Velkou část firmy vlastní prezidentův syn
O státní podíl v Unipetrolu se přihlásila i největší tatarská ropná firma Tatněfť, a to prostřednictvím své obchodní společnosti Efremov-Kautschuk, GmbH, která sídlí v Německu. O koupi Unipetrolu se zřejmě uchází proto, aby získala strategické pozice v zemi, která se brzy stane členem Evropské unie.
Agentura Reuters uvádí, že se jedná o šestou největší ropnou společnost v Rusku, která kontroluje zásoby ropy v objemu přes 800 milionů tun. V Tatarstánu jí patří rafinerie s roční přepracovací kapacitou sedmi milionů tun a drží podíl v ukrajinské rafinérii Kremenčug. Vlastní také benzinové pumpy v Tatarstánu, kolem Moskvy a na Ukrajině. Firma Efremov-Kautschuk (Tatněfť) se v současnosti také uchází v joint-venture s tureckou průmyslovou skupinou Zorlu Holding o koupi 65,76 procenta akcií turecké rafinerie TURPAS. Minulý týden za tento podíl nabídli 1,3 miliardy dolarů.
Koupi Unipetrolu by firma údajně financovala pomocí úvěrů od německých bank, ale zřejmě také z vlastních prostředků. Otázkou je, zda bude mít dost peněz i na koupi Unipetrolu, pokud vyhraje soutěž o tureckou rafinerii.
Tatněfť je akciovou společností, která je kótovaná na moskevské burze, ale její vlastnická struktura není jasná. Ministerstvo pozemkových a majetkových vztahů Republiky Tatarstán vlastní největší balík (31 procent akcií), osm procent je v rukou členů takzvaného pracovního kolektivu firmy, více než šest procent drží skupina místních firem s názvem TAIF. Tatněfť však podle dostupných informací fakticky kontrolují vysocí tatarstánští byrokrati a manažeři firmy. Nicméně Tatarstán, jehož klíčovým sektorem je ropný a plynárenský průmysl, vlastní v podniku zlatou akcii.
Jedním z majitelů velkého balíku akcií firmy je syn tatarského prezidenta Mintimera Šajmijeva Radik, jenž je zároveň šéfem finanční skupiny TAIF. Do této skupiny patří petrochemické firmy, banky a pojišťovny. Radik Šajmijev se loni stal mistrem Evropy v autokrosu.
O tom, kdo Tatněfť ovládá, nemají podle informací týdeníku EURO přesné informace ani čeští státní úředníci, kteří za prodej Unipetrolu zodpovídají. Údajně se ví jen tolik, že zhruba 30 procent vlastní stát a kolem 18 procent zahraniční investoři.