Menu Zavřít

Kdo je svědek a kdo pachatel

27. 8. 2012
Autor: Euro.cz

KAUZA ARMÁDNÍ TATRY

Je trestní oznámení na šéfa kopřivnické Tatry Ronalda Adamse (na snímku) vyřizováním osobních účtů, za kterým stojí bývalý náměstek ministra obrany Martin Barták? Lidé, kteří znají oba aktéry osobně, a navíc se v prostředí vojenských zakázek pohybují, nevnímají aféru a její hlavní aktéry černo-bíle. Podle nich nešlo o setkání „hodného a poctivého“ manažera a „špatného a zkorumpovaného“ vysokého státního úředníka.

„Od Adamse bych čekal cokoliv,“ uvedl pro týdeník Euro nejmenovaný zdroj, který s ním několik let pracoval. Jak dodává, Tatře spadly tržby v roce 2009 o více než 50 procent a ČSOB poslalo podnik do „workoutu“. Firma nebyla kvůli vysokým zásobám likvidní a objednávka několika set vozů pro ni představovala velkou šanci. Adams prý v minulosti také zmiňoval „extra fondy“ v případě získávání zakázek v některých arabských zemích. Jen stěží lze věřit také jeho tvrzení, že neměl tušení o podezřelých praktikách prodeje Tater v Indii akcionářem Ravinderem K. Rishim, který je v současné době tamními úřady vyšetřován kvůli korupci.

Smlouvu o dodávce téměř šesti stovek nákladních automobilů Tatra doprovázela od začátku řada nejasností a pochybností. Bartáka začali trestně stíhat loni v listopadu, čelí obvinění, že v roce 2008 požádal v souvislosti s vyřízením této zakázky o úplatek. Barták obvinění popírá a tvrdí, že v kauze chybí důkazy.

Nelíbí se mu ani to, že je stíhán spolu se zbrojařem Michalem Smržem. Minulý týden však došlo ke zvratu. Nově byl z korupce obviněn i generální ředitel automobilky Adams, který až dosud vystupoval proti Bartákovi jako svědek.

Tatra pod Adamsovým vedením získala zakázku pro českou armádu bez výběrového řízení. Jedním z argumentů měla být podpora českého obranného průmyslu. Podle důkladného rozboru však české firmy participovaly na výrobě vozů pouze z patnácti procent.

Odborníci navíc upozorňovali, že se jedná o prototyp vozu, který nebyl do té doby nikde vyzkoušen ani v mírových podmínkách, natož v bojovém nasazení. Šokující byla také skutečnost, že Tatra předložila do zkoušek automobil, jehož hmotnost byla vyšší, než stálo v zadání ze strany Armády ČR.

FIN25

Barták tvrdí, že mu Adams na brněnském veletrhu v roce 2009 naznačil, že má „speciální fondy“ na zařízení zakázek. Šéf Tatry to nejdříve označil za velkou lež, nicméně dva dni po svém obvinění uvedl, že úplatek 20 milionů korun nabídl, ale prý to nemyslel „vážně“ a pouze testoval, kam až jej nitky korupce v Česku dovedou. Jeho povinností však bylo již tehdy oznámit vše policii. I kdyby měl obavy z toho, zda bude u nás případ řádně vyšetřen, Spojené státy mají velice přísnou legislativu týkající se korupce. Konkrétně jde o Foreign Corrupt Practices Act z roku 1977. Kvůli obvinění hrozí Adamsovi v ČR pět let vězení.

Případ bedlivě sleduje i Americká obchodní komora v ČR (AmCham). Adams byl v období od července 2010 do června 2012 jejím prezidentem. „Jakákoli netransparentnost nebo neobvyklý procesní postup by mohly mít zásadní mezinárodní důsledky, a mohly by dokonce vést k zahájení arbitrážního řízení proti České republice,“ píše se v prohlášení, které obdrželi členové komory minulý týden. l

  • Našli jste v článku chybu?