Menu Zavřít

Kdo s koho? Spor s Tureckem v Nizozemsku před volbami posílí liberály i Wilderse

14. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Ze sporu Nizozemska s Tureckem, který se rozhořel o víkendu, nemusí těžit jen populista a hlasitý kritik islámu Geert Wilders. Profitovat může i premiér a šéf Lidové strany pro svobodu a demokracii Mark Rutte, který krátce před volbami projevil politickou rozhodnost. Bude to ale k porážce Wilderse stačit?

Napjatou atmosféru blížících se nizozemských voleb rozjitřila diplomatická roztržka s Tureckem. Došlo k ní kvůli zamítnutí agitace tureckých diplomatů v Nizozemsku. Ti chtěli v zemi vystoupit před místní početnou tureckou menšinou a lobbovat k podpoře referenda, jímž hodlají tureckou ústavu závažným způsobem posunout směrem k prezidentskému systému.

V reakci na to přirovnal Erdogan Nizozemce k fašistům, což v zemi, která za druhé světové války prodělala nacistickou invazi včetně bombardování, může působit jako politická roznětka. A paradoxně to nemusí méně než osmačtyřicet hodin od napjatě očekávaných voleb prospět pouze straně populisty Geerta Wilderse. Těžit z ní mohou i vládní liberálové premiéra Marka Rutteho.

Liberálova rozhodnost

„Vládní kabinet ukázal politickou rozhodnost,“ sdělil agentuře Bloomberg Kees Aarts, profesor politických věd na univerzitě v Groningenu. „Rutte se za Nizozemsko rozhodně postavil v mezinárodním konfliktu,“ doplnila ho Sarah de Langeová, politoložka z univerzity v Amsterdamu. Podle Aartse však může z aféry přece jenom výrazněji těžit Wilders, protože se v ní hraje o jeho hlavní téma.


Přečtěte si esej Luboše Hegera:

Esej: Malé dějiny populismu

 Populismus - ilustrace


Podle rychlého šetření agentury Peil.nl provedeného na reprezentativním vzorku dvou tisíc respondentů oceňuje Rutteovu rozhodnost v aktuálním sporu s Tureckem 86 procent Nizozemců. Wildersovi podle Langeové ale aféra s Tureckem hraje do karet v tom, že posiluje perspektivu, na níž svou kampaň částečně staví. Využít může obrazu turecké menšiny, která není plně integrována a prokazuje více loajality k Turecku než ke své nové vlasti.

Wilders dostal munici

Víkendové demonstrace Turků v Rotterdamu, kde se to tureckými vlajkami jen hemžilo a které se neobešly bez násilí a zásahu silových složek, to potvrdily. To může představovat vydatnou munici pro Wildersův populistický kanón. Možnost vystřelit z něj dostal již včera večer v první předvolební debatě s Ruttem.

MM25_AI

Dále čtěte:

Německo a Nizozemsko prý Ankaře slíbily, že EU přijme víc běženců

Erdogan: Německé kroky se v ničem neliší od těch nacistických

Turecký prezident Erdogan na setkání ženské organizace v Istanbulu


  • Našli jste v článku chybu?