Menu Zavřít

Kde ty odpadky jsou?

25. 3. 2019
Autor: Euro.cz

Odposlech Ministerstvu průmyslu se sešla řada výtek k připravovanému Národnímu klimaticko-energetickému plánu. Ty resortu oprávněně vytýkají, že v klíčovém dokumentu téměř ignoruje takzvaná biopaliva druhé generace vyrobená z odpadů. Ty mají podle představ Bruselu postupně vytlačovat klasická biopaliva z řepky a spol., které přírodě spíš škodí. Ministerstvo však odvětilo, že o žádných moderních biopalivech v Česku neví, a pokud o nich má někdo povědomí, má je úřadu laskavě sdělit.

Naděje se dlouho upíraly k ministerstvu zemědělství. To si už loni na jaře objednalo u Výzkumného ústavu zemědělské techniky analýzu, která měla zjistit, kolik přepáleného oleje, hnoje, kalu z čistíren a dalších nechutností má republika k dispozici a kolik paliva je z nich možné vyrobit. Odposlech však zjistil, že ústav na nic nepřišel a požadované podklady ministerstvu nedodal. Pátrání po vhodném odpadu tak opět skončilo neúspěchem a vypadá to, že žlutých lánů v české krajině se tak ještě dlouho nezbavíme. Stejně jako se nejspíš nevyhneme řízení pro porušení předpisů EU.

Plán do roku 2035

Jeden z nejvlivnějších lidí v pražském hnutí ANO Radomír Nepil už se za svou nedlouhou politickou kariéru stačil proslavit několika kousky. V roce 2017 získal 1,5 milionu korun za to, že pětkrát navštívil zasedání dozorčí rady Pražské plynárenské. Ve stejném roce pak coby místostarosta pro majetek Prahy 8 inicioval prodej podílu ve dvou obecních činžácích, na kterém městská část tratila zhruba 12 milionů korun. Noví majitelé je totiž obratem prodali mnohem dráž, než je koupili od radnice Prahy 8. Redakce Odposlechu navíc zjistila, že Radomír Nepil ještě před koncem svého funkčního období prosadil nevýhodné pronájmy restaurací v obecních domech, které má ve správě městská část. Prodloužil je o dalších deset let, tedy na období od roku 2026 až do roku 2035. V jednom případě dokonce prosadil nájem ve výši 117 korun měsíčně za metr čtvereční, tedy levněji, než je v místě obvyklá tržní cena nájemního bytu. Stejně jako ve věci prodeje podílu v obecních domech, tak i v případu prodloužení nevýhodných nájmů už bylo na pana Nepila podáno trestní oznámení, kterým se zabývá policie. Nepil už by se tak vedle nájmu restaurací mohl začít zajímat o to, kde bude on sám v roce 2035.

Zaplať, pak si stěžuj

bitcoin_skoleni

Praxe, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal vybírat desetitisícovou kauci za podání podnětu, nabírá závratných rozměrů. Vymáhá peníze i po oznamovatelích z řad orgánů veřejné správy, včetně státních orgánů, kteří jsou povinni předávat podněty z úřední povinnosti. Jen připomeňme, že opatření mělo sloužit k tomu, aby si přetížený úřad ulevil od části chronických stěžovatelů nebo těch, kteří používají jeho přezkum jako součást konkurenčního boje. Realita je ovšem taková, že na současnou praxi doplácejí vedle obcí nebo státních úřadů i lidé, pro které jsou peníze bariérou pro to, aby si stěžovali na nepravost. Vláda měla na programu novelu zákona, která by kauci zrušila, ale zamítla ji. Ministři zřejmě díky událostem z posledních dní dobře vědí, že v Brně v ÚOHS mají peníze rádi a bez balíčku v igelitce nehnou prstem. •

  • Našli jste v článku chybu?