ManažeřiManažeři Sokolovské uhelné mají ve snaze získat většinový balík akcií podporu dalších lidí z regionu. Například Jindřich Pabian z Báňské stavební společnosti řekl deníku Právo: "Faktury od Sokolovské uhelné jsou vždy zaplaceny v termínu.
Manažeři
Manažeři Sokolovské uhelné mají ve snaze získat většinový balík akcií podporu dalších lidí z regionu. Například Jindřich Pabian z Báňské stavební společnosti řekl deníku Právo: „Faktury od Sokolovské uhelné jsou vždy zaplaceny v termínu. Pokud by přišel nový vlastník, přivedl by vlastní dodavatele a regionální firmy by se ocitly až na konci dodavatelského řetězce.“ A šéf sdružení podnikatelů Sokolovska Václav Dučínský uvedl: „Budeme hledat podporu pro přímou manažerskou privatizaci. Obáváme se, že když privatizaci upečou lobbistické skupiny v Praze, bude tu do dvou let situace horší než na Mostecku.“ Tyto výroky samozřejmě podporuje současný generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek: „My jsme tu od roku 1994 investovali 12 miliard. Pokud bude nový vlastník odvážet z regionu peníze a pracovní síly, bude to mít vážné důsledky pro celý kraj.“
Northland Power
Northland Power byl založen v roce 1987 v Kanadě, dnes je tam jedním z největších nezávislých producentů elektrické energie. V Kanadě provozuje čtyři malé tepelné elektrárny. Kromě aktivit na severoamerickém kontinentu se angažuje i například na Ukrajině. Založil joint venture s ukrajinským partnerem a na předměstí Kyjeva staví elektrárnu a teplárnu, která by dodávala teplo pro 300 000 lidí.
International Power
Druhým zahraničním zájemcem, který potvrdil snahu zapojit se do privatizace, je britsko-americká International Power, vlastnící v tuzemsku Elektrárnu Opatovice. International Power zatím zvažuje, zda se bude zajímat o privatizaci jak Sokolovské uhelné, tak i Severočeských dolů. Zatím nevylučuje, že se zapojí do obou privatizačních soubojů. „Určite se o doly zajímáme a do souteže půjdeme. Souvisí to s tím, ze chceme posílit naši pozici ve střední Evropě,“ uvedl v médiích Richard Lapin z českého zastoupení firmy.
Penta
Agresivní slovensko-česká firma Penta se mimo jiné zabývá skupováním obchodem s pohledávkami. O možném spojení do soutěže o Sokolovskou uhelnou jednala s jejím managementem, který sám nemá dostatek peněz na zaplacení kupní ceny. „Jednání s vedením Sokolovské byla ale o tom, s kým se budeme o doly ucházet, není rozhodnuto,“ tvrdí šéf Penty Marek Dospiva. Spekuluje se, že by Pentu doprovázela do světa uhlí silná finanční skupina PPF, která ovládá například Českou pojišťovnu, E-banku, Homekredit nebo První městskou banku.
RWE
Německý koncern je třetí největší energetickou skupinou v Evropě, zásobuje elektřinou, vodou, plynem a zabývá se ekologickými službami. Má akvizice ve všech zemích Visegrádu. Svojí účast zatím oficiálně nepotvrdil.
E.ON
Společnost s ústředím v Mnichově je evropskou kontinentální jedničkou, vlastní i společnosti v USA a Velké Británii. Má podíly ve více než 250 firmách. Zabývá se zejména distribucí elektřiny a dálkovou dopravou plynu. V České republice má většinový podíl v Jihočeské energetice a podíly v dalších regionálních distributorech. Také E.ON svůj zájem dosud nepotvrdil.
FOTO: ČTK (3x)