Menu Zavřít

Kde je zakopán esesák

24. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Volksbund u nás pohřbívá i ostatky příslušníků Zbraní SS

Co bude s ostatky čtyř tisíc Němců, které v bývalé tovární hale v Ústí nad Labem čekají už tři roky marně na důstojné pohřbení? Tato bezmála hororová kauza minulý týden pořádně zamotala hlavu ústeckému magistrátu i německým úřadům. S exhumací a pohřbíváním německých vojáků na českém území však souvisí jiný problém, před nímž mnozí Češi strkají hlavu do písku. Ačkoli se někteří naši politici před veřejností dušovali, že na rekonstruovaných německých vojenských pohřebištích není a nebude uložen žádný z příslušníků jednotek SS, opak je pravdou. Zasvěcení to vědí, jen se o tom dosud nemluvilo nahlas.

Hodnosti jsme neuvedli.

To, že mezi německým vojáky na českých hřbitovech jsou i ostatky esesáků, potvrdil týdeníku EURO minulý čtvrtek Bedřich Martinic, šéf české firmy Pargent, která od roku 1991 až do loňska pracovala pro německý Lidový spolek pro péči o válečné hroby. „Exhumovali se a pohřbívali kromě vojáků wehrmachtu i příslušníci jednotek Zbraně SS,“ připustil Martinic. Počty prý nezná, ale nešlo údajně o velké množství. Jména má k dispozici jen německá strana, která disponovala kartotékami, identifikačními seznamy a také veškerými předměty z hrobů, které jí firma Pargent odevzdávala. „Řešili jsme to tak, že esesáci byli pochováni sice jako padlí vojáci, ale uvedli jsme na jejich náhrobcích pouze jména a data narození a úmrtí, nikoli SS hodnosti,“ upřesnil Martinic. U vojáků wehrmachtu hodnost v souladu s ženevskými konvencemi uvedena je. V důsledku popsané „degradace“ příslušníků jednotek SS jsou ovšem esesáci na pietních místech posledního odpočinku pro veřejnost neviditelní, a problém tak nikoho nedráždí. Martinic přitom zdůraznil, že se našly pouze ostatky příslušníků Zbraní SS (Waffen SS), a nikoli strážních oddílů SS, které prosluly krutostí při ostraze koncentračních táborů. Přesto nelze Zbraně SS v žádném případě považovat jen za jakési samostatně vystupující jednotky po boku vojáků. Byla to elita. „Jestliže se SS staly gardou ve všech oblastech německého života, tím spíš jí musí být ve vojsku,“ řekl o nich v roce 1939 jejich zakladatel a šéf Heinrich Himmler. Příslušníci Waffen SS byli vychováni k brutální bezohlednosti, hromadnému masakrování protivníka a také k případnému použití proti německým armádním jednotkám.

Jak to bylo v Mariánkách?

Za místo, kde jsou zcela jistě pohřbeni esesáci, označil Martinic hřbitov v Mariánských Lázních. „Vím jistě, že tam jich je tak patnáct, osmnáct. Rázně jsme po dohodě se starostou a radnicí vyškrtli jejich hodnosti a bez nich byli jako vojáci pohřbeni,“ řekl. Jenže vedení města to rezolutně popírá. „Rozhodně tu nejsou pochováni příslušníci SS, protože v takovém případě by město s opravou areálu německých válečných hrobů nesouhlasilo,“ tvrdil už v roce 1992 tehdejší starosta Mariánských Lázní Zdeněk Štěpánek. V roce 1997 prohlásil starosta Luděk Nosek pro tehdejší list Slovo, že nikdo z uložených příslušníkem SS nebyl. Na dotaz týdeníku EURO reagoval minulý čtvrtek Nosek coby současný starosta podrážděně: „Překonávám se, abych vám poskytl odpověď. Je to blbost. Příslušníci Zbraní SS tam nejsou, pan Martinic to dobře ví. Prostě zavřete ty dveře a o Zbraních SS se vůbec nebavte,“ řekl starosta. Pak však jistou možnost připustil. „Byla podmínka, aby tam takoví nebyli. A jestli tam nějaký esesák zahrabaný mezi ostatními je, to nevím. Jejich distinkce na hrobech uvedena není, a to je podstatné,“ řekl nakonec.
Pozoruhodné je, že problém otevřeně přiznat přítomnost příslušníků Zbraní SS na zřizovaných pohřebištích v Česku nemá na rozdíl od Noska sám německý Lidový spolek. „Pravděpodobně tam jsou, ze zkušenosti vím, že to tak bývá,“ řekl týdeníku EURO mluvčí centrály spolku v Kasselu Fritz Kirchmeier.

