Menu Zavřít

Kdo ukřižuje Čunka?

25. 7. 2008
Autor: Euro.cz

Výrok Karla Schwarzenberga, že je spokojen s auditem, většinu manažerů nepřesvědčil

Přesvědčil vás Karel Schwarzenberg, že ho uspokojil audit financí vicepremiéra Jiřího Čunka od firmy Kroll?

MM25_AI

  • Ano 25,7 %
  • Ne 68,2 %
  • Nevím 6,1 %

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si 12. května objednal u firmy Kroll audit rodinných financí vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Firma mu své šetření předala 14. července a Schwarzenberg je následně zveřejnil. Dle něho audit vyznívá pro Čunka příznivě a splnil svůj účel. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce pak prohlásil, že audit byl určen především pro něho, je s ním spokojen a kauza v podstatě uzavřená. Toto jeho prohlášení však nepřesvědčilo 68,2 procenta manažerů.
Patří mezi ně i respondent: „Nepřesvědčil zejména v tom, že se Karel Schwarzenberg ani ostatní politici nevěnují Čunkovu vysvětlení cestovních náhrad. Považuji za nezbytné upozornit na to, že jde o náhrady, tedy, že musejí hradit skutečné náklady. Pak však úspory z nich mohou být minimální a jen obtížně si tím lze vydělat milion korun. Pokud nejde o cestovní náhrady na cesty, především zahraniční, které se vůbec nekonaly. Na těch lze za více let vydělat značně. To je však podvod a u politika to znamená nedůvěru, přestože je takový čin již daňově i trestně promlčený. Po takovém vysvětlení musí Jiří Čunek odstoupit.“
Stejný názor zastává manažer: „Ministr zahraničí Schwarzenberg nepřesvědčil ani sám sebe, chce-li něco v auditu doplňovat. Mimochodem, je audit financí Jiřího Čunka opravdu natolik důležitý pro setrvání ve vládě?“
Opačné stanovisko však zaujímá respondent: „Schwarzenberg přesvědčil především sám sebe a tím i mě, protože této pseudokauzy už všichni mají plné zuby. Dle reakcí ministra financí Miroslava Kalouska jde o vnitrostranický boj představitelů ,klidné síly‘.“
Nesouhlasí s ním manažer: „Audit od společnosti Kroll nejenže nepřinesl konkrétnější informace, ale navíc zpochybnil tuzemské orgány činné v trestním řízení. Z kauzy vicepremiéra Čunka proto jednoznačně vyplývá pouze to, že se nedá spolehnout vůbec na nic a na nikoho, protože lze vše zpochybnit.“
Záporně odpověděl i respondent: „Schwarzenberg je pravý diplomat, ale neumí se moc přetvařovat, proto mě nepřesvědčil.“
Jinak kauzu vidí manažer: „Přesvědčil mě přinejmenším v tom smyslu, že pochopil, že skutečné pravdy se stejně nikdy nedopátrá.“
Jiné vysvětlení se objevuje v odpovědi: „Schwarzenberg se snaží vycouvat ze svého poněkud unáhleného výroku o odchodu z vlády, neboť zřejmě nechce způsobit rozpad koalice. Případ Čunek je však zajímavý z jiného hlediska. Šíbr okresního formátu, který nečistými transakcemi získal několik set tisíc korun, slouží jako perfektní klamný cíl. Mnoho současných politiků získalo vyšší částky, a přesto si jich nikdo nevšímá. Média se zabývají předhozenou kostí, neobratným politikem, který si nevydělal ani tolik, aby si mohl platit své novináře. Téměř to vypadá tak, že mnoho politiků zůstává v politice jen proto, aby zabránili vyšetřování vlastních finančních afér. Musíme zřejmě počkat, až proběhnou promlčecí lhůty na jejich činy a oni politiku opustí. Anebo by prezident Václav Klaus mohl vyhlásit všeobecnou amnestii na činy z devadesátých let.“
Zcela jasná je odpověď: „Schwarzenberg udělal především názorový ,veletoč‘ a u mne a mnoha dalších normálních lidí ztratil opravdu hodně ze svého doposud velmi vysokého kreditu. Zřejmě mu vysoká státní funkce zcela zatemnila mysl. Dle mne by od něho bylo férovější, kdyby řekl, že o financích Jiřího Čunka má stále pochybnosti, ale že Policie ČR ani audit nic závažného nezjistily, a proto si je může nechat pouze pro sebe. Místo toho se v podstatě pasoval do role Čunkova obhájce, když veřejně vysvětloval, že tak jaksi ,nemorálně‘ se v devadesátých letech vlastně chovali všichni. Tohle už snad chce jen zfilmovat, neboť to zápletkou připomíná slavnou hru Klec bláznů - názvem i obsahem.
Většině lidí je dnes pravděpodobně vcelku jedno, co vlastně tenkrát Čunek dělal a jak přišel k penězům. Většina lidí však nesnáší hloupé a lživé výmluvy, což už stálo ,židli‘ tehdejšího premiéra Stanislava Grosse. Shodou okolností Grosse tenkrát ,ukřižoval‘ Miroslav Kalousek, tehdy předseda KDU-ČSL. Ukřižuje nyní Čunka pro změnu předseda Jiří Paroubek?“

Odpovídalo 148 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?