Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (NORAD) oznámilo, že během čtvrtka muselo zmobilizovat čtveřici nadzvukových stíhaček, neboť mělo obavy, že by mohlo dojít k narušení amerického a kanadského vzdušného prostoru. Za potenciálního narušitele přitom označilo ruský strategický bombardér Tu – 95 (v kódu NATO označovaný jako Bear), který je schopný nést jaderné bomby.
Incident se odehrál poblíž pobřeží Aljašky nad Beaufortovým mořem, k žádnému vyhrocení nastalé situace ovšem naštěstí nedošlo. Bombardér se totiž celou dobu pohyboval pouze v jedné z takzvaných identifikačních zón, které jsou technicky vzato stále součástí mezinárodního vzdušného prostoru.
Ke zmíněnému bombardéru byla podle NORAD vyslána hned čtveřice stíhaček, konkrétně se jednalo o dva americké stroje F-22 Raptor a dva letouny typu CF-18 Hornet patřící pro změnu kanadskému letectvu.
Čtěte také: Vozilo premiéry i císaře, nyní může vozit vás. Japonské vládní jumbo je na prodej
Stíhačky byly navíc doprovázeny ještě dalšími třemi vojenskými letadly, a tak mohl být celý „zásah“ detailně zdokumentován. V důsledku toho vznikly snímky, které na první pohled vypadají poněkud netradičně, neboť jsou na nich zobrazeny americké stroje letící „ve formaci“ s obřím ruským bombardérem.
Přestože podobné incidenty nejsou zas až tak vzácné, o tyto „idylické“ fotografie bývá veřejnost většinou ochuzena.
Jak připomíná web CNN, minulý týden se o stejné pozdvižení v tomtéž místě pro změnu postarala dvě ruská protiponorková letadla. V květnu musely stroje F-22 startovat hned ke čtveřici bombardérů ruského letectva, které doprovázely dvě stíhačky typu Su-35 Flanker. Další dva ruské bombardéry, konkrétně pak Tu-160 Blackjack, který je jakousi obdobou amerického stroje B-1 Lancer, se v kanadské identifikační zóně ocitly v lednu tohoto roku.
Jednou vy, pak my
Podobné „výlety“ pochopitelně podniká rovněž americká strana, piloti si ovšem často stěžují na to, že jejich ruští kolegové si v takovýchto situacích počínají neprofesionálně a provádějí manévry, které ohrožují bezpečnost všech zúčastněných.
Jako zářný příklad prý poslouží incident, k němuž došlo během letošního června nad Středozemním mořem. Tehdy ruský letoun Su-35 celkem třikrát v rozmezí tří hodin proletěl kolem amerického hlídkového letadla P-8A Poseidon, přičemž při druhém z těchto vysokorychlostních průletů se údajně ocitl pouhých padesát metrů před ním, čímž podle mluvčího 6. námořní flotily „ohrozil piloty i posádku“, ačkoliv americký stroj „tuto ruskou aktivitu nijak nevyprovokoval“. Ruská armáda nicméně pravdivost těchto výroků vzápětí zpochybnila.
Dále čtěte:
V Německu se zřítily dva armádní letouny Eurofighter. Jeden pilot zemřel
Plán vniknout do utajované Oblasti 51 má další trhlinu. Lidé se nemají kde ubytovat