Esesáci asi i v Ústí.

Absenci hodností na náhrobcích příslušníků Zbraní SS si dle něj kdysi přímo vyžádala česká strana. „Třeba na německých hřbitovech ve Francii jsme u těchto padlých hodnosti normálně uvedli,“ dodal. Kirchmeier také říká, že je pravděpodobné, že příslušníci Zbraní SS leží jak na ostatních hřbitovech, tak i mezi ostatky skladovanými provizorně v ústecké továrně. Totéž soudí i Martinic, jehož firma však do Ústí dopravila pouze tři tisíce ostatků, zbylou tisícovku exhumací si prý už spolek v poslední době zajišťoval sám. Přesto primátor Ústí nad Labem Petr Gandalovič tvrdí, že zástupci Lidového spolku jej minulou středu ujistili, že v bývalé továrně jsou umístěny pouze ostatky vojáků wehrmachtu. „Nejsem v tuto chvíli schopen zahájit nějaké vyšetřování, zda tam jsou esesáci,“ hájí se lídr severočeské kandidátky ODS.
Válečné reminiscence jsou pro české politiky choulostivým problémem. „Jako město z toho nejsme nadšeni,“ komentoval primátor nález „továrny mrtvých“. Dodává, že pokud budou schránky zabezpečeny před extremisty, nemusí se až do definitivního pohřbení nikam stěhovat. Samo Ústí však prý německé straně pozemek k uložení ostatků nenabídne, protože žádný vhodný nemá. Gandalovič předpokládá, že pohřbení ústeckých Němců může trvat až několik let.

MM25_AI

Ať je to až po volbách.

Ústecké ostatky měly být původně pohřbeny na zrekonstruovaném evangelickém hřbitově v Praze-Strašnicích, tento projekt však nečekaně zkrachoval. „Byl jsem informován, že se na mě brzy obrátí Lidový spolek, abychom tady padlé Němce připohřbili,“ povzdechl si mariánskolázeňský starosta Nosek. „Možná o tom budeme diskutovat, pokud nás osloví. Ale přál bych si, aby to bylo až po volbách, nebo z toho zase někdo udělá problém,“ přiznává obavu z komplikací. O tom, že Lidový spolek už začal intenzívně hledat, kam v Česku uloží ostatky z Ústí, je informován i ústecký primátor Gandalovič.
Důvodem, proč Bedřich Martinic začal otevřeně hovořit o výskytu esesáků na německých hřbitovech, může být podivné ukončení dlouhodobé spolupráce mezi jeho firmou Pargent a Lidovým spolkem. Sám Martinic tvrdí, že německá strana po generační výměně vedení v roce 2002 náhle a nepochopitelně ochabla ve svém úsilí a dostala se do finančních potíží. Do té doby prý bylo v Česku úspěšně proinvestováno asi 130 milionů korun a dobře nakročen byl i finální strašnický projekt. Mimochodem, německý spolek dle Martinice pořádal pro české partnery zdarma letní tábory v Německu.

Varoval jsem je.

Martinic, někdejší zpravodaj Československé televize v Berlíně, se mapováním německých pohřebišť na území Československa začal zabývat ještě za minulého režimu. Když z jednání mezi bývalými šéfy vlád Lubomírem Štrougalem a Helmuthem Kohlem vyplynula vůle pečovat o vojenské hroby, tehdejší ministr zahraničního obchodu Andrej Barčák tímto úkolem pověřil podnik Pragent. Ten angažoval Martinice. Po uzavření smlouvy ČSFR-SRN v roce 1991 do hry vstoupil Lidový spolek a Martinic z Pragentu učinil společnost Pargent, jejíž jedinou aktivitou byla práce pro spolek. Dnes Pargent stojí před likvidací. „Byla to zvláštní firma, zvláštní lidé, jsou různě registrovaní,“ tvrdí bývalý předseda Pražské židovské obce Tomáš Jelínek, který se v roce 2001 vyjadřoval k chystané rekonstrukci strašnického hřbitova, neboť blízko leží pro Židy historicky lokalita Hagibor. „Říkal jsem tehdy Němcům, aby si uvědomili, s kým tady spolupracují,“ vzpomíná. Také Jelínek říká, že Němci tehdy otevřeně upozorňovali, že na strašnickém hřbitově budou ležet esesáci, byť jejich hodnosti nebudou uvedeny. „Řekli jsme, že je to jejich věc, která se nás netýká,“ připustil Jelínek.

  • Našli jste v článku chybu?