Dle většiny manažerů je trestní odpovědnost vedení banky za její krach patřičná
Měli by manažeři nést trestní odpovědnost za krachy bank?
- Ano 60,9 %
- Ne 33,3, %
- Nevím 5,8 %
Za jedny z hlavních viníků současné světové finanční krize se často uvádějí manažeři zkrachovalých bank. Mnoho lidí se domnívá, že krizi vyvolali, protože pohrdali rizikem a obchodovali s „toxickými“ deriváty. Otázkou pak zůstává, jakou odpovědnost by za tuto svou činnost měli nést. Dle 60,9 procenta manažerů by měla být trestní.
Jedním z nich byl respondent: „Banka je normální soukromý podnik, bankovní manažeři jsou náležitě odměňováni a spravují cizí majetek. Pokud s ním špatně hospodaří, musejí být trestně odpovědní.“
Jednoznačný názor nemá manažer. „Měli by nést trestní odpovědnost, pokud se dopustí trestného činu. Současná právní úprava definuje skutky (jednání či nečinnost), za které mohou být trestně stíhaní. Neměli by ji však nést za přiměřená podnikatelská rizika. Vždy musíme zvažovat příčinnou souvislost mezi jednáním manažera a krachem banky. A odpovědět si na otázky, jak fungovali regulátoři, dozorčí orgány banky, auditoři a tak dále. Posoudit, zda byly zpracovány plány řízení rizik podnikatelského subjektu a jestli se dle nich banka řídila. Vzít v úvahu, zda jde o ojedinělý krach či o krizi segmentu, regionu nebo globální. Jsem přesvědčen, že tento systém by měl případné selhání jedince vyřešit standardními postupy. Otázkou je, zda nejde o selhání systému. Respektive o to, zda současný systém byl připraven na řízení rizik vyplývajících z běžných obchodních aktivit bank. Ukazuje se, že nebyl. Jsem přesvědčen, že součástí nových postupů nebude požadavek trestní odpovědnosti manažerů bank, ale úprava činností a kompetencí všech článků tohoto systému.“
Žádné pochybnosti nezaznívají v záporné odpovědi: „Trestně odpovědní by měli být pouze za trestné činy. Někdy je sice těžké posoudit, zda šlo o záměrný trestný čin, nebo o nebetyčnou hloupost, ale takové situace nelze řešit utužením restrikcí. Top manažeři bank by měli být zkušení, konzervativní a mírně skeptičtí finančníci, nikoli draví, mladí spekulanti. Zvýšit by se měla odpovědnost členů představenstev a dozorčích rad za výběr a kontrolu výkonných manažerů. Pravomoci akcionářů by měly být zvýšeny, aby bylo možné členy představenstev a dozorčích rad snáze odvolat a případně popohnat k odpovědnosti za lajdácký přístup k plnění povinností. Dramaticky by však měly být sníženy pohyblivé složky odměn bankovních manažerů závislé na výkonu banky. Regulace je samozřejmě nutná, protože banky podnikají s cizími penězi. Příliš tuhá regulace však vede k poklesu výkonu a kromě toho se ji časem všichni naučí obcházet. Je mnohem lepší spoléhat se na kvalifikované, dobře vybrané osobnosti než na přehnaně podrobná pravidla.“
Nesouhlasím s ním respondent: „Měli by být trestně odpovědní, pokud se prokáže, že o situaci dlouhodobě věděli, a nijak ji neřešili. Respektive dělali takové kroky, aby se veřejnost a regulační úřady o skutečné situaci v bance nedozvěděly. A to se právě nyní ukazuje. Zároveň by však měli být potrestáni i auditoři, ratingové firmy, kontrolní a regulační orgány.“
Podporuje ho manažer: „Zcela určitě by trestně odpovědní být měli. Existuje totiž přímá a jednoznačná souvislost mezi produkty, které banky nabízely a prodávaly– samozřejmě s vědomím, souhlasem a za podpory manažerů– a tím, jak na nich v době boomu profitovaly a manažeři vydělávali. A nebyly to malé odměny. A to všechno za neschopnost řídit banku nebo spíše za vědomou manipulaci s jejími objemy a výsledky. Stručně řečeno, banky vytvářely fiktivní hodnoty, které nebyly podložené žádnou nebo jen malou substancí a jež byly dále prodávány jako naprosto bonitní programy. Pokud někdo tvrdí, že o tom nevěděl, popřípadě že si neuvědomoval možný dopad, pak patří úplně jinam než do vedení banky. V této souvislosti je však třeba si položit další důležitou otázku: Kde byli v té době pánové Sarbanes a Oxley (tvůrci zákona SOA a pravidel SOX) a přísný americký burzovní dozor (americká komise pro cenné papíry, SEC)? Vychvalovaná a opětovaná americká ekonomika tímto selháním dostává obrovskou ránu, kterou však budeme ve větší či menší míře muset zaplatit všichni.“
Odpovídalo 138 manažerů