Menu Zavřít

Kdyz car zaokrouhluje

23. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Celé toto číslo týdeníku Euro je o penězích a lidech, kteří je mají, a tak začněme u investorů z ciziny. V Ostravě budou kalit „zelenou ocel“, při jejíž výrobě se zanechává menší ekologická stopa, což by se místním jistě líbilo. Jenže na elektrickou obloukovou pec tady nejsou stavěné sítě, jak připouští v rozhovoru pro týdeník Euro šéf Liberty Steel Sandžív Gupta, nový majitel staré známé Nové huti. Bdělému čtenáři neuniklo, že štafetový kolík si předali držitelé britských pasů a indických jmen, což není náhoda - angloindická komunita je v celosvětovém měřítku podnikatelsky hodně úspěšná. Hutníkům je vcelku jedno, zda je platí Mittal, nebo Gupta, hlavně aby chodily výplaty a byla perspektiva zaměstnání.

Mezi českými a slovenskými miliardáři se sice zájemci o Novou huť nenašli (a to v huťařině jedou), ale akumulovat kapitál dovedou a loňský rok nebyl výjimkou.

Z horní padesátky jich totiž šestatřicet zbohatlo, sedm zůstalo na svém a jenom sedm si jich pohoršilo. Z našeho tradičního přehledu miliardářů se také dozvíte, že pomalu stoupá počet těch netradičních, kteří vydělali peníze v nových odvětvích, nikoli v privatizačním pravěku 90. let.

Momentální ceny nemovitostí foukaly do plachet třeba i developerům a realitním magnátům, koneckonců i nejbohatší Čech Petr Kellner má část majetku v nemovitostech a i nějakých pár desítek tisíc hektarů ruské černozemě u Voroněže by se u něj našlo.

Když je řeč o pozemcích, nesmíme zapomenout na Donalda Trumpa: jeho nedávná nabídka na odkoupení Grónska sice prozradila malé pochopení pro finesy grónsko-dánského státoprávního uspořádání, ale velmi dobře se držel tradice svých předchůdců v Bílém domě. Ti totiž nakupovali pozemky ve velkém. Někdy přišel s nabídkou na pacifické „zaokrouhlení“ sám prodávající, jako v případě prodeje Aljašky imperiální Rusko. Dobový tisk transakci spíš chválil, ale přesto jej někteří kritizovali jako nesmyslnou akvizici „výběhu pro lední medvědy“. Jindy to už tak dobrovolné nebylo, o tom by třeba mohli vyprávět Mexičané nebo příslušníci některého z početných „First Nations“. V tomto čísle týdeníku Euro se vypravíte na exkurzi do historie pozemkových dealů a rozhodně si nenechte ujít třeba takový popis „interkontinentálního swapu části realitních portfolií“ mezi Holanďany a Angličany, jak by se tomu v dnešní hantýrce asi řeklo. Přeji vám příjemné čtení s nejnovějším týdeníkem Euro. 0

MM25_AI

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?