Menu Zavřít

Kdo je Bernard Arnault? Nový nejbohatší muž planety si své soukromí přísně střeží, úspěch mu prorokoval i Jobs

20. 12. 2022
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Nejbohatším člověkem na světě je od minulého týdne nově Bernard Arnault, předseda představenstva a generální ředitel skupiny LVMH
  • Ta vznikla v druhé polovině osmdesátých let a v současnosti zahrnuje na 60 luxusních značek
  • Třiasedmdesátiletý Arnault si svůj soukromý život pečlivě chrání. Ví se však, že rád podporuje umění a kulturu

Svět má již několik dní nového nejbohatšího muže planety. A vůbec poprvé v historii jím je Evropan. Francouzský podnikatel Bernard Arnault, vlastník koncernu LVHM, během minulého týdne, zdá se, nadobro předčil majitele Tesly, SpaceX či Twitteru Elona Muska a ujal se vedení žebříčku miliardářů. A to jak toho, který zveřejňuje zpravodajská agentura Bloomberg, tak žebříčku sestavovaném časopisem Forbes. Rozdíl je pouze v tom, že zatímco v prvním případě mu v době psaní tohoto článku bylo přisuzováno jmění v hodnotě 162 miliard dolarů (zhruba 3,7 bilionu korun), podle druhého zdroje je dokonce ještě o dalších 18,2 miliardy dolarů bohatší. Musk na něj aktuálně ztrácí sedm, respektive 16,8 miliardy.

Hlavním důvodem, proč v této prestižní ,hitparádě‘ došlo k takto zásadní změně v pořadí, je fakt, že zatímco akcie mnoha technologických firem se letos propadly do ztráty, trh s luxusním zbožím zůstal víceméně stabilní. Zároveň je však nutné podotknout, že výstřední vizionář v průběhu roku prodal část své automobilky za 3,9 miliardy dolarů a zmíněná sociální síť mu – i kvůli jeho eskapádám – zatím tolik nevydělává.

O Arnaultově soukromí se ví jen málo

Nejhodnotnější značka současnosti LVMH, v níž má samotná Arnaultova rodina 48procentní podíl, avšak ovládá 64 procent hlasovacích práv, vznikla v roce 1987. Právě tehdy se spojil výrobce luxusních kabelek Louis Vuitton s firmou Moët Hennessy, která produkuje pro změnu luxusní šampaňské. Dnes pod tento koncern patří více než 60 značek, například Christian Dior, Tiffany & Co, Sephora Parfums nebo Veuve Clicquot. Jejich výhodou pak je, že z módy jen tak nevyjdou a že u nich nakupuje především bohatá klientela, která finanční krizi pociťuje ze všech nejméně.

Musk a Cook na ostří nože. Majiteli Twitteru vadí omezení reklamy i možné vyřazení sociální sítě z App Storu, Applu vyhlásil válku
Přečtěte si také:

Musk a Cook na ostří nože. Majiteli Twitteru vadí omezení reklamy i možné vyřazení sociální sítě z App Storu, Applu vyhlásil válku

Na rozdíl od Muska a dalších dolarových miliardářů není třiasedmdesátiletý Arnault na sociálních sítích příliš aktivní a ani jiným způsobem na sebe neupozorňuje. Pochází ze severofrancouzského Roubaix a po absolvování prestižní polytechnické školy v Paříži začal pracovat v rodinné stavební firmě Ferret-Savinel. Už v roce 1984 se ale dostal k luxusní módě a povedlo se mu oživit značku Christian Dior.

MM25_AI

V čele LVMH stojí Arnault od roku 1989. Server CNBC připomíná, že během svého působení v byznysu se potkal i se Stevem Jobsem, který mu jeho úspěch prorokoval: „Nejsem si jistý, jestli tu můj iPhone bude i za 50 let. Ale můžu ti říct, že lidé stále budou pít Dom Pérignon.“

Bývalý šéf Twitteru popsal rozdíly stylu vedení mezi Jobsem a Bezosem. Na jejich kopírování by manažeři měli zapomenout
Přečtěte si také:

Bývalý šéf Twitteru popsal rozdíly stylu vedení mezi Jobsem a Bezosem. Na jejich kopírování by manažeři měli zapomenout

Do médií se Arnault v poslední době dostal kvůli prodeji svého soukromého letadla. Vzdal se ho letos v říjnu poté, co byl na Twitteru kritizován za znečišťování životního prostředí. Pravidelně se o něm ale píše i v pozitivním duchu. Prostřednictvím svých firem se totiž věnuje filantropii a často podporuje zejména umění a kulturu. Například v roce 2019 jeho skupina věnovala 212 milionů dolarů na obnovu pařížské katedrály Notre Dame, která tehdy vyhořela.

  • Našli jste v článku chybu?