Menu Zavřít

Kdy má smysl uzavřít dohodu o pracovní činnosti

10. 1. 2016
Autor: profit

Dohoda o pracovní činnosti se vyplatí firmám, které potřebují zaměstnat pracovníka na zkrácený úvazek, jehož celková pracovní doba bude delší než 150 hodin za rok.

Foto: Photl.com

Pokud firma potřebuje zaměstnat pracovníka jen na omezenou pracovní dobu, je pro ni často výhodná dohoda o pracovní činnosti. Tak jako například pro firmu, která na ranní směnu zaměstnává topiče-údržbáře, ale v topném období potřebuje zajistit teplo na pracovišti i od 16 do 19 hodin.

Podle dohody o pracovní činnosti může zaměstnanec vykonávat práce jen do poloviny stanovené týdenní pracovní doby. Ve smyslu § 79 odst. 1 zákoníku práce stanovená týdenní pracovní doba nesmí překročit hranici 40 hodin týdně. Dodržování sjednaného nejvýše přípustného rozsahu poloviny stanovené týdenní pracovní doby se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.

Dohoda o pracovní činnosti se zpravidla uzavírá na dobu určitou, ovšem lze ji uzavřít i na dobu neurčitou. Dohodu o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen uzavřít písemně, jinak je neplatná. Jedno vyhotovení této dohody vydá zaměstnanci. V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. Dohodu o pracovní činnosti lze uzavřít dle následujícího vzoru.

Bacona, s. r. o. se sídlem v Pardubicích, Zahradní 37 a Pavel Kratina, nar. 18. 4. 1964, bytem Pardubice, Mánesova 19 uzavírají tuto dohodu o pracovní činnosti

Pavel Kratina dnem 1. 2. 2011 nastupuje do práce a bude vykonávat práci topiče v rozsahu čtyř hodin denně od pondělí do pátku vždy od 16 do 20 hodin.

Práce se sjednává na dobu určitou od 1. 2. 2011 do 31. 5. 2011 a zaměstnanec ji bude konat osobně. Za vykonanou práci přísluší zaměstnanci mzda vy výší 8 000 Kč měsíčně. Zaměstnavatel seznámil zaměstnance s právními a jinými předpisy vztahujícími se k vykonávané práci a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Zaměstnavatel je povinen vytvářet podmínky pro bezpečnou práci, zejména poskytnout ochranné pracovní prostředky, jakož i dodržovat ostatní sjednané podmínky dohody.

Zaměstnanec je povinen konat práci řádně, dodržovat předpisy k zajištění bezpečnosti práce a dodržovat ostatní podmínky sjednané v dohodě. Práva a povinnosti účastníků této smlouvy se řídí ustanoveními zákoníku práce. Tato dohoda byla sepsána ve dvou vyhotoveních, z nichž jedno převzal zaměstnavatel a druhé zaměstnanec.

V Pardubicích 31. 1. 2011

Pavel Kratina Bacona, s. r. o.

Výhody a nevýhody dohody o pracovní činnosti

Pro zaměstnavatele je dohoda o provedení činnosti výhodná, když potřebuje sjednat se zaměstnancem větší rozsah práce než 150 hodin za rok. V ostatních případech uzavírají zaměstnavatelé téměř vždy dohodu o provedení práce.

Nevýhodou smlouvy o pracovní činnosti je skutečnost, že se z odměny odvádí sociální a zdravotní pojištění, jestliže sjednaná odměna je vyšší než 2 000 Kč. Výhodná je však třeba dohoda o pracovní činnosti pro studenty, kteří podepíší u svého zaměstnavatele prohlášení k dani. V tomto případě uplatní při výpočtu daňové povinnosti slevu na poplatníka (1 970 Kč měsíčně) i na studenta (335 Kč měsíčně). Až do odměny 11 410 Kč měsíčně totiž neodvádí studenti na dani z příjmu fyzických osob v roce 2011 nic. Odvedou pouze 514 Kč (4,5 % z 11 410 Kč) na zdravotním pojištění a 742 Kč (6,5 % z 11 410 Kč) na sociálním pojištění.

Zdanění dohody o pracovní činnosti

FIN25

Pan Kratina z příkladu si na základě dohody o pracovní činnosti pouze přivydělává, nemá tedy u firmy Bacona, s. r. o. podepsáno prohlášení k dani. Celkové mzdové náklady firmy Bacona, s. r. o. jsou 10 720 Kč (8 000 Kč x 1,34). Pan Kratina obdrží na svůj bankovní účet částku 5 500 Kč. Ze sjednané odměny 8 000 Kč je totiž panu Kratinovi sraženo 360 Kč (4,5 % z 8 000 Kč) na zdravotním pojištění a 520 Kč (6,5 % z 8 000 Kč) na sociálním pojištění a 1 620 Kč (15 % z 10 800 Kč) na dani z příjmu fyzických osob.


Dále čtěte: Dohoda o provedení práce 2017

  • Našli jste v článku chybu?