Menu Zavřít

Kdo se bojí sázek?

1. 3. 2007
Autor: Euro.cz

Spojené státy americké prohrály s Antiguou kauzu internetového sázení

Spojené státy utrpěly další porážku ve svém sporu ohledně internetového sázení s malou karibskou zemí Antigua a Barbuda. Byť Světová obchodní organizace (WTO) svůj verdikt oficiálně oznámí později v březnu, jeho předběžný obsah známe již dnes: Spojené státy se nepodřídily rozhodnutí WTO z dubna 2005 a nezamezily diskriminaci zahraničních sázkových kanceláří při přijímání sázek na koňské dostihy. Ve skutečnosti však jde o možnost nabízet sázky a hazardní hry prostřednictvím internetu na celém obrovském trhu Spojených států, kde činí obrat legálního sázení asi 500 miliard dolarů ročně. Vzhledem k tomu, že dle odhadů jde o 50 až 70 procent světového obratu, jde v tomto sporu vlastně o celosvětovou budoucí formu internetového hazardu a sázek.

V rozporu s pravidly.

Internetové sázení a hraní reguluje ve Spojených státech celý komplex zákonů, z nichž tři jsou federální a celá řada státních. Z hlediska vzniku zmíněného sporu je asi nejdůležitější federální telekomunikační zákon z roku 1961, který zakazuje elektronické sázky na výsledky sportovních utkání přes hranice jednotlivých států USA. Na druhou stranu nezakazuje internetové hazardní hry jako takové. Ty dle příslušné státní legislativy jsou zakázány například v Louisianě, Illinois, Nevadě, Oregonu a Jižní Dakotě. Třeba Severní Dakota však povoluje hrát online poker v rámci svých hranic. Tento právní systém fakticky znemožňuje zahraničním sázkovým kancelářím poskytovat své služby na americkém trhu, což je v rozporu s pravidly WTO.

Zpřísnění americké legislativy.

Proto přednesla Antigua a Barbuda - stát v souostroví Malé Antily - v roce 2003 na půdě WTO stížnost, že americké právní předpisy jsou v rozporu s pravidly volného poskytování služeb. Odvolací komise Světové obchodní organizace jí v dubnu 2005 dala za pravdu. Nicméně Spojené státy se tomuto verdiktu nepodřídily a nepřijaly žádná nápravná opatření. Následovala pochopitelně další stížnost Antiguy, jíž dala opět WTO za pravdu. Mezitím byla paradoxně loni na podzim americká legislativa ještě více zpřísněna. Senát i sněmovna reprezentantů schválily v září 2006 zákon o bezpečnosti přístavů, ke kterému připojily věcně nesouvisející hlavu VIII, zakazující bankovní transakce ve prospěch internetových hracích serverů. Prezident George W. Bush, jinak stoupenec volného obchodu, svůj podpis připojil 13. října 2006.

Úpornost ostrovního státu.

Tento zákon, který směřuje proti finančnímu vypořádání sázek a her prostřednictvím současných bank, internetové sázení skutečně výrazně postihl. Pro americkou vládu tím vzniká nepříjemná situace, kdy její mezinárodní závazky vůči WTO jsou v rozporu s těmi vnitrostátními ke konzervativní části zákonodárců.
Proč vlastně malá ostrovní země začala spor s hlavní světovou mocností a úporně v něm setrvává? Její vláda se totiž v devadesátých letech minulého století rozhodla, že klesající příjmy z turistiky doplní výnosy z internetového sázení. Ne snad že by se do podnikání pustila sama, ale ze své země vytvořila ráj pro servery zaměřené na online sázení s veškerou legislativní, komunikační, hardwarovou a bankovní podporou. Příslušnou licenci obdržíte v závislosti na jejím rozsahu za několik desítek tisíc dolarů.

MM25_AI

Nečekané společenské důsledky.

Proč jsou Spojené státy tak vehementně proti internetovému sázení? Jedním z důvodů je obava, že by ho bylo možné masivně zneužívat k praní špinavých peněz. Ani názory expertů na tuto hrozbu však nejsou jednotné a nezdá se, že by právě sázení bylo k těmto nezákonným aktivitám vhodnější než některé jiné internetové transakce. Mnohem závažnější je námitka, že by mohla být ohrožena společenská stabilita. Stručně můžeme shrnout, že ve Spojených státech lidé rozhodují o umístění zařízení pro hazardní hry (například kasina, herny) víceméně v určitých komunitách (stát, město, rezervace), které si samy stanoví pravidla, zda hazard chtějí, strpí, anebo zakážou. To vše by mohl internet změnit s nečekanými společenskými důsledky. Neobjevuje se však za tímto vznešeným důvodem nějaký skutečný? Co třeba zájmy současných provozovatelů legálních heren a sázkových kanceláří? Pravda je, že právě internet by mohl změnit tuto oblast trhu tak, jak je v jiných oborech stěží myslitelné.

Regulací k ilegalitě.

Může taková přísná regulace, ať už je vedena jakýmikoli pohnutkami, uspět? Zkušenost s americkou prohibicí v letech 1919 až 1933, nekonečný boj s drogami a problémy hudebního průmyslu v současnosti ukazují, že asi sotva. Stojí-li zákon proti dostatečně silné poptávce kombinované s moderní technologií, kterou v době prohibice představovaly telefony, nákladní automobily a moderní metody řízení, nedisponuje demokratický stát prostředky, aby situaci zvládl. K tomuto závěru dospěla například britská vláda, která internetové sázení legalizovala, protože jeho faktický zákaz nepokládá za reálně vynutitelný. Budou-li Spojené státy americké vytrvalé a důsledné, nejspíše se jim podaří rozvrátit obchodní záměr Antiguy, online sázení však sotva zastaví. Spíše ho svým postupem zcela vytlačí do ilegality.

  • Našli jste v článku chybu?