Menu Zavřít

Kde jsou diváci? Turistům se olympiáda nesmírně prodražila

11. 8. 2016
Autor: ČTK

Kdyby se olympijské hry v brazilském Riu konaly minulý rok, možná bychom neviděli tolik prázdných míst na tribunách. Zahraniční návštěvníci mají totiž jeden dobrý důvod ke své neúčasti. Nejde o bezpečnost nebo vir zika, ale o peníze.

Brazilská měna letos výrazně posiluje vůči velké řadě měn, což cizincům návštěvu olympijského Ria prodražuje. V Evropě se to nejvíce týká Britů.

Libra oslabila vůči realu za poslední rok o 24,3 procenta. Nejdražší vstupenka na závěrečný ceremoniál za tři tisíce realů (nejlevnější jsou za 200) by tak Brity loni vyšla na přibližně 560 liber, dnes je to 740 liber – téměř o třetinu více. Není se tak co divit, že se objevil případ, kdy policie zadržela Ira s tisíci falešnými lístky. Euro oslabilo proti realu o osm procent.

Pro Čechy je olympiáda také dražší, než by byla před rokem. Dnes si lze koupit lístek na závěrečný ceremoniál za 23 220 korun, před rokem by stál 20 850.

Návštěvníci z Ameriky, jež to mají do Brazílie nejblíže, na tom nejsou o moc lépe než Britové. Mexické peso oslabilo proti realu o 25 procent, americký dolar o 10 procent. Argentinské peso dokonce o 77 procent, což je ovšem důsledek odstranění devizových omezení Argentinou, které tamní měnu loni v prosinci prudce oslabilo.

Roční vývoj kurzu libry k realu

Zase tak špatně na tom není ruský rubl, jenž oslabil k realu jen o sedm procent. Jenže Rusové trpí ekonomickými problémy, redukují své dovolené a také – kvůli vyřazení některých ruských sportovců – mají nabídku „turistických atrakcí“ v Riu sníženou. Pouze Japonci si zoufat nemusí, jejich měna oslabila vůči brazilské o necelé procento.

Brazílie očekává kolem půl milionu návštěvníků her. Přesnější čísla se pochopitelně dozvíme až po jejich skončení, pohled na tribuny však dává tušit, že ne všechny cesty vedou do Ria.

Brazilský real letos posílil díky mírnému růstu cen komodit, na jejichž vývozu je brazilská ekonomika silně závislá, nejistotě ve vyspělých zemích obzvláště po brexitu a náznakům, že ekonomická i politická krize v zemi ustupuje. I tak je ale měna jihoamerické země stále slabší, než byla do poloviny roku 2015.

FIN25

Roční vývoj Dow Jones Commodity index

Oslabení světových měn vůči realu za poslední rok (v %)
argentinské peso 77
mexické peso 25
britská libra 24,3
čínský juan 15,6
kanadský dolar 11,9
švýcarský frank 11,8
česká koruna 10,9
americký dolar 10
euro 8
ruský rubl 7
japonský jen 0,9

Zdroj: TradingEconomics.com

Čtěte dále o olympiádě:

Dilma, zika a drogy. Brazílii olympiáda nespasí

Olympiáda jako boj sponzorů

Komentář: Olympijské hry jsou „prohranou záležitostí“

Olympijský stadion v Riu (Autor: Dodoedo, CC BY 3.0, Wikimeda Commons)

  • Našli jste v článku chybu?