Menu Zavřít

Kdo bude v Česku stavět?

6. 8. 2007
Autor: Euro.cz

Čtyři afričtí azylanti černé pleti se ve výkopu ohánějí krumpáči - i to lze spatřit na českých staveništích. Stavbyvedoucí krčí rameny: „Ty mi sem poslala personální agentura. Sehnat kopáče, natož pak šikovného zedníka, to je dneska zázrak.“ Podobně mluví i ostatní stavaři.

A podle řady z nich už lze mluvit o krizi: v Česku nemá kdo stavět, chybějí snad všechny profese.

Přitom už delší dobu bylo české stavebnictví závislé na dovozu pracovních sil ze Slovenska a Ukrajiny. Jsme totiž součástí evropského stavebněpracovního kolotoče: český zedník odchází za lepším výdělkem do Německa, Slovák do Česka, Ukrajinec na Slovensko nebo až k nám. Donedávna to nedělalo větší problémy. Řemesla jsou do značné míry internacionální a výdělky zedníků, podlahářů a všech dalších stavebních profesí spíše relativně nízké. Cesty za lepším bydlem jsou proto docela obvyklé - a mezeru po pracovních emigrantech v jedné zemi zaplní imigranti z jiné.

Jenže právě tento systém teď přestal fungovat. Ukrajinci a Slováci se vracejí domů, kde se začalo stavět a mzdy tudíž stouply. Částečně je sice nahradí stavaři z nových unijních zemí, Bulharska a Rumunska, ale jejich kvalifikace je podle všeho na české poměry nevalná.

Co s tím - to je problém, před nímž stojí personalisté všech stavebních firem. Jejich práci jim neusnadní to, že jinde mají problémy stejné, ne-li horší. Řešení je asi jenom jedno: zvýšit mzdy a vůbec zlepšit pracovní podmínky. A na domácím hřišti „lovit“ budoucí stavaře už ve školních škamnách.

bitcoin_skoleni

I tak se ale bez zahraničních pracovníků neobejdeme. Bude nutné myslet i na ně a vytvořit jim takové podmínky, které budou konkurenceschopné alespoň v rámci východní Evropy. To je ovšem věcí nejen stavařů, ale i státních institucí a nakonec nás všech. „Pokud se k cizincům budete chovat tak jako dneska, zítra nebudete mít s kým stavět!“ Tak hodnotí neutěšenou situaci na pracovním trhu stavařských profesí italský architekt, který dlouhodobě působí v Česku a má tedy možnost kvalifikovaně porovnávat unijní západ i východ. Ono totiž nejde jenom o ty peníze.

Ukrajinci a Slováci se vracejí domů. Začalo se totiž stavět i u nich.

  • Našli jste v článku chybu?