Evropská komise (EK) bojuje za to, aby domácnosti na kontinentu nemusely vyhazovat pračky, myčky, televize či lednice kvůli banálním závadám. Zavádí od roku 2021 cosi, co by se dalo nazvat právem na opravu spotřebičů. Přístroje by se nově měly dát rozebrat a složit pomocí běžného náčiní a náhradní díly na ně mají být dostupné deset let. Celkem logická snaha má ale jeden háček, na který upozornili čeští řemeslníci a který snahu EK de facto pohřbívá. Už skoro není nikdo, kdo by elektroniku dokázal opravit.
„Legislativa vytváří tlak na delší životnost a opravitelnost domácích spotřebičů, což bude do budoucna vyžadovat potřebu většího množství odborných servisních techniků. Nové nařízení nicméně přichází v době, kdy vlivem stagnující výuky a vlny odchodů do důchodu počet opravářů spíše klesá,“ upozornil ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů Radek Hacaperka.
Od roku 2021 bude třeba, aby mimo jiné veškeré elektrospotřebiče byly rozmontovatelné. Výrobce taky bude muset ještě deset let po prodeji zajistit pro každé zařízení náhradní díly. Zavádí se i požadavky ohledně dostupnosti náhradních dílů, snadné vyměnitelnosti a přístupu profesionálních opraven k informacím o opravách a údržbě.
Asociace kvůli nedostatku opravářů začala jednat o budoucí spolupráci se státními středními odbornými školami v Praze, Plzni, Ostravě a v blízké budoucnosti začne jednat i se střední odbornou školou v Brně. Chce podpořit výchovu nových servisních techniků. Vznikla i pracovní skupina, která by měla připravit úpravu školního vzdělávacího programu se zaměřením na výuku oprav domácích spotřebičů.
Boj to ale nebude lehký, protože s nedostatkem ve svém oboru nejsou opraváři sami. V Česku chybí obsadit zhruba 400 tisíc pracovních míst. Největší poptávka je po absolventech všech řemeslných oborů a po vysokoškolsky vzdělaných absolventech technických, hlavně strojírenských a elektro oborů. 0