen rodinka čápů.
Bývalý pivovar se nachází přímo uprostřed obce u hlavní silnice v blízkosti řeky Jihlavy. Jedná se o hlavní budovu s pozemky a třemi dalšími domy. V pravé části areálu se dnes nachází prodejna smíšeného zboží. V levé části jsou zbylé dva objekty, z nichž první sloužil jako obchod s potravinami. K prodejně náležel sklad a příslušné zázemí. Druhý dům se skládá z průjezdu a vstupu do prvního patra, které je vhodné k ubytování.
Stavby působí na první pohled zanedbaně. Přízemí hlavní budovy je ale již po částečné rekonstrukci (rozvody elektřiny a vody). V zadní části jsou navíc funkční klenuté pivovarské sklepy.
Areál vlastní velkomeziříčská společnost Skye a Pavlína Maštalířová z Českých Budějovic. Do další rekonstrukce již investovat nechtějí, nabízejí proto nemovitost k prodeji. Cena je 4,505 milionu korun.
POPIS OBJEKTU
název - pivovar Vladislav
- *místo - Vladislav kraj - Vysočina lokace - střed obce typ - pivovar stav - chátrající využití - částečné kult. památka - ne vlastník - Skye, a.s. cena - 4,505 milionu Kč Dřevěné začátky Městečko Vladislav vzniklo z historické osady, která byla založena někdy v osmém století. Tvořilo ji pár dřevěných chat, ve kterých bydleli většinou rybáři z kmene Nemojoviců. Když byl roku 1101 založen benediktinský klášter v Třebíči, byla osada přidělena k němu. Kdy a za jakých okolností byl ve Vladislavi vystavěn pivovar, není známo. Je však pravděpodobné, že zdejší obyvatelé vařili již od středověku pivo v objektu, který stál v místech pozdější váhy. Byla to dřevěná budova, v níž byl zazděný měděný kotel se šesti sudy. Odtud se pivo dováželo do čísla 6, první vladislavské radnice, kde se v kamenných kádích ochlazovalo a stáčelo do věder. V původním dřevěném pivovaru se vařilo ještě v době, kdy byla postavena nová radnice, číslo 8. Pivo se zde nejen chladilo, ale také stáčelo, jak vyplývá z účtovní knihy za roky 1706, 1707, 1708 a 1711. Regionální význam**
Nový zděný pivovar vznikl v obci pravděpodobně počátkem 18. století. Jeho majiteli byly zpočátku šlechtické rody Osovských z Doubravice a Bítovských z Lichtenburka. Později připadl obci a jeho nájemci se často střídali.
Kolísala přitom i produkce. Těsně před druhou světovou válkou byla pouhých 3000 hektolitrů ročně, což svědčí o nevelkém významu podniku. Posledním majitelem byl František Nikodém, výroba ale již roku 1942 skončila.
Po válce byly budovy upraveny pro potřeby obchodu s potravinami a část areálu sloužila jako sklady a byty.