Klientům společnosti nezbývá než čekat a věřit
Společnost KTP Quantum z Náchoda se minulé pondělí ohradila proti tomu, že byla v článku týdeníku EURO (č. 6/2002) uvedena v souvislosti s košickou firmou BMG Invest. Ta nedávno zamkla dveře před klienty, kteří jí svěřili minimálně čtyři miliardy slovenských korun. Za tři dny učinila KTP Quantum něco obdobného. Od čtvrtka 14. února nemůže 28 tisíc klientů náchodského obchodníka s cennými papíry ke svým penězům. V prohlášení představenstva stojí, že společnost „v zájmu ochrany majetku svých klientů přijala opatření na dočasné zastavení přijímání a vyplácení vkladu klientů“. V souvislosti s tím Komise pro cenné papíry zahájila s KTP Quantum správní řízení a uložila Středisku pro cenné papíry neprovádět převody cenných papírů ze zákaznických účtů KTP Quantum ani z jejích vlastních účtů. Obstaveny byly též zákaznické i vlastní bankovní účty KTP Quantum.
Je třeba ale korektně uvést, že mezi KTP Quantum a BMG Invest jsou podstatné rozdíly. KTP Quantum pouze zmrazila vklady, ale pobočky zůstaly v provozu. A zatímco šéfové BMG Invest prozatím zmizeli beze stopy, Karel Takáč, majoritní vlastník Quantum Praha, a tím pádem i KTP Quantum, minulý pátek předstoupil před novináře s vysvětlením.
Akvizice, nebo prodej.
Výchozí situace je tato: V KTP Quantum jsou v současné době zamrzlé vklady klientů v celkové výši 2,2 miliardy korun. Společnost na jejich případnou výplatu nemá v současné době likviditu. Po informacích v tisku, že tato možnost hrozí, enormně vzrostl počet pokynů k prodeji aktiv, které firma nebyla schopna v krátké době uspokojit za rozumnou cenu. Takáč neuvedl konkrétní sumu, ale týdeník EURO má informace, že šlo o stamiliony korun. „Stalo se to v nejméně vhodnou dobu, kdy vrcholila jednání o vstupu strategického partnera, kterým má být - a jsem přesvědčen, že v dohledné době bude - společnost Swiss Asset Management, která je v České republice partnerem švýcarské Anker Bank,“ říká Takáč. Nevylučuje, že za tímto načasováním mohly stát zájmy konkurence.
Takáč tvrdí, že KTP Quantum úzce spolupracuje na řešení situace s Komisí pro cenné papíry. Do tří měsíců by měla být dokončena akviziční jednání, do šesti měsíců se má rozběhnout činnost společnosti ve standardních podmínkách. Jinak řečeno: do této doby by měla společnost disponovat dostatkem likvidity na pokrytí závazků vůči klientům. Pokud by se akvizice nepovedla, KTP Quantum by údajně řešilo situaci prodejem společnosti Médeia Bohemia, která spravuje majoritní podíly v lázních Jáchymov, Teplice nad Bečvou a Bohdaneč.
Špatný signál.
Takáč uvádí, že tyto podíly představují zhruba polovinu majetku KTP Quantum, zbytek připadá především na další majoritní majetkové podíly. KTP Quantum prý registruje nabídky na odkup společnosti Médeia Bohemia za zhruba 1,2 miliardy korun. Takáč ale připouští, že problémem KTP Quantum je to, že převážnou část majetku tvoří neregistrované cenné papíry (to se týká i společnosti Médeia Bohemia – pozn. red.), které se neobchodují na veřejném trhu a jejichž reálnou tržní hodnotu lze tedy pouze odhadovat. To mimo jiné vedlo loni v létě Komisi pro cenné papíry k tomu, že zavedla s KTP Quantum sankční správní řízení a uložila jí upravit do konce letošního února strukturu portfolia zákazníků tak, aby ji tvořily likvidnější akcie a společnost byla schopna v případě potřeby vyplatit klientům v krátké lhůtě hodnotu jejich portfolia.
Současný stav ukazuje, že společnost nebyla schopna tento požadavek splnit. To Takáč připouští a argumentuje tím, že půlroční lhůta je na takovouto operaci příliš krátká. Dohoda o akvizici měla mimo jiné přinést okamžitý kapitálový vklad, což by Komisi pro cenné papíry signalizovalo, že KTP Quantum na záležitosti pracuje a bylo by možné jednat o případném prodloužení termínu.
Pochybnosti.
K tomu ale nedošlo a Takáč uznává, že současná situace jednání o akvizici komplikuje. Dodává nicméně, že zájem zahraničního investora trvá. Jiní odborníci pohybující se na kapitálovém trhu, kteří si s ohledem na možnost nařčení z nekalých konkurenčních praktik nepřáli být jmenováni, ale pochybují o tom, že by se našel investor, jenž by byl za současné situace ochoten do společnosti kapitálově vstoupit. Společnost Fincentrum, která provozuje stejnojmenný finanční server, mimoto v loňském roce uvedla, že Anker Bank je v mezinárodním měřítku neznámou institucí. Její bilanční suma, která v roce 2000 představovala v přepočtu 6,4 miliardy korun, je prý vzhledem k výši vkladů klientů KTP Quantum velmi nízká. KTP Quantum však společnost Fincentrum, která má mimo jiné i registraci k poskytování finančních služeb, považuje za zaujatou a hodlá proti ní „postupovat právními prostředky“.
Míra rizika.
Karel Takáč nepochybně učinil dobře, že neutekl od odpovědnosti za potíže své firmy, a má pravdu v tom, že medializace celé záležitosti stupňuje rizika. Je však zřejmé, že pohotová likvidita k uspokojení požadavků klientů ve firmě nebyla a není a jejich vklady jsou v současné době ohroženy. Třeba jen dočasně, protože Takáčovy přísliby postupného řešení situace nelze nyní vyvrátit. Manévrovací prostor KTP Quantum je však omezen i mírou vstřícnosti Komise pro cenné papíry, která čelí riziku kritiky za to, že nezasáhla v případě náchodské společnosti včas, respektive dostatečně důrazně. KTP Quantum totiž v minulosti dlouhodobě porušovala zákon o cenných papírech například tím, že získávala vklady příslibem garance velmi vysokého výnosu (nejdříve čtrnáct, později 9,5 procenta).
V tiskové zprávě, jejímž prostřednictvím minulý týden komise informovala o zákroku vůči KTP Quantum, mimo jiné stojí, že tak učinila poté, co „v rámci denního monitoringu zjistila snížení likvidity společnosti“. Jinak ovšem situaci popisují představitelé KTP Quantum: Nejprve se do sídla komise dostavili oni a informovali o svém rozhodnutí zmrazit vklady klientů. Teprve poté bylo zahájeno správní řízení a Komise pro cenné papíry učinila kroky s tím související.
Faktem je, že týdeník EURO měl minulý čtvrtek ráno dohodnutou schůzku s panem Takáčem, kterou však jeho mediální zástupce čtvrt hodiny před termínem odvolal s tím, že představitel KTP Quantum musí osobně informovat Komisi pro cenné papíry o nových skutečnostech, které celou záležitost zásadně ovlivňují. Tak začal den, kdy se klienti KTP Quantum dozvěděli, že jejich peníze jsou – doufejme, že jen dočasně – nedostupné.